Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Trzy projekty mieszkańców będą zrealizowane!

2013-10-23 13:38:30 (ost. akt: 2013-10-23 13:50:13)

Burmistrz Miasta Mrągowa Otolia Siemieniec zdecydowała, że w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2014 sfinansowane zostaną trzy projekty, zgłoszone przez mieszkańców. Oprócz budowy placu zabaw, który dostał największą liczbę głosów, realizacji doczekają się także projekty: przygotowanie terenu rekreacji nad jez. Sutapie Małe i dwa murale tematyczne.

- Budżet Obywatelski w naszym mieście to ogromny sukces - mówi Otolia Siemieniec, burmistrz Mrągowa. - Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i ruszyli do urny. Taki był właśnie cel wprowadzenia tej formy wydatkowania cząstki budżetu Miasta. Chcieliśmy, aby mieszkańcy współdecydowali na co idą nasze pieniądze. Mając na uwadze ogromną aktywność mrągowian, dając dowód na to, że ich zaangażowanie ma sens, zdecydowaliśmy o realizacji 3 projektów, które zdobyły największą liczbę głosów i wpisywały się w zasady BO.

Szacunkowy koszt zwycięskiego projektu wynosi 135 tys. złotych. Mrągowski magistrat, biorąc pod uwagę, że realizacja tej inwestycji nie wyczerpuje puli środków przeznaczonej na BO, czyli 200 tys. zł, przeanalizował możliwość skierowania do realizacji kolejnych projektów według otrzymanej puli głosów.

Pomimo, że drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt pn. „Budowa Miejskich Kortów Tenisowych” (438 głosów) to jednak z powodu kosztów jego realizacji, które zostały oszacowane na kwotę 200 tys. zł (po dokładnej weryfikacji wynoszą 300 tys. zł) nie ma możliwości jego wykonania w ramach BO. Zgodnie z zaakceptowaną kwotą na realizację i liczbą przyznanych głosów, wybór padł na kolejne dwa projekty: „Przygotowanie terenu rekreacji nad jez. Sutapie Małe os. Nikutowo” (306 głosów) i "Murale tematyczne" (288 głosów). Ponieważ koszty wprowadzenia w życie trzech projektów, przewyższają środki przeznaczone na BO, ostatni z nich, czyli murale, będzie zrealizowany po rozstrzygnięciu postępowań na dwa pierwsze, w takim zakresie na jaki pozwolą pozostałe po przetargach środki finansowe. Kolejny warunek to ustalenie ostatecznej lokalizacji murali, po uzyskaniu przewidzianych prawem zgód i zezwoleń.

Przypomnijmy. W głosowaniu, o realizację, w ramach pierwszego w historii Mrągowa Budżetu Obywatelskiego, walczyło 7 projektów. To mieszkańcy przez 4 dni decydowali, który z nich powinien zostać zrealizowany. Łącznie w głosowaniu wzięło udział 2099 osób. Po sprawdzeniu kart wyjętych z urny, 1924 było kart ważnych, co stanowi 10,72 % uprawnionych do głosowania, natomiast 175 było nieważnych.

Zobacz też: Budżet Obywatelski. Znamy wyniki głosowania

UM Mrągowo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zaniepokojony #1229364 | 31.0.*.* 27 paź 2013 09:21

  budowa dwóch kortów tenisowych- drugie miejsce, pomimo dużego zaangażowania mieszkańców, kortów nie będzie. Była alternatywa, czy może zgodnie z wolą mieszkańców, zrealizować choć część projektu (np. jeden kort), czy inne niżej notowane. I tu stała się rzecz dziwna, nagle projekt mocno już przeszacowany (żeby miejscy eksperci dopuścili go do głosowania- faktyczny koszt 1 kortu to 40-70 tys.), znów podrożał, jego wartość podskoczyła do 300 000 (zdaniem tychże ekspertów- inne projekty jakoś nie drożały), teraz pieniędzy już nie starczy na jeden kort. Wygląda na to, że nawet gdyby mieszkańcy większością głosów wybrali ten projekt i tak nie zostałby zrealizowany, w razie czego podrożał by jeszcze, np. do 500 000, kto to zweryfikuje ? To smutne ile warte są nasze głosy, ja też już nie będę więcej głosował, ale jeśli to prawda i miasto tyle płaci za inwestycje, to powód do poważnego niepokoju. Przeczytaj cały tekst: Budżet Obywatelski. Znamy wyniki głosowania! - Mrągowo http://mragowo.wm.pl/176175,Budzet-Obywa telski-Znamy-wyniki-glosowania.html#ixzz 2iu9myCFQ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TK #1226834 | 24 paź 2013 10:57

  A KIEDY WRESZCIE BĘDZIE BASEN DLA WSZYSTKICH MIESZKANCÓW

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obywatel #1226702 | 31.135.*.* 24 paź 2013 09:02

   Widać niektórzy nie mogą przeboleć porażki! Co do kortów, to nie wina Pani Burmistrz, że fachowcy od projektu celowo zaniżyli lub nawet ukryli pewne koszty. Od momentu złożenia projektu nie było za wiele czasu do momentu głosowania aby wcześniej zweryfikować wycenę projektu. Wszystko wyszło niestety po głosowaniu. Decyzja co do pozostałych projektów uważam za jak najbardziej trafną. Skoro wygrał projekt na mniejszą kwotę niż przeznaczone 200 tyś, oczywiste jest że należało rozsądnie podzielić pozostałe środki na kolejne projekty. Brawo! Popieram!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. głosujący Mrongowianin #1226467 | 89.229.*.* 23 paź 2013 21:38

   Kto w 4 dni dokonał "dokładnej weryfikacji wynoszą 300 tys"? Jeśli projekt budowy kortów był zaniżony to nie należało go poddawać pod głosowanie. A tak obywatelsake głosowanie wyszło o kant d... , bo i tak Pani Wszechwiedząca Burmistrz (wycena w 4 dni) lepiej wie na co kasę obywateli przeznaczyć. Więcej w takiej szopce nie głosować nie bedę, skoro decyzja zostaje podjęta jednosobowo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mieszkaniec #1226308 | 89.229.*.* 23 paź 2013 18:41

   NA chu*** te murale... :/ Nie można zrobić czegoś bardziej pożytecznego. Te dwa projekty jak najbardziej ale ten mural to przesada.... :/ Jest wiele innych potrzebnych rzeczy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages