Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Burmistrz Mrągowa: "Sytuacja jest bardzo niekorzystna"

2013-10-24 09:37:12 (ost. akt: 2013-10-24 12:53:44)

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

Nie milkną echa ostatniej sesji Rady Miejskiej, podczas której rada utraciła przewodniczącego i jego zastępców. Na łamach naszego portalu sytuację komentują burmistrz Mrągowa i radni.

Przypomnijmy. 18 października radni zdecydowali o odwołaniu przewodniczącego Rady Waldemara Cybula. W głosowaniu wzięło udział 20 radnych, z tego 11 zagłosowało za odwołaniem przewodniczącego.
Po ogłoszeniu wyników Waldemar Cybul przekazał prowadzenie sesji swojemu zastępcy - Teresie Madaneckiej. Ta jednak złożyła rezygnację z pełnienia funkcji. To samo zrobił drugi wiceprzewodniczący - Bogusław Wilk. Więcej na ten temat w artykule "Przewodniczący odwołany, zastępcy sami zrezygnowali"

Dziś, na łamach naszego portalu sytuację komentują: burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec i radni.

Burmistrz Otolia Siemieniec:
Sytuacja destabilizująca w Radzie Miejskiej jest bardzo niekorzystna i zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu Miasta, w zakresie zabezpieczenia środków finansowych, rozliczenia inwestycji realizowanych w br. z dofinansowaniem zewnętrznym i uniemożliwia uchwalenia uchwał budżetowych dotyczących roku bieżącego i na 2014 r. Może ona zagrozić m.in. planowanej do realizacji, w ramach Programu Rządowego Przebudowy Dróg Lokalnych budowie drogi z os. Mazurskiego do Obwodnicy Zachodniej, na który złożony projekt jest w trakcie oceny.
Dla mnie, jako Burmistrza Miasta, wszyscy Radni są jednakowo ważni i współpraca z nimi jest dla mnie priorytetem. W obecnej sytuacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po odwołaniu przewodniczącego Rady Miejskiej to wiceprzewodniczący, pomimo złożonych rezygnacji, mają obowiązek wznowienia sesji i prowadzenia obrad. Oczekuję jak najszybszego zakończenia tego impasu i przejścia do merytorycznej pracy.

Grupa radnych, którzy złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącego Waldemara Cybula:
W związku z wypowiedziami byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Mrągowie Waldemara CYBULAw środkach masowego przekazu, które w naszej ocenie wypaczają faktyczny obraz zaistniałej sytuacji, uważamy za stosowne przedstawienie rzeczywistego stanu rzeczy:

- Zmiana na stanowisku przewodniczącego nie jest na nikim zemstą. Podyktowana jest regułami demokracji, czyli prawem większości radnych do powołania przewodniczącego, lub zmiany osoby na tym stanowisku w sytuacji, gdy straci się do niej zaufanie co do merytorycznego pełnienia funkcji.
To Rada wybiera przewodniczącego, takiego jakiego uważa za słuszne. Przed 5-ma miesiącamidokonano odwołania wiceprzewodniczących Rady, nie podając przy tym uzasadnienia. Wtedy ani media, ani prasa nie reagowały, a byłemu przewodniczącemu Cybulowi w ogóle to nie przeszkadzało. Zaczęło, gdy sprawa dotyczyła bezpośrednio jego osoby.

- Przypisywanie sobie roli decydenta w sprawach obniżki diet radnym jest błędne, bowiem konieczność ta była ujęta w zaleceniach pokontrolnych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. Były przewodniczący nie wspomina, że przy obniżaniu diet pominął swoją osobę, przyznając sobie 100% uposażenia radnego.

- Odwołanie przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Cybula jest skuteczne, błędne jest twierdzenie, że nie ogłoszono uchwały. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku
w podobnej sprawie podał, że odwołanie przewodniczącego w głosowaniu tajnym jest
w zasadzie wyrazem woli rady, więc dokument o nazwie „uchwała” nie jest konieczny.
W artykule na ten temat cytowany jest nawet doktor prawa Stanisław Bułajewski, który taki pogląd prezentował w literaturze (wspolnota.org).

- Karygodnym i niedopuszczalnym jest zachowanie wiceprzewodniczących: Teresy Madaneckiej i Bogusława Wilka. Pomijając nieznajomość Statutu Rady Miasta
i wynikających stąd obowiązków z pełnienia funkcji, wobec odwołania przewodniczącego Rady Miejskiej, w scenerii rejtanowskich gestów i wyraźnej własnej tragedii opuścili salę. Oboje wiceprzewodniczący nie zrealizowali podstawowego obowiązku radnego jakim jest udział w obradach Rady. Niezależnie od sytuacji niepoważnym jest wychodzenie bez usprawiedliwienia. Wszyscy radni są dorośli i biorą udział w trudnych nieraz sporach, wymaga się od nich przede wszystkim postawy dojrzałej i odpowiedzialnej, a nie obnoszenia własnych uraz i działań jakich byliśmy świadkami na ostatniej sesji. Radni ci doskonale wiedzieli jakie będą konsekwencje ich działania (blokada prac rady, zamieszanie, niejasna sytuacja prawna), wszak oboje są członkami komisji statutowej, trudno zatem usprawiedliwiać ich działania niewiedzą lub udawać że wydarzyło się to „niechcący”.Nic wstrząsającego na sesji Rady Miejskiej się nie działo, następowały kolejne zmiany personalne, nie było potrzeby teatralnych zachowań, bo ani dobro miasta ani jego mieszkańców nie było zagrożone.

- 10 radnych inicjujących odwołanie przewodniczącego RM nie ma nic wspólnego
z działaniami podjętymi w odwecie. Ze swojej strony jesteśmy gotowi do jak najszybszego podjęcia przerwanej sesji.

