Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Poetycko i osobiście z Hanną Szymborską

2014-05-15 12:30:25 (ost. akt: 2014-05-15 13:15:04)
Dominika Bladosz (z lewej) poprowadziła wieczór poetycki Hanny Szymborskiej (w środku). Wiersze poetki czytała m. in. Barbara Panek-Strzałkowska (z prawej)

Dominika Bladosz (z lewej) poprowadziła wieczór poetycki Hanny Szymborskiej (w środku). Wiersze poetki czytała m. in. Barbara Panek-Strzałkowska (z prawej)

Autor zdjęcia: Ewa Dolińska-Baczewska

Hanna Szymborska, mrągowska poetka w kwietniu wydała swój debiutancki tomik poezji " W dłoniach nadziei". Wczoraj w czytelni Biblioteki Miejskiej odbył się wieczór poetycki podczas którego opowiedziała o swoich wierszach i pracy nad tomikiem.

"W dłoniach nadziei", to autorski tomik poezji mrągowianki Hanny Szymborskiej, która wczoraj spotkała się ze swoimi sympatykami w czytelni Biblioteki Miejskiej. Autorka opowiadała o pracy nad wierszami, swoich literackich inspiracjach i początkach przygody z poezją a sięga ona jej dzieciństwa.
O swojej poezji mówi, że wiersze pisze samo życie i to właśnie w najnowszym tomiku znajdujemy życiowe przemyślenia, lęki, pragnienia i tęsknoty pisarki.

— Mój nowy autorski tomik poezji nosi tytuł "W dłoniach nadziei". Jest podsumowaniem moich przemyśleń o życiu, upływającym czasie, również wiele wierszy poświęcam moim bliskim. Pokazuję czytelnikowi mój świat, odsłaniając fragmenty mojej duszy — podsumowuje Hanna Szymborska. — Książkę podzieliłam tematycznie na pięć rozdziałów; Jestem jaka jestem, Refleksje, Życie, Mój świat, Moi bliscy, oraz Powroty. Zamieszczam w niej wiersze z różnych okresów mojego życia, w większej części jednak są to utwory z ostatnich dwóch lat.

Spotkanie autorskie poprowadziła Dominika Bladosz. Poezję autorki czytała Barbara Panek-Strzałkowska i pisarka. Organizatorem spotkania była Barbara Szymańska oraz pracownicy Biblioteki Miejskiej w Mrągowie. Wieczór poetycki sprzyjał rozmowom z Hanną Szymborską i był też okazją do otrzymania autografu pisarki.
ed-b

NASZA ROZMOWA:

— Poezja, to dość niewspółczesny gatunek literacki. Jak wyglądały prace nad tomikiem?
— Tak, poezja jest bardzo niewspółczesnym gatunkiem literackim, zgoła niszowym. Piszę wierszem białym, który należy do najmniej popularnych. Uwielbiam krótką, zwięzłą formę wiersza, nie lubię ozdobników, piszę o tym co mi w duszy gra.
Pisząc wiersze nigdy nie myślę, że zamieszczę je w określonym tomiku, ponieważ piszę dużo i bez okazji, więc wystarczyło wybrać jakąś ich część, zebrać w określone rozdziały i stworzyć książkę.
Praca nad tomikiem była czystą przyjemnością, choć trudno mi było podjąć decyzję, które wiersze zamieścić w książce, a które odłożyć na czas bliżej nieokreślony do tzw. szuflady. Autorowi jest podobno najtrudniej ocenić, który wiersz jest dobry, a który gorszy, bo z każdym napisanym słowem wiążą się jakieś wspomnienia, wydarzenia, emocje. I chyba w przygotowaniu tomiku najdłuższym i najtrudniejszym momentem był wybór wierszy, reszta to już prosta rzecz.

— Jak trafiłaś do wydawnictwa?
— Moją książkę wydało wydawnictwo KryWaj z Koszalina. Dobra, solidna firma wydawnicza. Poznałam osobiście jej właścicielkę Krystynę Wajdę. Trafiłam do niej nie przypadkiem, wcześniej zetknęłam się z książkami tam wydanymi, spodobały mi się - solidnie wykonane, dobry papier itd. Nawiązałam kontakt osobisty, no i poszło. Samo przygotowanie książki trwało dwa tygodnie, łącznie z projektem okładki i zebraniem zdjęć, druk kilka dni. Cały proces wydawniczy od momentu mojego pomysłu do wydania zamknął się w niespełna czterech tygodniach.

— Poezja, to ty. Jaką Ciebie znajdziemy w wierszach, które są w twoim najnowszym tomiku?
— Jaką mnie znajduje czytelnik w wierszach zawartych w tomiku? trudne dość pytanie - moje wiersze pisane są w chwilach radości, kiedy myślę o swoich bliskich, o dzieciach i wnukach, w momentach smutku i bólu, także, kiedy zastanawiam się nad sensem tego, co mnie otacza i tego, co bezpowrotnie minęło... Moje wiersze to życie i jego nieuchronne przemijanie.rozmawiała Ewa Dolińska-Baczewska


• Tylko ciekawe informacje


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages