Wielkanocny czas zdobienia pisanek

2014-04-18 09:51:54(ost. akt: 2014-04-18 10:09:25)
Wielkanocne jajka zdobione metodą serwetkową - decoupage

Wielkanocne jajka zdobione metodą serwetkową - decoupage

Autor zdjęcia: Sabina Kremska

Wszyscy w Polsce znamy barwne pisanki wielkanocne, które cieszą nasze oczy różnorodną kolorystyką, deseniami i fakturami. Jednak czy wiemy cokolwiek o tradycji zdobienia jaj? Zwyczaj ten liczy sobie, co najmniej 5000 lat, a najstarsze okazy zostały wykopane podczas prac archeologicznych na terenach sumeryjskiej Mezopotamii.
Najstarsze polskie pisanki natomiast datowane są na X wiek i zdobione były techniką nakładania gorącego wosku a następnie barwienia w naturalnych wywarach np. łupin cebuli, kory olchy i dębu czy też soku z buraka. Powszechnie znanym symbolem odrodzenia się nowego życia jajko stało się dopiero w trakcie chrystianizacji, kiedy to pisankę uznano za element symboliki Wielkiej Nocy. Wprawdzie techniki zdobienia jaj przez wieki ewoluowały, jednak sama tradycja pozostała niezmienna. Obecnie w wielu domach przed świętami wielkanocnymi dekoruje i zdobi się jaja. To niezwykle przyjemne i często rodzinnie uprawiane zajęcie jednoczy i pozwala poczuć ducha nadchodzących świat.

Również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Pieckach na zajęciach artystycznych poznali różnorodne techniki zdobienia. Wiele godzin prac manualnych zaowocowało kolekcją wspaniałych symboli oczekiwanej Wielkanocy. W trakcie swojej aktywności uczestnicy warsztatów zapoznali się i wykonali pisanki w technikach:
• Haftu krzyżykowego, gdzie wcześniej wyszyte na kanwie elementy dekoracyjne zostały następnie przytwierdzone do form styropianowych.metoda krzyżykowa
• Cekinowania, której podstawę stanowiły formy styropianowe na których za pomocą szpilek przyczepiano cekiny tworząc fantazyjne i kolorowe wzory.
• Upinania wstążki (tzw. technika karczochowa), niezwykle czasochłonnej metodzie polegającej na składaniu kawałków wstążki w fantazyjne ornamenty.
• Quillingu, gdzie wydmuszki jaj kurzych ozdobione zostały zwitkami papieru przyklejonymi w niesamowicie urokliwe desenie.Quiling
• Okręcania wstążką, wymagającej wprawy i zręczności gdzie elementem dekoracyjnym jest odpowiednio ułożona i przytwierdzona do formy tylko jedna szpilką cienka wstążka.
• Dekorowania materiałem, w której lekko ponacinane formy styropianowe zostały następnie otulone odpowiednio przyciętymi skrawkami materiału wciskanymi w szczeliny.
• Filcowania na sucho, gdzie za pomocą specjalistycznych igieł filcowano wełnę czesankową na formach styropianowych.Filcowanie na sucho
• Decoupage (tzw. technika serwetkowa), polegającą na oklejeniu odpowiednio przygotowanej formy elementami dekoracyjnymi wyciętymi z serwetek gastronomicznych.
Mimo dużego stopnia trudności i ogromnej różnorodności proponowanych technik zdobniczych chętnych do udziału w warsztatach nie brakowało, a owoce wytężonych działań z dumą prezentowane są wszystkim chcącym odwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy w Pieckach.
Sabina Kremska
Instruktor terapii zajęciowej ŚDS w Pieckach


• Tylko ciekawe informacje
KUP GAZETĘ

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5