Śmigus – dyngus – tradycja w świetle prawa

2015-04-03 08:18:29(ost. akt: 2015-04-03 08:22:35)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Święta Wielkanocne od lat kojarzone z tradycją lanego poniedziałku, to nie tylko czas przedświątecznych zakupów, ale przede wszystkim oczekiwana przez najmłodszych tradycja śmigusa dyngusa. Niestety drugi dzień świąt to często dla wielu młodych ludzi okazja do zachowań, które znacznie odbiegają od tradycyjnych obchodów tego święta. Policjanci apelują o rozwagę i bezpieczną zabawę.
W lany poniedziałek podczas pozornie bezpiecznych zabaw, kiedy to często bardzo młodzi ludzie wykorzystują różne metody i narzędzia do tego, by jak najhuczniej świętować tradycję, dochodzić może do naruszeń prawa. Tego dnia w wielu miejscach aktywizują się liczne grupy młodzieży, których zachowanie staje się chuligańskim wybrykiem naruszającym granicę dobrej i bezpiecznej zabawy.
W minionym roku na terenie całego województwa w dniu lanego poniedziałku w wyniku podjętych działań policjanci ujawnili w sumie 23 wykroczenia związane z obchodami tego święta. Sprawcami trzech wykroczeń byli nieletni, natomiast pozostałe popełnili dorośli. W 5 przypadkach policjanci ukarali sprawcę mandatem karnym, natomiast interwencje wobec 16 sprawców zakończyły się pouczeniem.
Naruszenia przepisów w związku z obchodami lanego poniedziałku to głównie wykroczenia, za popełnienie których policjanci mogą pouczyć, ukarać mandatem lub skierować sprawę do sądu.
Wykroczenia te mogą polegać głównie na:
- rzucaniu woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewaniu cieczy przez okno;
- oblewaniu wodą przechodniów, jeśli ma to charakter chuligański, bądź wlewaniu wody do klatek schodowych, środków komunikacji miejskiej itp.;
- oblewaniu pasażerów autobusów, bądź rzucaniu woreczkami z wodą w pojazdy, co może naruszać przepisy ruchu drogowego, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
Za powyższe wykroczenia grozi kara grzywny do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa zostanie skierowania do sądu, który może wymierzyć karę ograniczenia wolności, a nawet karę aresztu.
Pamiętajmy, że pomysłowość i brak wyobraźni młodych ludzi niejednokrotnie mogą doprowadzić do tragedii, dlatego też nie będziemy tolerować chuligańskich wybryków. Każde zachowanie, które będzie niezgodne z prawem spowoduje, że będziemy musieli zająć się sprawą.
Apelujemy również do rodziców, by zwracali szczególną uwagę dzieciom, że oblewanie osób, które sobie tego nie życzą jest zabronione. Jeśli nieletni zniszczy komuś odzież, torebkę, telefon lub inny przedmiot, konsekwencje finansowe poniosą jego rodzice.
Nie pozwólmy na to, by swawola młodych ludzi oraz brak wyobraźni zepsuły nastrój świąt, na które czekamy cały rok.
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5