Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Mrągowski sąd rozstrzygnie czy za pobieranie z Internetu muzyki grozi kara

2014-05-15 00:05:43 (ost. akt: 2014-05-15 09:18:23)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Jak do tej pory w Polsce nie zapadł żaden wyrok, który skazywałby za ściągnięcie z sieci pirackiego pliku muzycznego. Czy ten pierwszy będzie w Mrągowie?

Pobieranie plików z Internetu w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest uznawane za dozwolony użytek osobisty. Zgodnie ze wskazaną ustawą bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.

W środowisku prawniczym istnieje spór dotyczący ściągania pirackich plików. Część środowiska uznaje to już za naruszenie i przekroczenie dozwolonego użytku, a pozostali nie zgadzają się z tym twierdzeniem. Jak do tej pory nie zapadł jednak żaden wyrok, który skazywałby za ściągnięcie z sieci pirackiego pliku muzycznego.

No właśnie "jak do tej pory". Ale do rzeczy. W dniu 15 maja 2014 roku w Sądzie Rejonowym w Mrągowie zakończył się głośny długi proces Pana Marcina B. mieszkańca Mrągowa, który to ściągnął z Internetu oszołamiającą ilość plików, bo aż 10. Tak. Nie 10 płyt tylko 10 szt. utworów różnych nieustalonych autorów i wykonawców o nieustalonej wartości oraz uzyskał darmową wersję Windows XP od współoskarżonego.

Dla przypomnienia chodzi o sprawę o której pisano już na mragowo.wm.pl

Prokuratura zawnioskowała o ukaranie za ten czyn grzywną oraz więzieniem w zawieszeniu zapominając, że zapadły wcześniej wyrok dla Marcina B. o podobnie zawnioskowanej karze został uchylony przez Prokuratora Generalnego.

Sąd w dniu 21 maja 2014 roku ma ogłosić wyrok.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Trybunał Konstytucyjny na obszerny wniosek zainicjowany przez współoskarżonego w sprawie, ma rozstrzygnąć o niekonstytucyjności przepisu Art. 115 ust 3 prawa autorskiego mówiącym o szerokim karaniu za naruszanie praw autorskich. Naświetlam, że również organizacje zbiorowego zarządzania są za zmianą tegoż przepisu wypowiadając się w ramach powołanego Forum Prawa Autorskiego, gdyż każdy z nas musi sam oznaczyć granice by nie stać się według siebie przestępcą. A co gdy ta granica jest inna dla organów ścigania? Każdy z nas we własnym telefonie czy urządzeniu posiada więcej ściągniętej nie tylko muzyki aniżeli Pan Marcin B.

Zastanówmy się czy chcemy żyć w takim kraju wiedząc o tym, iż w każdej chwili policja wejdzie do mieszkania, sprawdzi telefon, zabierze komputer tylko po to, aby mieć na nas haka przy tak zwanej innej sprawie czy nadprzeciętności policji?

Inne teksty tego autora: kliknij tutaj

• Tylko ciekawe informacje


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://lidzbarkwarminski.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: RuchOburzonych

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hehe #1398972 | 31.135.*.* 20 maj 2014 09:35

  Nie musisz się zakładać, gdyż jak pracowałem dawno, dawno temu w G...u, to każdy sprzęt tamtejszego policjanta, urzędnika skarbowego i kogo tylko chcesz miał na tony ściągniętej muzyki, filmów, gier itp.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Hipokryci #1396057 | 89.229.*.* 15 maj 2014 10:43

  Moge się założyc i dam sobię ręke obciąć ,że przynajmniej połowa policjantów z Mrągowskiej komendy,ma na swoich prywatnych komputerach,jakieś nielegalne pliki,zaczynając od nielegalnych utworów MP3 ,koncząc na innych rzeczach. Więc darujcie sobie ten cyrk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages