Katyń… ocalić od zapomnienia - odsłonięcie tablic pamiątkowych

2014-05-28 13:43:25(ost. akt: 2014-05-28 14:14:23)
W parku przy Zespole Szkół w Marcinkowie odsłonięto tablice pamiątkowe

W parku przy Zespole Szkół w Marcinkowie odsłonięto tablice pamiątkowe

Autor zdjęcia: Ewa Dolińska-Baczewska

29 kwietnia 2008 roku przy Zespole Szkół w Marcinkowie posadzono trzy pamiątkowe dęby upamiętniające zbrodnię katyńską. Teraz w parku, gdzie drzewa rosną pod opieką uczniów odsłonięto także tablice pamiątkowe.
Zbrodnia katyńska kojarzy się w Polsce ze słowami Katyń i las katyński. We wrześniu 1939 r. tysiące polskich oficerów zostało rozbrojonych przez Armię Czerwoną i NKWD. Sowieccy okupanci przetrzymywali jeńców w specjalnych obozach. W kwietniu 1940 r. rozpoczęto realizację rozkazu Ławrentija Berii, ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR, o „rozładowaniu” obozów. Rozstrzelano jeńców. Ofiary zbrodni pochowano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tewru i na przedmieściach Charkowa.
Żaden z mocodawców i wykonawców zbrodni nigdy nie został ukarany. W 2005 r. rosyjska prokuratura odmówiła uznania Katynia za zbrodnię wojenną i umorzyła śledztwo

Zbrodnia katyńska została uznana przez Instytut Pamięci Narodowej jako ludobójstwo.
Uroczystość, która odbyła się w Zespole Szkół w Marcinkowie jest kontynuacją ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Katyń... ocalić od zapomnienia”, nad którą w 2008 roku patronat objął ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz Biskup Warszawsko-Praski Abp Sławoj Leszek Głódź.

Naszym pragnieniem jest kształtowanie poczucia przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach-bohaterach wydatnie przyczyni się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu: kształtując postawy patriotyczne uczyć będzie zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą i żądzę poznawania świata w oparciu o właściwie dobrane przykłady. 
Mottem projektu są słowa Jana Pawła II „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi  o jego człowieczeństwie". 

Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej. Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 74 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu.
Chcemy zachować pamięć: - o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy;- o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.
Akcja polegała na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 21473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Uczniowie Zespołu Szkół w Marcinkowie

• Tylko ciekawe informacje


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tom #1405705 | 46.171.*.* 29 maj 2014 06:24

    ależ żenujące przedstawienie.....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5