Regaty Hotel Anek Cup zakończone. Błękitna Wstęga Jeziora Czos nieprzyznana

2015-07-21 11:09:04(ost. akt: 2015-07-23 08:26:50)

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

W sobotę 18 lipca odbyły się przedostatnie regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2015, Hotel Anek Cup – Błękitna Wstęga Jeziora Czos.
Do zawodów zgłosiło się 19 jachtów. Regaty rozpoczęto od powitania żeglarzy i gości przez komandora regat Karola Góralczyka, gospodarza Mrągowa burmistrz Otolię Siemieniec i przedstawiciela sponsora tytularnego Filipa Klecana. Z powodu braku odpowiednich warunków atmosferycznych wyścig długodystansowy nie został rozegrany, a tym samym decyzją organizatorów Błękitna Wstęga Jeziora Czos nie została przyznana. Wyścig, który ma wyłonić najszybszą łódkę w Mrągowie został przeniesiony na następne regaty, które odbędą się już 1 sierpnia.

Zmiany w pogodzie, falstarty
Przy bardzo zmiennej pogodzie rozegrano trzy wyścigi ze wspólnego startu. W pierwszym wyścigu wiatr 3-4 w skali Beauforta pozwolił na bardzo sprawne i efektowne żeglowanie. Prognozy przewidywały jednak osłabnięcie wiatru. Niestety sprawdziły się po drugim wyścigu. Sędzia co prawda puścił 3. wyścig, ale zmuszony był go przerwać. Po kwadransie wiatr znowu się pojawił, ale jego kierunek diametralnie uległ zmianie. Służby odpowiedzialne za organizację trasy musiały na nowo skonfigurować trasę trzeciego wyścigu. Niestety wiatr nie wiał już z taką siłą i trasa została skrócona. Na starcie ostatniego wyścigu 4 łódki wystartowały z falstartem. Omega Diana zawróciła, lecz pozostałe jachty: Czosia, katamaran Stomasz i Delphia 24 One Design już tego nie uczyniły, przez co ich załogi zostały ukarane dodatkową liczbą punktów. Decyzja o pozostaniu na trasie była brzemienna w skutkach zwłaszcza dla Grzegorza Pieczki, sternika Delphi 24 – pomimo wygranych dwóch wyścigów kara punktowa za falstart była tak dotkliwa, że po podsumowaniu wyników spadł z załogą na czwarte miejsce.

Wyniki regat, zwycięzcy
Ostatecznie w klasyfikacji jachtów otwarto pokładowych zwyciężyła po raz kolejny ekipa pływająca na Dianie: Aleksander Fereniec, Diana Siwik-Fereniec i Karol Rutkowski. Drugie miejsce na podium wywalczył ubiegłoroczny finalista Łukasz Cagara, na trzecim miejscu uplasowali się Sebastian i Jakub Jurkiewicz. Klasę jachtów kabinowych wygrała z kolei załoga Anioła: Dariusz Bałdyga, Dariusz Lubak i Julia Bałdyga. Rywalizacja o drugie miejsce była niezwykle zacięta, ale ostatecznie na drugim stopniu podium stanęli: Karol Góralczyk, Maciej Majak i Paweł Pawlicki. Trzecie miejsce wywalczyli: Wojciech Frąckiewicz, Marcin Kwaśnik oraz Grzegorz Rosiński. Puchary zostały wręczone dla zwycięzców obu klasyfikacji, najlepszych załóg El Bimbo i dla najstarszego zawodnika regat Pana Jana Cieślika.

Hotel Anek przystanią żeglarzy
Uroczystość zakończenia regat odbyła się w Hotelu Anek – siedzibie sponsora tytularnego. Wszyscy żeglarze zostali bardzo serdecznie przyjęci. Po raz kolejny poświadczamy, że Hotel Anek to prawdziwa przystań, gdzie można znaleźć wytchnienie i odpoczynek w doskonałych warunkach. Na after party odbyło się również losowanie nagród, które zostały zasponsorowane przez Hotel Anek, Serwispak, Lanex, Pandę i miasto Mrągowo. Nagroda główna, czyli dwuosobowy wstęp na sylwestra 2015 w hotelu ufundowany przez Państwa Klecan, trafiła do rąk Andrzeja Bronickiego.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom regat. To za waszą sprawą panowała tak serdeczna, radosna i przyjacielska atmosfera. Rywalizacja sportowa trwa dalej w najlepsze. Przed nami już tylko ostanie regaty eliminacyjne, które wyłonią tegorocznych finalistów cyklu.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.