Projekt, który mamom i dzieciom wychodzi na zdrowie

2015-08-28 12:00:00(ost. akt: 2015-08-31 13:40:12)   Artykuł sponsorowany
Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Projekt finansowany z funduszy norweskich poszerzył znacznie grono przebadanych przyszłych mam — ocenia Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
— Akcja badań profilaktycznych dla przyszłych mam i małych dzieci trwa już od prawie pięciu miesięcy. To dobry czas, by podsumować, czy projekt trafił w zainteresowania pacjentek.
— Projekt „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” realizowany w naszym szpitalu spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez pacjentki. Program zapewnia kompleksową opiekę nad przyszłą mamą i noworodkiem. Jest to m.in. pakiet badań, który gwarantuje zdrowie dziecka i dobrą kondycję mamy. Kobiety ciężarne z subregionu olsztyńskiego mogą bezpłatnie i bez skierowania wykonać zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe USG.

— Które z bogatej oferty badań i konsultacji cieszą się największym zainteresowaniem?
— Myślę, że udostępnienie bezpłatnych badań USG było strzałem w dziesiątkę. Do tej pory od pacjentek wymagano skierowania lekarskiego albo kobiety wydawały pieniądze, by wykonać badanie na własną rękę. Projekt finansowany z funduszy norweskich poszerzył znacznie grono przebadanych przyszłych mam. Od września z kolei specjaliści będą wykonywać kolejne badanie: USG z elastografią szyjki macicy. To badanie ponadstandardowe, którego jeszcze nie wykonywaliśmy w naszym szpitalu. Ma ono na celu wykrycie u pacjentek ryzyka przedwczesnego porodu z powodu otwierania się szyjki macicy.

— A które z badań szczególnie poleciłaby pani kobietom, które jeszcze nie skorzystały z oferty programu?
— Wszystkie. Te badania są niezwykle istotne dla zdrowia zarówno kobiety, jak i dziecka. Ich kompleksowość pozwala na szybką, w razie nieprawidłowości, reakcję. Badanie USG wykonane w odpowiednim terminie pozwala wykryć np. wady serca u noworodka, a pamiętajmy, że wiele z nich nie daje objawów. Wówczas pacjentka jest kierowana do specjalistycznych ośrodków, gdzie można uzyskać dalszą pomoc. Dzięki skuteczności i dostępności badań wykryto już kilkanaście przypadków różnego rodzaju nieprawidłowości w rozwoju dziecka, ale najważniejsze jest to, że dzięki temu dzieci mogą być dalej prawidłowo leczone.

— Warto dodać także, że przyszłe i młode mamy mogą korzystać też bezpłatnie ze szkoły rodzenia, ciekawych wykładów i poradni laktacyjnej. Kto szczególnie powinien zainteresować się tą ofertą.
Szkołę rodzenia bardzo polecam przyszłym rodzicom. To ważne i ciekawe zajęcia, które pozwalają oswoić się z momentem narodzin dziecka. Młodym mamom fachowej wiedzy dotyczącej ciąży i opieki nad noworodkiem udzielają także położne podczas wykładów, które odbywają się co 2-3 tygodnie w auli szpitala. Porady laktacyjne są również niezwykle istotne. Karmienie piersią wydaje się być rzeczą naturalną, lecz nie zawsze tak jest. Warto udać się do profesjonalistek, które m.in. pomogą i nauczą prawidłowej techniki karmienia. Zachęcam do korzystania z naszej szerokiej oferty programu norweskiego, bo jak widać każda z pacjentek może w niej znaleźć coś dla siebie.


Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.













Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mnr #1805357 | 89.229.*.* 31 sie 2015 14:01

    Super sprawa. Skorzystałam z części tych badań i jestem szalenie zadowolona. Fachowa pomoc. Lekarze to profesjonaliści. Jeśli nadejdzie u mnie czas porodu to na pewno pojadę do MSZ Olsztyn. Nigdy nie do M-wa!!!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5