Rowerzysto! Znaj swoje miejsce i prawa

2015-07-02 09:15:00(ost. akt: 2015-07-02 09:39:14)

Autor zdjęcia: Ewa Dolińska-Baczewska

Latem więcej osób korzysta z rowerów. Niestety, często jest to korzystanie nieodpowiedzialne i niezgodne z istniejącymi przepisami. Mrągowska policja rozpoczęła działania w ramach akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". O czym warto pamiętać?
W tym roku mrągowscy policjanci zrealizowali 14 działań prowadzonych w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. — Są one niezbędne, ponieważ na drogach, głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią, którzy niestety, nie korzystają z naszych rad i nie noszą elementów odblaskowych — mówi st. sierż. Dorota Kulig oficer prasowy z KPP w Mrągowie. — Kierowcy zatem muszą być przygotowani, że w porze wieczorowo-nocnej niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinni zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych oraz zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych. Zdarza się jednak, że piesi i rowerzyści wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających pojazdach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu.

Alkohol jedną z przyczyn tragedii
Jak podkreśla st. sierż. Dorota Kulig ogromnym niebezpieczeństwem są przede wszystkim nietrzeźwi rowerzyści czy piesi. — Stwarzają oni zagrożenie dla siebie, jak i innych użytkowników dróg. Swoim zachowaniem na jezdni zmuszają kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów — wyjaśnia policjantka.
W 2015 roku mrągowscy policjanci zatrzymali w całym powiecie mrągowskim już 12 nietrzeźwych rowerzystów i trzech którzy zdecydowali się na jazdę w stanie po spożyciu alkoholu.
Nietrzeźwi rowerzyści odpowiadają za swoje postępowanie według Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim za popełnione wykroczenie grozić może od 5 do 30 dni kary aresztu, bądź grzywna w wysokości od 50 do 5000 zł lub mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Dodatkowo sąd ma możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Należy zaznaczyć, że naruszenie orzeczonych zakazów prowadzenia pojazdów stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolność do lat 3.

Najbardziej bezbronni uczestnicy ruchu
Rowerzyści i piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niestety wielokrotnie stają się zawinionymi, bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. W powiecie mrągowskim w roku 2014 doszło do 16 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, w tym na terenie samego Mrągowa było ich 9. W 2015r. doszło już do 6 takich zdarzeń, w tym 2 miały miejsce na terenie miasta. Często przyczyną nie jest alkohol tylko nieznajomość przepisów. — Chcemy przypominać rowerzystom podstawowe zasady poruszania się — mówi st. sierż. Dorota Kulig. — Generalna zasada „Ustawy Prawo o ruchu Drogowym” zaznacza, że rowerem po chodniku jeździć nie wolno.
Jak zaznacza policjantka od tej zasady istnieją jednak trzy wyjątki. - Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:
jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu, lub podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła - przyp. red.), lub są spełnione jednocześnie trzy warunki. Chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym) i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.
Dorota Kulig podkreśla, że niezależnie od tego, czy ruch rowerów na danym chodniku jest legalny, czy nie, musimy pamiętać o tym, że na chodniku zawsze bezwzględne pierwszeństwo ma pieszy. — Na chodniku rowerzysta jest wyłącznie gościem. Drugą ważną sprawą są przejścia dla pieszych. Prawo zabrania jeżdżenia po nich — przypomina policjantka.

Kultura i znajomość przepisów
W mieście ciężko poruszać się na rowerze ulicami ze względu na duży ruch. — 
Dlatego większość rowerzystów w obawie o własne zdrowie decyduje się na jazdę po chodniku — mówi st. sierż. Dorota Kulig. I jak podkreśla współistnienie pieszych i rowerzystów na chodnikach jest możliwe. To kwestia kultury i zasad do których obie strony powinny się stosować. Policjanci, jak zapewnia, nie będą bezwzględni, ponieważ zależy im również na edukacji użytkowników dróg. Ci którzy nie będą swoją jazdą zagrażać bezpieczeństwu nie będą dotkliwie karani, a jedynie pouczeni. Policjantka uczula, abyśmy odróżniali drogę dla rowerów i pieszych od drogi dla rowerów bezpośrednio przylegającej do chodnika. W pierwszym przypadku pierwszeństwo ma pieszy, w drugim jest to normalna droga rowerowa na którą pieszemu wejść nie wolno. — Patrzmy też, czy na znaku C13/16 znajduje się kreska pozioma, czy pionowa. Pierwszy oznacza wspólny ciąg pieszo-rowerowy, drugi mówi o drodze dla rowerów i chodniku obok siebie, wskazując przy okazji, która część nawierzchni służy poszczególnym rodzajom ruchu - wyjaśnia.

Rowerzyści powinni pamiętać o tym, że w warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu. Z tyłu jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.

Jedni rowerzyści wiedzą jak być widocznymi na drodze... inni chyba nieświadomie łamią przepisy
Ewa Dolińska-Baczewska
Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. K #1766941 | 178.36.*.* 2 lip 2015 14:37

    Bla bla bla... Może Policjanci sami przesiądą się na rowery i zobaczą jak jeździ się po Mrągowie i okolicy. Kierowcy trąbią, wyprzedzają na trzeciego, tiry spychają naczepą na pobocze ... chamstwo na drogach i tyle...

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Kierowca #1766852 | 89.229.*.* 2 lip 2015 12:46

      Mnie to najbardziej wkur*ia ,jk rowerzysta wjeżdza pędem na pasy,a gdy mu się zwraca uwagę ,że przez pasy rower sie przeprowadza,to jescze się pruję jak worek ziemniaków. Słuchajcie gamonie na rowerach,rower się przeprowadza przez pasy,normalnie policja wystawia mandaty za jazde po pasach

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5