Pierwsza odsłona cyklu "Mrągowo w detalu"

2015-10-22 12:36:57(ost. akt: 2015-10-22 13:25:30)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

W środę, 21 października w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie odbyło się otwarcie wystawy z cyklu "Mrągowo w detalu". Tematem pierwszej odsłony są zabytkowe drzwi, które tak często mijamy spacerując ulicami miasta, nie dostrzegając jednak ich piękna.
Na wernisażu w Bibliotece Pedagogicznej pojawili się liczni goście, zainteresowani historią i pięknem naszego miasta. Anna Wysuwa-Szefler, kierownik biblioteki przywitała wszystkich przybyłych, przybliżyła nieco historię przedsięwzięcia i otworzyła wystawę.

Autorem zdjęć pięknie wykonanych drzwi jest Bartosz Hellis, mrągowianin, który na co dzień studiuje ochronę dóbr kultury. Na swoich fotografiach uchwycił wyjątkowość przedmiotów, które nas otaczają, co do których jednak przykładamy tak niewiele uwagi. Idąc ulicami miasta pogrążeni we własnych myślach mamy niewiele czasu, by choć na chwilę się zatrzymać i tak po prostu rozejrzeć. Rozejrzeć i zobaczyć. Prace Bartosza pomagają nam to uczynić, złapać chwilę, dostrzec to, co warto zobaczyć.

— Interesuje się kulturą, dlatego spacerując ulicami miasta moją uwagę przykuły stare, pięknie zdobione drzwi, które możemy spotkać w wielu miejscach w mieście. Drzwi są wyjątkowe, dzięki pracy jaką dawni rzemieślnicy wkładali w swoje dzieła. Widać to w detalach, w dbałości o szczegóły. Możemy zaobserwować wiele elementów nawiązujących do sztuki wcześniejszych epok, do antyku, czy klasycyzmu — mówi Bartosz. — Swoimi zdjęciami chcę jednak zwrócić uwagę na potrzebę przeprowadzenia renowacji tych drzwi. W naszym mieście zachowało się wiele starych budynków, kamienic, ulic to nadaje mu specyficzny klimat. Warto podkreślić to piękno, dbać o nie.

Na wystawie możemy podziwiać około 150 fotografii przedstawiających zabytkowe drzwi reprezentacyjne mrągowskich kamienic i innych budynków. Pochodzą one z końca XIX i początku XX wieku. Najczęstszymi zdobieniami, które możemy na nich zaobserwować są motywy zaczerpnięte z antyku: liść akantu, meander, palmety, kimationy, ząbkowanie. Wzorowano się też na ornamentyce niderlandzkiej (ornament okuciowy z rautami). W dekoracji drzwi pojawiały się również elementy secesyjne o motywach roślinnych. W okresie międzywojennym detal drzwi uległ znacznemu uproszczeniu, zdobienia ograniczyły się do profilowanych listew płycin. Sposób opracowania drzwi może świadczyć o właścicielu budynku oraz o wykonującym go rzemieślniku.

Wystawę można obejrzeć w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Polecamy!

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5