Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Kolejny pijany kierowca ujęty

2015-10-27 11:11:13 (ost. akt: 2015-10-27 11:18:06)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Mrągowscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu 35-latkowi. Funkcjonariusze zatrzymali go dzięki obywatelskiej postawie świadka, który zauważył jego dziwne zachowanie na drodze. Zatrzymany mężczyzna miał w organizmie 5 promili alkoholu. Teraz mężczyźnie może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj po godzinie 16. na numer alarmowy policji zadzwoniła zaniepokojona osoba, która poinformowała oficera dyżurnego, że na trasie Warpuny-Burszewo zauważyła kierowcę osobowej toyoty, którego zachowanie wskazywało, że może być on pod wpływem alkoholu. Niepokojące było to, że opisane auto poruszało się od lewej strony do prawej tzw. zygzakiem. Dodatkowo jego kierowca co chwilę zatrzymywał auto, po czym ruszał. Oficer dyżurny natychmiast wysłał we wskazane miejsce patrol policji.

Funkcjonariusze zauważyli opisany pojazd w Burszewie. Tam też przeprowadzili kontrolę drogową. Wtedy potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego.

Badanie alkomatem wykazało, że 35-letni kierowca miał 5 promili alkoholu w organizmie. Podczas kontroli okazało się również, że mężczyzna nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Szybko okazało się dlaczego. Funkcjonariusze sprawdzili dane mężczyzny w policyjnych systemach. Wtedy okazało się, że nie posiada on w ogóle uprawnienia do kierowania pojazdami.
Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę. Toyota trafiła na policyjny parking.

Teraz mężczyźnie grozi kara 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać. Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o zdarzeniu. Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego.

Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Blisko #1844824 | 83.9.*.* 28 paź 2015 15:36

  Ale żeś się popisał Daniel, jestem bardzo ciekawy jak w tym stanie w ogóle dałeś radę dojść do samochodu a, jeszcze bardzie jak dałeś nim rade jechać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mongół #1844010 | 83.24.*.* 27 paź 2015 19:24

  Woził Lumpeta razy kilka,powieźli i Lumpetę!!!!!!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jk #1843978 | 31.61.*.* 27 paź 2015 18:55

   Debil

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages