Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

W minionym tygodniu aż 31 razy gasili pożary traw

2015-03-23 13:18:04 (ost. akt: 2015-03-23 13:21:33)
Strażacy walczą z wiosenną plagą pożarów traw

Strażacy walczą z wiosenną plagą pożarów traw

Autor zdjęcia: KP PSP Mrągowo

W tygodniu od 16 do 22 marca strażacy z powiatu mrągowskiego interweniowali łącznie 42 razy. Słoneczna pogoda spowodowała coroczną plagę wypalania traw. Tylko w ubiegłym tygodniu strażacy gasili 31 pożarów traw na nieużytkach. Odnotowano również 2 pożary sadzy w przewodach kominowych w Mikołajkach i Szestnie oraz pieca elektrycznego na terenie jednego z zakładów pracy na terenie Mrągowa.

W ubiegłym tygodniu strażacy prowadzili również działania przy 6 miejscowych zagrożeniach. Strażacy usuwali skutki trzech niegroźnych wypadków drogowych na terenie Mrągowa, neutralizowali plamę oleju z drogi w Sądrach oraz wycinali pochylone drzewo przy drodze 609 w okolicach miejscowości Bobrówko. Łącznie w ubiegłym tygodniu w działaniach uczestniczyło 56 zastępów straży pożarnych w składzie 246 osób.

Strażacy walczą z wiosenną plagą pożarów trawJuż od wielu lat wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta ilość pożarów na łąkach i nieużytkach. Wiele osób podpala trawy, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Jest to całkowicie błędne myślenie. Badania naukowe dowodzą, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Do atmosfery przedostaje się szereg toksycznych związków chemicznych, a w pożarach giną zwierzęta i płazy. 
Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które prowadzą do zniszczenia budynków i obszarów leśnych w których obecnie występuje już II stopień zagrożenia pożarowego, ludzie tracą dorobek całego życia. Wysuszona trawa pali się bardzo szybko w połączeniu z silnym wiatrem wymyka się spod kontroli i zagraża osobom dokonującym podpaleń co prowadzi do wielu tragedii. Co roku w pożarach traw na terenie kraju ginie kilkanaście osób.
Za spowodowanie pożaru trawy grozi również odpowiedzialność w oparciu o Kodeks Wykroczeń w postaci grzywny do 5 tys. zł , a w przypadku pożaru który powoduje zagrożenie dla zdrowia ,życia i mienia w oparciu o Kodeks Karny- pozbawienia wolności
Strażacy biorący udział w akcji gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

mł. bryg. Jarosław Jakubik

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. matii #1696582 | 83.9.*.* 23 mar 2015 16:06

    Karać tych baranów co palą te trawy !!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages