Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Nowe sceny w filmie upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych

2014-02-24 10:47:15 (ost. akt: 2014-02-24 12:25:59)
Ekipa „POKOLENIA” podczas zdjęć do filmu

Ekipa „POKOLENIA” podczas zdjęć do filmu

Autor zdjęcia: Marcin Jans

„Pokolenie” to produkcja mrągowskich pasjonatów, która ma upamiętnić bohaterów Powstania Warszawskiego. W sierpniu ubiegłego roku ogłoszono oficjalne zakończenie zdjęć do filmu. Plan uległ jednak zmianie. Pojawią się w nim jeszcze dodatkowe sceny. W weekend (22-23 lutego) realizowano część zmian w scenariuszu.

W sobotę 22 lutego ekipa filmowa produkcji „POKOLENIE” ponownie spotkała się na planie filmowym. Stało się to za sprawą mrągowskiego stowarzyszenia „Patriotyczne Mrągowo”, które chcąc godnie upamiętnić obchody Żołnierzy Wyklętych, przypadające 1 marca, postanowiło zrealizować filmową zapowiedź tego wydarzenia, aby przybliżyć historię zapomnianych bohaterów.

— W trakcie prac postprodukcyjnych nad filmem „POKOLENIE” w reżyserii Lidii Moroz dokonaliśmy kilku zmian scenariuszowych co spowodowało, że film ostatecznie zmienił swój pierwotny kształt. Z tego powodu konieczne stało się dokręcenie całkiem nowych scen. Tak oto wspólnymi siłami wznowiliśmy nasz projekt. Jeden z epizodów filmu, będzie promował wydarzenie związane z obchodami 1 marca — wyjaśnia Marcin Jans z grupy Arte Fakt.
— Nasza produkcja finansowana jest w całości ze środków własnych, nie mamy żadnego zewnętrznego wsparcia. Film powstaje wyłącznie dzięki uprzejmości i ofiarności ludzi dobrej woli — podkreśla Jans.

W nowych scenach udział wezmą nowe osoby. Za kamerą oprócz Lidii Moroz stanął Hubert Zyśk, obsada aktorska z kolei rozrosła się o osobę Pawła Kisiela i Adama Trembowskego.

— Za nami dwa dni zdjęciowe, które były ogromnie pracowite — zdradza Marcin Jans. — Pierwszego dnia na planie pracowało ponad 20 osób. Przed nami kilka trudnych scen, m. in. przesłuchanie filmowej Ani (Alicja Zwalińska). Czeka nas wyjazd do Grunwaldu na rekonstrukcję potyczki z 1946 roku pomiędzy oddziałami żołnierzy wyklętych, a grupą milicji obywatelskiej i funkcjonariuszami UB, gdzie chcemy skorzystać z okazji i nagrać kilka kluczowych scen do filmu.

Do pomocy przy filmie włączyły się czynnie dwie grupy rekonstruktorskie: grupa GRH Allenstein oraz SRH Marienburg.
Producenci dziękują Sławomirowi Trzeciakiewiczowi za udostępnienie sprzętu z Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie oraz wszystkim którzy przyczyniają się czynnie do tego, że film powstaje.
Nad produkcją filmu czuwa grupa Arte-Fakt.
Cały film ukaże się w kwietniu i zobaczyć go będzie można w Internecie. 1 marca zostanie zaprezentowany zwiastun filmu "Pokolenie" z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".

oprac. Monika Baryła

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages