Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Mrągowscy strażacy wspierają ochotników

2015-11-10 10:41:31 (ost. akt: 2015-11-10 10:42:35)

Autor zdjęcia: kpt. Mariusz Kozakiewicz

Od 24 października do 8 listopada Komenda Powiatowa PSP w Mrągowie przeprowadziła szkolenie z ratownictwa technicznego dla strażaków-ratowników OSP powiatu mrągowskiego.

Kurs obejmujący zajęcia teoretyczne i praktyczne trwał 31 godzin lekcyjnych i odbywał się w mrągowskiej komendzie w soboty i niedziele.

Szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego jest drugim etapem szkolenia doskonalącego strażaków OSP organizowanego przez Państwową Straż Pożarną. Zadaniem szkolenia jest przygotowanie strażaków ratowników do udziału w akcjach ratownictwa technicznego szczególnie podczas zdarzeń na drogach.

Podczas zajęć omawiano i ćwiczono akcję ratowniczą na drodze od chwili przyjazdu jednostki na miejsce, przez zabezpieczenie terenu akcji, wykonanie dostępu do poszkodowanych, ewakuację, współpracę z ZRM, zabezpieczenie rozlanych płynów eksploatacyjnych. Podczas zajęć zorganizowanych w oparciu o sprzęt KP PSP w Mrągowie i użytkowany w jednostkach OSP, druhowie mieli okazję zapoznać się z metodami oraz technikami uwalniania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Podczas zajęć na złomowisku kursanci uczyli się praktycznego zastosowania narzędzi hydraulicznych na wrakach pojazdów przy różnych konfiguracjach uszkodzeń pojazdów i wykorzystaniu różnych zestawów sprzętowych urządzeń hydraulicznych.
W trakcie kursu Pani Marta Kopaniec z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mrągowie przeprowadziła szkolenie „Nie dajmy szansy HIV/AIDS w akcji” zwracając szczególną uwagę na postępowanie po ekspozycji zawodowej na krew i inny potencjalnie zakaźny materiał mogący zwierać HIV, HBV, HCV z którymi mogą spotkać się strażacy podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych.

Kurs zakończony egzaminem teoretycznym i praktycznym ukończyło 28 strażaków ochotników z jednostek OSP Sorkwity, Rybno, Warpuny, Mrągowo, Wierzbowo, Użranki, Wyszembork.
mł. bryg. Jarosław Jakubik

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. taki tam #1854462 | 164.126.*.* 10 lis 2015 12:51

  tak i poza tym ochotnik możne jest bardziej przeszkolony jak państwowy bo dla PSP to praca a ochotnik to pasja i oni chcą a nie musza pozdro osp

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelnik #1854458 | 164.126.*.* 10 lis 2015 12:48

  tak tylko ze OSP robi zawsze większą robotę jak PSP bo oni zawsze na gotowe przyjeżdżają

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages