20. Jubileuszowy Festiwal Kultury Kresowej

2014-07-16 12:11:12(ost. akt: 2014-08-06 21:32:39)

Autor zdjęcia: Ewa Dolińska-Baczewska

20. Jubileuszowy Festiwal Kultury Kresowej odbędzie się w dniach 8 – 10 sierpnia 2014 r. To czas kiedy Mrągowo tradycyjnie nabierze kresowego kolorytu.
W ramach tegorocznego Festiwalu przewidziano trzydniowe koncerty zespołów w centrum miasta. Na placu Unii Europejskiej przy muzyce Kapeli Podwileńskiej – pod kierunkiem Rafała Jackiewicza oraz Duetu Bandurzystek - Ireny i Natalii Jewtuszok odbędą się prezentacje rękodzieła artystycznego.
Swoją twórczość prezentować będą Ola Kunicka - palmy wileńskie, Jan I Leonora Jankowscy - rzeźba w drewnie, Maryna Jaremczyk – wyroby ze słomy, pisanki, pocztówki, Ryszarda Kałacz – wyroby z tkaniny, palmy, pisanki. Można będzie spróbować chleba wileńskiego Łolity Vilimiene oraz pierników lukrowanych Anny Gryszkiewicz.
Amatorów sztuk pięknych zapraszamy na prezentację twórczości kresowych plastyków: Tadeusza Romanowskiego z Litwy, Mieczysława i Władysława Maławskich z Ukrainy, Andrzeja Filipowicza, Wacława Romaszko z Białorusi.
/8 sierpnia/ w pierwszy dzień Festiwalu zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki na Wieczornicę Kresową z udziałem mistrzyni mowy polskiej Barbary Wachowicz, która opowie o wielkich Polakach z kresów, o Mickiewiczu i Słowackim, Kościuszce i Piłsudskim, Moniuszce i Orzeszkowej, którzy stali się symbolem miłości do ojczyzny.

Trudno wyobrazić sobie festiwal bez poetów, bez spotkań poetyckich w Centrum Kultury i Turystyki /8 sierpnia, godz. 18.00/, bez autorskiego czytania wierszy przy pomniku Jana Pawła II /9 sierpnia, godz. 11.00/. Swoją najnowszą twórczość zaprezentują: Aleksander Sokołowski i Aleksander Śnieżko z Litwy, Dorota Jaworska i Zofia Bożena Sokołowska, Herman Pańkow.

9 sierpnia /sobota/o godz. 17.00 podczas Koncertu Galowego w Amfiteatrze nad jeziorem Czos, prowadzonego tradycyjnie przez ANNĘ ADAMOWICZ /CIOTKĘ FRANUKOWĄ/ i DOMINIKA KUZINIEWICZA /WINCUKA/, gościć będziemy ulubieńców publiczności z minionych 19 lat Festiwalu:
LITWA

Reprezentacyjny zespół artystyczny Gimnazjum im. A. Mickiewicza i Szkoły - przedszkola „Źródełko”. Założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Marzena Grydź - Willems. Wyróżniającą cechą Zespołu jest jego międzypokoleniowy charakter. W zespole tańczy ponad 100 osób – dzieci i młodzieży, podzielonych według wieku i poziomu prezentowanych umiejętności. Celem działalności zespołu jest upowszechnianie i promowanie kultury polskiej w kraju i za granicą, by ona nie była tylko zabytkiem, nie tylko echem przeszłości, ale żywą wartością dnia dzisiejszego, źródłem tożsamości.

DZIECIĘCO MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ TAŃCA „STO UŚMIECHÓW”:


Działający przy Szkole Średniej im. Wł. Syrokomli. Zespół zrzesza ponad 130 dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 30 lat. W 2012r. zespół obchodził 40 lecie działalności twórczej. Prezentuje tradycyjny repertuar – folklor regionów Polski i Wileńszczyzny, oraz obrazki sceniczne (min. „Wesele wileńskie”). Kierownik Janina Łabul.

WOKALNA GRUPA ZESPOŁU "WILENKA":


Występ tego zespołu, czy to na scenie wileńskiej, czy to w Polsce albo w innych krajach zawsze idzie w parze z ogromnym przeżyciem artystycznym i patriotycznym. Gdy na scenę wychodzą chłopaki w imponujących ułańskich strojach w Ostatnim Mazurze, cała widownia zamiera od piękna tego tańca i jego patriotycznej wymowy.
Fenomen Zespołu Tańca Ludowego „Zgoda” polega na tym, że wtedy, gdy rozpoczynał swoją karierę artystyczną, a był to rok 1988, jego skład prawie w większość stanowiły dzieci, uczniowie Rudomińskiej Szkoły Średniej. Jakże szybko młodzież dała o sobie znać ze strony artystycznej - młodzi nie tylko kształcili się pod względem tanecznym, ale też sami dojrzewali i zespołu w większości nie porzucali. Również widz kresówki miał możność podziwiać jak np. ten sam taniec żydowski tańczył młodziutki skład zespołu i po latach ci sami tancerze byli już dojrzałymi wykonawcami tego znakomitego obrazku Kaziukowego. To było wspaniałe porównanie i bardzo wymowne, a nawet symboliczne dla samej istoty pracy zespołów polskich na Wileńszczyźnie. Jego założycielem, kierownikiem i choreografem jest zagorzały entuzjasta polskiej kultury ludowej Henryk Kasperowicz, niegdyś tancerz „Wilii”.

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO "ZGODA":


Sześciu przesympatycznych chłopaków podbija serca tych, którzy kochają Wilno, pamiętają o tym mieście jako rodzinnym, lub którzy znają to miasto z opowiadań rodziców i dziadków. Podbijają serca ludzi wrażliwych na sympatyczną melodię, na dobry żart i życzliwy dowcip, na sceniczną serdeczność jaką posiada tylko wilniuk. Powstała z inicjatywy grupki młodych zapaleńców, których połączyła wspólna miłość do polskiej pieśni. Pierwowzorem takiego zespołu były oczywiście słynne kapele warszawskie czy lwowskie. Wilno nie miało przedtem takiej kapeli a folklor miejski funkcjonował jedynie fragmentarycznie. Młodzi muzycy od samego początku zaczęli zbierać teksty a także pisali nowe, w których sławili ukochane miasto. Do repertuaru dołączyli także znane i lubiane polskie przeboje dwudziestolecia międzywojennego. Obok starych utworów również dołączają w dalszym ciągu nowe z tekstami współczesnych znanych poetów wileńskich: Alicji Rybałko i Aleksandra Śnieżko jak również polskie pieśni patriotyczne. W ten niecodzienny sposób ratują stary wdzięk i klimat miasta zarówno ten jakże polski jak również i ten wielokulturowy, który istniał w Wilnie przez wieki. Koncerty „Kapeli Wileńskiej” stanowią swojego rodzaju misterium, znakomicie wyreżyserowane i prowadzone przez Jerzego Garniewicza i Zbigniewa Lewickiego, który jest też aranżerem i autorem wielu kompozycji. Nad ogólnym poziomem artystycznym czuwa kierownik muzyczny - Romuald Piotrowski.

KAPELA WILEŃSKA:

Z UKRAINY

Zespół Czerniowieckiego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej we wsi Pietrowiec Dolnych. Od 1991 r. zespół kultywuje regionalny folklor, ma w swoim repertuarze bogaty zestaw czadecko-bukowińskich przyśpiewek, pielęgnuje tradycję, obrzędy i zwyczaje przodków, przedstawia także widowiska folklorystyczne, promuje ludowy etniczny obraz Polaków z Bukowiny. Kierownikiem zespołu jest Maria Malicka.

POLONIJNY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY GÓRALI CZADECKICH "WIANECZEK":

Ośmioosobowy zespół młodzieżowy z polskiej wioski k. Sambora. Mają najróżniejszy repertuar. Kierownik Stanisław Gierczak.

Zespół "NIEBO DO WYNAJĘCIA":

Działający przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. Tymosza Padury”. To grupa tańczącej, śpiewającej i grającej na różnych instrumentach młodzieży z miasta Koziatyn na Podolu. Głównym celem działalności Zespołu jest upowszechnianie i podtrzymywanie pięknej kultury ludowej, którą wyrażają poprzez taniec, pieśni oraz piękne stroje. Uczestników Zespołu łączy wspólna pasja – „umiłowanie polskiej kultury ludowej”. Założycielem i kierownikiem zespołu jest prezes Stowarzyszenia oraz polonistka Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej Natalia Czajkowska. Choreograf – Ludmiła Maszewska.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "PODOLSKI KWIAT":

UKRAIŃSKI MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "BUKOWYNOCZKY":

Z BIAŁORUSI

Mołodeczański Miejski Oddział ZPB powstał w 1999r. Skupia w swoich szeregach około 70 dzieci w wieku od 5 do 17. W bogatym i zróżnicowanym repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim polskie tańce narodowe (polonez, mazur, krakowiak, oberek) i regionalne (suita kaszubska, lubelska przeworska). Zespół z równym powiedzeniem wykonuje tańce innych narodów: ukraińskie, greckie, rosyjskie, białoruskie, cygańskie. Kostiumy taneczne, w których występuje zespół zostały uszyte i wyhaftowane według projektów kierownika zespołu.
Kierownik zespołu Wiktor Baranowicz został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Orderem BENE MERITO Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W tym roku zespól obchodzi 15-lecie założenia zespołu.

