Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

W Mrągowie leczą ogrodem

2015-07-10 20:15:19 (ost. akt: 2015-07-10 14:29:05)

Autor zdjęcia: Instytut Hortiterapii

W Mrągowie powstała pierwsza na Mazurach horti rabata. Hortiterapia (ogrodolecznictwo) to leczenie za pomocą ogrodów. Do terapii wykorzystuje się w niej pracę fizyczną.

Instytut Hortiterapii z Mrągowa w ramach współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowym Żmigrodzie zrealizował warsztaty i seminarium pt. Zielona Akademia - Hortiterapia, które miały na celu nauczyć dziesięciu podopiecznych ŚDS umiejętności ogrodoleczniczych poprzez wykonywanie kompozycji florystycznych oraz posadzenie rabaty ziołowej w Mrągowie.

Efektem 4-dniowych pracy była pierwsza na Mazurach horti rabata, która powstała nad jeziorem Czarnym. Na rabacie rośnie już mięta, melisa, bazylia, lawenda i w środku lubczyk, czyli coś na miłość, wszystkie zioła w otoczce z kwiatów żeniszka. Wybrane rośliny zostały posadzone w trakcie zajęć praktycznych. Rabata to 4 mazurskie żywioły: wody, ognia czyli słońca, ziemi i powietrza. Nasze dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze stanowi potencjał rozwoju regionu i miasta Mrągowa.

Na koniec szkolenia 10 animatorów hortiterapii z Nowego Żmigrodu otrzymało symboliczny worek mazurskiej ziemi, pochodzący z rodzinnych stron Jerzego Helwinga (1666-1748), pastora luterańskiego, lekarza i przyrodnika, który założył pierwszy w Prusach ogród botaniczny.

Zofia Wojciechowska

Lubczyk i melissa: Czy wiecie, że lubczyk znany też jako popularna przyprawa do zup, działający rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i pobudzający czynności nerek, dawniej wpinano kokieteryjnie we włosy młodym pannom, wierząc w miłosną skuteczność ziela. Lubczyk przynosić miał szczęście młodej parze. Na horti rabacie spotkacie melisę uspokajającą przy stanach pobudzenia nerwowego. Ciekawostką jest, iż w średniowiecznej Hiszpanii stosowano melisę do wyrobu magicznych eliksirów, które miały dodawać odwagi i zamieniać wrogów w przyjaciół.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages