Europejski Dzień Języków 2014

2014-09-28 22:46:06(ost. akt: 2014-09-28 22:50:11)

Autor zdjęcia: Ewa Kisiel

W tym roku już po raz jedenasty obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jakie były początki tego corocznego święta języków? Jak jest obchodzone w Europie i w Polsce? Skąd wziąć materiały do zorganizowania wydarzenia w swojej szkole?
Wszystko zaczęło się od inicjatywy Rady Europy, która ogłosiła rok 2001 Europejskim Rokiem Języków (ERJ). Decyzja w tej sprawie została podjęta na spotkaniu Komitetu Ministrów 19 stycznia 1999 r. Komitet zaprosił także Unię Europejską do przyłączenia się do tej inicjatywy, a Parlament Europejski i Rada przyjęli stosowny dokument 17 czerwca 2000 r.

Najważniejszymi celami inicjatywy były: ochrona europejskiego dziedzictwa językowo-kulturowego, pokazanie różnorodności językowej Europy oraz zachęcenie do intensyfikacji i zróżnicowania form promocji nauki języków obcych, szczególnie tych, które są mniej rozpowszechnione i używane. Uznano również, że kształcenie językowe jest doskonałym narzędziem do budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia pomiędzy różnymi kulturami, a znajomość języków obcych znacząco wspomaga procesy migracyjne w Europie – zarówno w celach edukacyjnych, jak i zawodowych.

Hasła
Przyjęto dwa hasła Roku: Języki otwierają drzwi oraz Bogactwo języków bogactwem Europy. W ramach obchodów ERJ Rada Europy i Komisja Europejska utworzyły wspólną stronę internetową dostępną w 11 językach i aktualizowaną przez cały rok. Eurobarometr (instytucja zajmująca się prowadzeniem badań opinii publicznej w krajach Unii Europejskiej) przeprowadził wówczas pierwsze badanie na temat znajomości języków, którego wyniki zostały ogłoszone w lutym 2001 r.

W celu koordynacji działań prowadzonych w ramach ERJ w krajach uczestniczących w jego obchodach, w tym także w Polsce, powołane zostały krajowe komitety koordynujące, których zadaniem było m.in. wspieranie inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym oraz w środowiskach lokalnych. W Polsce w 2001 r. zorganizowano około 1100 wydarzeń o różnym zasięgu i charakterze. W obchody włączyło się także czasopismo "Języki Obce w Szkole", które regularnie informowało o aktualnościach oraz wydało dwa numery specjalne: o nauczaniu języków osób niepełnosprawnych oraz o językach mniejszości narodowych i etnicznych.

U Nas w ZSZ Mrągowo
Działania realizowane w ramach Europejskiego Roku Języków zaangażowały miliony osób w 45 krajach. Wobec sukcesu, jaki odniosła inicjatywa ERJ, Komitet Ministrów Rady Europy przyjął pod koniec 2001 r. deklarację o ustanowieniu corocznych obchodów europejskiego święta języków. Komitet zarekomendował zaproponował też, aby obchody były organizowane w sposób zdecentralizowany i elastyczny, zgodnie z życzeniami państw członkowskich i posiadanymi przez nie możliwościami. Jak rozwija się ta inicjatywa w naszej szkole, można zobaczyć poniżej na zdjęciach.

Europejski Dzień Języków to także doskonała okazja do zabawy. Nauczyciele uczący języków obcych w Zespole Szkół Zawodowych w tym dniu przygotowali wiele atrakcji dla uczniów.

Cała szkoła ozdobiona była fiszkami językowymi, flagami, przysłowiami i kolokwializmami w językach obcych. Na każdym piętrze, na korytarzach można było dostrzec plakaty w różnych językach. Uczniowie wykonali też gazetki okolicznościowe na tę uroczystość. Malowano też twarze i ręce uczniów. Naszymi artystkami – malarkami były uczennice klasy 4 TUG: Natalia Chrostowska i Anita Reckwald.
Organizatorami Europejskiego Dnia Języków Obcych byli nauczyciele ZSZ:
• Czerwiński Karol
• Drężek Krystyna
• Harasimowicz Iwona
• Kisiel Ewa
• Steć Paulina
• Wiatrow Aleksandra

Autor tekstu: Ewa Kisiel

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna




Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: ek

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5