Zbigniew Bladosz, Kazimierz Chodkiewicz, Tomasz Doraczyński, Daniel Jakubas, Monika Mierzejewska, Marian Miksza, Henryk Nikonor, Tadeusz Orzoł, Andrzej Zając, Leon Żbikowski.

Wojciech Glinka, radny PO:
„Dość kupczenia stołkami” powiedzieli wiceprzewodniczący rady Teresa Madanecka i Bogusław Wilk składając rezygnacje z pełnionych funkcji i wychodząc z sali obrad podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesji zwołanej na wniosek grupy radnych, z gwoździem programu w postaci odwołania przewodniczącego rady. Ten dramatyczny epizod miał miejsce tuż po odczytaniu przez komisję skrutacyjną wyniku głosowania nad odwołaniem przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Cybula. Został on co prawda odwołany, ale tak nie do końca, bo nie było komu wypowiedzieć stosownej formuły. To jednak drobiazg do rozstrzygnięcia dla prawników.
Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda następująco - sesja wciąż trwa i może być wznowiona do 30 listopada. Mogą ją wznowić tylko wiceprzewodniczący, bo przewodniczący został prawie odwołany. Tego dnia, na mocy ustawy o samorządzie gminnym, ich rezygnacje z funkcji stają się skuteczne. Od 1 grudnia rada ma 30 dni na wybór przewodniczącego i jego zastępców. Tylko kto miałby taką sesję zwołać? Dopiero po upływie tego terminu, na mocy tej samej ustawy, sesję zwołuje wojewoda. Oto cały pasztet.
Waldemar Cybul, nie tylko w mojej ocenie, pełnił swoją funkcję zaskakująco dobrze. W tak trudnych warunkach okazał się pracowitym, życzliwym człowiekiem, dobrym mediatorem i organizatorem. Znacząco usprawnił pracę rady. Współpraca z Burmistrzem układała się bez zarzutu, prawda Pani Burmistrz? Dbał zarówno o sprawy miasta jak i o niezależność radnych, co w ostatnich latach było zdecydowanie nową jakością. I nie miał żadnych swoich spraw do załatwienia. Doprowadził do obniżenia diet radnych. To po co było go odwoływać? Nie chcę znęcać się nad wnioskodawcami, więc ocenę motywów i jakości ich działań na razie pozostawię bez komentarza. Koncentrujmy się na sprawach najistotniejszych.
Dla niewtajemniczonych, czyli przytłaczającej większości podaję, że układ sił w Radzie Miejskiej to 11-10 lub 10-11, w zależności od samopoczucia jednego z radnych. Obecnie, jak widać, jest to 11-10 na niekorzyść Cybula i naszej drużyny. Nikt nie jest jednak w stanie zagwarantować, że za miesiąc nie może być odwrotnie. Praca w takich warunkach, i to zarówno Rady jak i Burmistrza, jest niezwykle utrudniona. Od jednego głosu zależy często los kluczowych głosowań. A często jest tak, że jakiemuś radnemu dany projekt z tych czy innych względów nie pasuje. Wtedy zaczynają się targi. I przysłowiowa para idzie w tak zwany gwizdek.
Dlatego też doszliśmy do wniosku, że czas najwyższy z tym skończyć. Nadarzyła się niespodziewana i niepowtarzalna okazja, by wszystkich radnych postawić przed alternatywą nie do odrzucenia i wprowadzić w prace rady nową jakość. Wybór jest prosty. Albo się dogadamy i utworzymy szeroką koalicję, albo niech ta rada w tym składzie przestanie istnieć. Więc, szanowni Państwo, teraz nie mamy wyboru. Radni wszystkich opcji, łączmy się.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. abc #1235460 | 89.71.*.* 3 lis 2013 15:18

  Z listu grupy radnych: "Karygodnym i niedopuszczalnym jest zachowanie wiceprzewodniczących: Teresy Madaneckiej i Bogusława Wilka. Pomijając nieznajomość Statutu Rady Miasta i wynikających stąd obowiązków z pełnienia funkcji [...] opuścili salę." a dalej: "Radni ci doskonale wiedzieli jakie będą konsekwencje ich działania [...], wszak oboje są członkami komisji statutowej, trudno zatem usprawiedliwiać ich działania niewiedzą lub udawać że wydarzyło się to „niechcący”.". Jak już brak argumentów, to wychodzą takie właśnie "gnioty"... Lepiej, by rani już nic więcej nie pisali na swoją obronę, bo się tylko pogrążają coraz bardziej, próbując za wszelką cenę znaleźć "kozła ofiarnego" i obarczyć winą za taki stan rzeczy...

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mateusz #1232103 | 89.229.*.* 30 paź 2013 11:14

  ja proponuje wybrać na przewodniczącego R.M.mrągowa tow.Bladosza ma on doświadczenie jako były funk.słynnej SB i on wyprowadzi tą radę z marazmu i złapie sztandar porywu,że rada będzie podejmować uchwały zgodne z interesem tej 10 grupy która ten cyrk w mieście wywołała i jako podinspektor niech przywoła do porządku byłego podwładnego radnego Wilk B,AKTYWNEGO działacza moherowych beretów

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rafał #1231371 | 89.229.*.* 29 paź 2013 15:32

  I w tym cały morał:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Grześ #1231039 | 46.171.*.* 29 paź 2013 09:54

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Na miłość Boską, ludzie zastanówcie się zanim coś napiszecie : co ma wspólnego "ona" z radą miejską ?

  1. xxx #1230620 | 89.229.*.* 28 paź 2013 18:35

   ,,ona'' temu winna :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages