Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Mrągowski Zespół Szkół Nr 1 z "Geocertyfikatem"

2015-04-29 07:00:00 (ost. akt: 2015-04-28 16:12:55)
Uczniowie ZS Nr1 w Mrągowie z Geocertyfikatem

Uczniowie ZS Nr1 w Mrągowie z Geocertyfikatem

Autor zdjęcia: Archiwum ZS Nr 1

W kwietniu 2015 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie przy ulicy Kopernika 2 została wyróżniona GEOCERTYFIKATEM. Jest to tytuł przyznawany przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Elblągu i Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Nadawany jest szkołom i przedszkolom, które w swoich działaniach podejmują zagadnienia z zakresu georóżnorodności otoczenia.

Aby móc otrzymać Geocertyfikat (którym uhonorowano tylko 41 placówek w naszym województwie, red.), należało w pracy z dziećmi podjąć szereg działań eksponujących naturalne i antropogeniczne elementy krajobrazu najbliższej okolicy. Głównym założeniem było zaangażowanie uczniów w przygotowanie i przeprowadzenie projektów, następnie zaprezentowanie ich wyników społeczności szkolnej. Prowadziły one do poznania dziedzictwa geologicznego i kulturowego lokalnych „małych ojczyzn” oraz kształtowania postaw proekologicznych.
Geocertyfikat trafił do ZS Nr 1 w Mrągowie
Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego przygotowały prezentację dotyczącą paleontologii oraz pochodzenia skał występujących w najbliższej okolicy. Na holu szkoły wykonana została wystawa eksponatów, natomiast czasie zajęć uczennice dzieliły się swoją wiedzą z uczniami zaproszonych klas II – VI. Łącznie w prezentacjach trwających każdorazowo po około 20 minut uczestniczyło aż 13 klas, czyli ponad dwustu sześćdziesięciu uczniów!
Klasy 6f i 5d wyeksponowały naturalne elementy krajobrazu najbliższej okolicy i podjęły działania popularyzujące wiedzę z zakresu historii regionu. Uczniowie skupili się na opracowaniu przewodnika „Tajemnicze miejsca – śladami dawnych mieszkańców naszej okolicy”. Przewodnik miał formę kilku prezentacji multimedialnych, które następnie połączono w całość i w dniach 15 – 19 grudnia 2014r. zaprezentowano uczniom klas IV – VI.
Grupa uczniów z klasy 5d przygotowała prezentację na temat wpływu ukształtowania terenu na powstanie pierwszej osady, z której później powstało miasto Sensburg czyli dzisiejsze Mrągowo oraz przedstawiła krótką informację o historii miasta. Grupa uczniów z klasy 6e przedstawiła prezentację na temat archeologii i tajemniczych miejsc Mrągowa i okolicy.
Dzieci zaangażowane w realizację projektów wybrały się również na bezpłatną wycieczkę na pola bitwy grunwaldzkiej i do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Uczniowie mogli porównać ukształtowanie innych regionów na Warmii i Mazurach, co potwierdziło, że geologia i ukształtowanie terenu miały znaczący wpływ na powstawanie pierwszych osad oraz wpływały na rozgrywające się w przeszłości wydarzenia historyczne, np. bitwa pod Grunwaldem czy pod Wopławkami.
„Naszą małą ojczyznę” dzieci mogły poznać również podczas zajęć terenowych w najbliższej okolicy przeprowadzonych podczas lekcji przyrody.
W realizację działań (które tylko w niewielkiej części zostały przedstawione powyżej) zaangażowało się wielu nauczycieli naszej szkoły (koordynatorkami były: Bożena Długozima, Magdalena Obrębska, Alina Federowicz, Mariola Masak) oraz Dariusz Żyłowski, kierownik Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie, który w niezwykle barwny i przystępny sposób przedstawił uczniom klas I-III historię regionu.
GEOCERTYFIKAT jest dla naszej szkoły wyróżnieniem cennym tym bardziej, że jako jedyna placówka w powiecie mrągowskim spełniliśmy wymagania niezbędne do jej otrzymania.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages