Wtorek, 19 marca 2019. Imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety

Honorowo oddali krew

2014-03-13 09:21:45 (ost. akt: 2014-03-14 09:18:01)
pobór krwi w budynu bursy szkolnej w Mrągowie

pobór krwi w budynu bursy szkolnej w Mrągowie

Autor zdjęcia: Monika Baryła

12 marca po raz kolejny odbyła się zbiórka krwi przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. W bursie przy Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie stawiło się wielu ochotników.

Krew oddają przede wszystkim młodzi ludzie licząc na dzień przerwy w szkole i trochę słodkości, chociaż wszyscy zgodnie twierdzą, że motorem ich działań jest chęć niesienia pomocy. W gronie krwiodawców spotkać można także stałych wieloletnich bywalców, którzy pozwolili zabrać sobie już naprawdę dużo litrów życiodajnego płynu.

Każdy ochotnik przed zabiegiem wypełnia kwestionariusz, w którym odpowiada na szereg pytań dotyczących obecnego stanu zdrowia, przebytych chorób, świadomości ewentualnych powikłań po oddaniu krwi. Wszyscy chętni zobowiązani są wylegitymować się i przejść badanie określające poziom hemoglobiny we krwi tuż przed poborem.

Zabieg pobierania krwi trwa do 12 minut, podczas których do sterylnego pojemnika zbiera się 450ml krwi. Mimo chęci nie każdy ochotnik może zostać dawcą. Kryteria klasyfikujące są rygorystycznie przestrzegane. Najczęściej dyskwalifikuje zbyt krótki czas od ostatniej infekcji, zabiegi kosmetyczne wywołujące stany zapalne, zbyt mała liczba erytrocytów lub niewidoczne żyły, utrudniające wkłucie.

Wśród oczekujących na swoją kolejkę trudno znaleźć nowicjuszy, ponadto zdecydowana większość deklaruje powrót do punktu pobrań. Wygląda na to, że oddawanie krwi wchodzi w krew.

mb
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages