Łączy nas pamięć! Edukacyjna akcja "Żonkile"

2015-04-26 12:00:00(ost. akt: 2015-04-26 19:11:55)
Na szkolnym holu młodzież i nauczyciele mogli obejrzeć krótkometrażowy film o powstaniu w getcie warszawskim

Na szkolnym holu młodzież i nauczyciele mogli obejrzeć krótkometrażowy film o powstaniu w getcie warszawskim

Autor zdjęcia: ZSNr2

Już po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Uczniowie ZS nr 2 w Mrągowie 20 kwietnia rozdawali w ramach akcji papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Tego dnia o godzinie 10.25 na holu przy sekretariacie młodzież i nauczyciele mogli obejrzeć krótkometrażowy film o powstaniu w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego wspierani przez Polaków z AK, zbrojnie wystąpili przeciwko niemieckim żołnierzom likwidującym getto. Był to wielki akt desperacji ludności żydowskiej. Powstańcy przegrali. Getto zrównano z ziemią na rozkaz Hitlera, a reszta ludności trafiła do obozu Auschwitz.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
„Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”- wspominał Marek Edelman.
ZSNr2

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5