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „BIAŁE SKRZYDŁA”:

Działający od 1996 roku przy Miejskim Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Zespół powstał, aby podtrzymywać polskie tradycje i zwyczaje ludowe oraz kulturę i folklor różnych regionów Polski. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Ludmiła Wojkiel, choreografem Karina Markina, kierownikiem grupy instrumentalnej Aleksandra Michiejko oraz kierownikiem grupy wokalnej jest Anna Kazimirczyk. W swoim repertuarze zespół ma pieśni i tańce ludowe różnych regionów Polski, popularne piosenki biesiadne, polskie tańce narodowe, pieśni i tańce ukraińskie oraz białoruskie.

POLSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CHABRY”:

Kierownikiem muzycznym zespołu z Iwieńca jest Stefania Lipnicka. W repertuarze zespołu znajdują się: pieśni ludowe, kresowe , patriotyczne, biesiadne i muzyka sakralna.

ZESPÓŁ POLKIEJ PIEŚNI „KRESOWIANKA”:

Działający od 1980 roku, kiedy na Kresach zaczynało się odrodzenie polskiego języka i kultury. Założycielami i kierownikami artystycznymi Zespołu są Alicja i Andrzej Binertowie. Zespół składa się z chóru czterogłosowego i orkiestry kameralnej. Na repertuar zespołu składają się utwory muzyki polskiej klasycznej, polskie pieśni patriotyczne, religijne, piosenki ludowe, popularne, estradowe. Zespół przez wiele lat współpracuje z solistami Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Kierownictwo Zespołu za zasługi i duży wkład w dziedzinie propagowania, odrodzenia na Polskich Kresach ojczystej kultury, muzyki, tradycji narodowych zostało odznaczone prestiżowymi nagrodami: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Dyplomem Australijskiej Fundacji Polkul, Złotym Pucharem Dziennikarzy Polonijnych, Orderem Uśmiechu, Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

POLSKI ZESPÓŁ „GRODZIEŃSKIE SŁOWIKI”:

Działający od 1991 roku i posiadający na swoim koncie ponad 300 koncertów. W swoim repertuarze ma tańce warmińskie, wielkopolskie, kurpiowskie, sieradzkie, opoczyńskie, śląskie, lubelskie, przeworskie, górali żywieckich oraz tańce łotewskie.
„ Kukułeczka” jest stałym uczestnikiem Festiwali Kultury Polskiej oraz Festiwali Mniejszości Narodowych organizowanych na Łotwie. Zespół brał udział także w wielu festiwalach w Polsce, Festiwalu „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie (Litwa), Festiwalu „Sławiański Bazar” w Witebsku (Białoruś) oraz dwukrotnie w Festiwalach Folkloru w Szwecji. W 2008 roku brał udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Uczestniczył w obchodach 20-lecia Związku Polaków Estonii oraz w uroczystościach, związanych z koronacją obrazu Matki Bożej Brasławskiej Królowy Jezior w Brasławiu na Białorusi. W 2006 roku Zespół Tańca Ludowego „ Kukułeczka” otrzymał nagrodę TVP Polonię „Za sławienie Polski i Polskości.” Symbolem nagrody jest statuetka Fryderyka Chopina. W maju 2011 roku „Kukułeczka” uroczyście obchodziła 20 – lecie działalności. Kierownikiem i choreografem jest Żanna Stankiewicz.

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „KUKUŁECZKA” Z ŁOTWY:

10 sierpnia /niedziela/, godz. 16.30 Festiwal zamknie koncert - PROJEKT ARBORETUM – czyli ŚWIAT MUZYKI HYBRYDOWEJ. ZASŁUCHAJMY SIĘ WE WŁASNE KORZENIE przygotowany przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej mający na celu prezentację muzyki etnicznej i ludowej w nowoczesnych aranżacjach instrumentalnych. W projekt zaangażowanych jest dwóch znanych mrągowian. Prozatorsko-poetycką narrację wydarzenia poprowadzi popularny polski aktor Wojciech Malajkat. Dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum, autorką kompozycji i jego współwykonawcą, jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury polonijnej, która swoją karierę muzyczną realizowała od początku lat 90. XX wieku w Kanadzie, zaś od 5 lat jest dyrektorem muzycznym i wykonawczynią Koncertu Niepodległości. Do projektu został zaproszony śpiewający białymi głosami polsko-ukraiński zespół „Dziczka”, znany z popularyzowania magicznych pieśni kresowych oraz niezwykły wykonawca pieśni kurpiowskiej Adam Strug, promujący właśnie swoją najnowszą płytę, wydaną ze Stanisławem Sojką, „Strug, Leśmian, Sojka”. /wstęp wolny/

PROJEKT ARBORETUM:

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5