Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Historia oszczędzania w mrągowskim muzeum

2015-10-08 10:15:04 (ost. akt: 2015-10-08 11:15:37)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

W środę, 7 października w muzeum w Mrągowie odbył się wernisaż wystawy Skarbonki i Portmonetki prezentującej 216 skarbonek ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach na Litwie. Kolekcja jest wyjątkowa, obejmuje przedmioty z całego świata powstałe od XVI do połowy XX wieku.

Wernisaż rozpoczął się od powitania zaproszonych gości. Na otwarciu wystawy pojawili się m.in. muzealnicy z Litwy, dzięki którym możemy podziwiać przepiękną kolekcję w naszym mieście.

Zbiory wystawione w muzeum są niezwykłe i bardzo cenne. Obejmują 216 skarbonek powstałych od XVI do połowy XX wieku. Wśród nich znajdziemy skarbonki inspirowane codziennym życiem człowieka, jego miniaturowy odpowiednik, a więc: zwierzęta, banki, sejfy, książki, beczki, kufle, wiatraki, domy, a także przepięknie odwzorowany świat bajek oraz najpopularniejsze skarbonki-świnki. Kolekcja jest przesycona historią, wątkami politycznymi, społecznymi. Niezwykle interesującą grupę stanowią skarbonki mechaniczne, które możemy wprowadzić w ruch przy pomocy zaoszczędzonych pieniędzy.

Niewielką grupą kolekcji są skarbonki sakralne, które były mocowane do ściany, swobodnie stojące lub obnoszone wśród wiernych. Wyjątkowe w tej grupie są dwa okazy, to skarbonki w formie synagog.

Materiały z których wykonano przedmioty są bardzo zróżnicowane. W kolekcji znajdują się skarbonki z gliny, drewna, gipsu, żelaza, miedzi, mosiądzu, srebra i złota, malowane oraz platerowane.

Najstarszą grupę w kolekcji stanowią obiekty pozyskane w trakcie prowadzonych na terenie Litwy wykopalisk archeologicznych - gliniane skarbonki w formie cebulek tulipana z XVI-XVII wieku, z których pieniądze można było wydobyć dopiero po ich stłuczeniu. To jednak nie jedyne okazy w kolekcji, które trzeba było zbić, by cokolwiek z nich wyciągnąć. To właśnie one są najcenniejsze, bowiem przetrwało ich najmniej.

Przedstawione dzieła prezentują również niezwykły kunszt i artyzm swoich autorów. Małe dzieła sztuki są dopracowane w każdym, najdrobniejszym szczególe. By się o tym przekonać, trzeba udać się do muzeum w Mrągowie. Polecamy!

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages