Workcamp. Lekcja życia dla mrągowskiej młodzieży

2015-08-12 12:10:57(ost. akt: 2015-08-13 09:30:25)

Autor zdjęcia: Organizator

— Jestem dumna, że nasze dzieciaki pokazały, iż można się bawić, ciężko pracować i nie narzekać, bo to była nasza dewiza — mówi Lider grupy M.Lewkowicz. Przez prawie trzy tygodnie młodzież z Powiatu Mrągowskiego pod opieką Magdaleny Lewkowicz i Marty Perfikowskiej realizowała projekt zakładający odremontowanie świetlicy dla dzieci wraz z terenem wokół Centrum Młodzieżowego Vorhalle w Niemieckim Hagen. Odbywają się tu zajęcia integracyjne, tematyczne, dzieci odrabiają lekcje i spędzają czas wolny pod opieką pedagogów.
Pobyt w Hagen nie był łatwy, ale bardzo pouczający. Obce miejsce, bariera językowa (grupa Turecka nie do końca posługiwała się językiem angielskim), mnóstwo pracy fizycznej. Po przyjeździe mieliśmy kilka dni na poznanie się i zintegrowanie. Wspólnie przygotowywaliśmy posiłki, sprzątaliśmy po nich, graliśmy w gry integracyjne. Następnie rozpoczęliśmy remont budynku. Do naszych zadań w pierwszych dniach pracy należało przygotowanie pomieszczeń do remontu (szlifierka, sprzątanie, oklejanie). Następnie pomalowanie ścian, sufitów, stolarki drzewnej w czterech pomieszczeniach, przedpokoju oraz dwu piętrowym korytarzu. Oczyszczenie garażu ze sprzętu do recyklingu, przygotowanie ogrodu, przesadzenie kwiatów, wyszlifowanie i pomalowanie ławek i stolików oraz zrobienie kompostownika. Podczas pracy okazało się, że grupa polskiej młodzieży jest najbardziej pracowita! Tak naprawdę zostawiliśmy w Hagen nowy dom dla następnych, co najmniej 3, pokoleń.
Oprócz pracy organizatorzy zapewnili wiele atrakcji basen, zwiedzanie muzeum w Hagen, wyjazd do Amsterdamu , park rozrywki, spływ kanu i narty wodne.
Niektórzy zawiązali nowe przyjaźnie, ciężko było się rozstawać i rezygnować z porannych wspólnych tańców, kebabu, karaoke na playstation, zmywania, prania, wi-fi party, czekolady w słoiczku, aspiryny, hałasu do 4 rano, Macgyvera itd…- mówi M.Lewkowicz.

A co mówią sami uczestnicy z Polskiej grupy o workcampie?
— Nasza zagraniczna wyprawa bardzo mi się podobała. Podczas 3 tygodni workcampu wiele się nauczyłam. Poznałam inne kultury, religie, innych ludzi, a przede wszystkim bliżej poznałam siebie - własne możliwości, charakter. Języki obce nie stanowią już dla mnie problemu, choć przyznaje, że szczery uśmiech i chęć pomocy czasem potrafiły zdziałać więcej. Nasz wyjazd naładował mnie pozytywną energią chciałabym za rok spotkać się w podobnym gronie w Turcji na kolejnej części ewoca3 — mówi Magdalena Olszewska.
— To mój pierwszy wyjazd w tak dużej grupie. Nie zamieniłabym tego czasu spędzonego razem na nic innego. Dużo się nauczyłam, poznałam nowych ludzi, sprawdziłam siebie w innych, niż codzienne warunkach. Szczerze mówiąc nie chciało mi się wracać. Czekam na następną ewocę3! — deklaruje Marta Wójcik.
— Pomimo barier językowych oraz zebraniu w jednym miejscu młodzieży z trzech różnych państw o zupełnie odmiennej kulturze workcamp przebiegł sprawnie i w miłej atmosferze. Udało nam się po części zintegrować z naszymi rówieśnikami z Turcji, a cały projekt przebiegł w miłej atmosferze dzięki licznym wyjazdom, atrakcjom i zabawom integracyjnym — zapewnia Kacper Piotrowski.
— Było super! Oczywiście najfajniejsze były atrakcje, które zapewnił nam organizator. Remont również był dobrą zabawą w dobrym towarzystwie, ale i ciężką pracą. Na pewno nigdy tego nie zapomnę! — mówi Klaudia Kneć.

Projekt odbywa się w ramach współpracy 3 partnerów z Polski, Niemiec i Turcji. W 3-letnim cyklu odbędą się 3 międzynarodowe workcampy – co roku, latem w innym kraju. Uczestnikami może być młodzież od 16 do 25 roku życia. Praca młodzieży i opiekunów odbywa się w formie wolontariatu. Po Niemczech projekt będzie realizować Turcja , a za dwa lata Polska. Partnerami przy realizacji projektu są 3 organizacje: Falken Hagen (Hagen / Niemcy), Mugla Genclik Merkesi (Mugla / Turcja), Fundacja Borussia (Olsztyn / Polska). Koordynatorem ze strony Polskiej jest Pani Kornelia Kurowska, która zagwarantowała uczestnikom pokrycie wszelkich kosztów oraz precyzyjnie przygotowała grupę do wyjazdu pod względem realizacji celów.
M. Lewkowicz

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5