Debata o prawach dziecka w mrągowskiej Bazie

2015-11-20 14:02:08(ost. akt: 2015-11-20 14:55:16)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

Dziś, 20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Zespole Oświatowo-Sportowym "Baza" Mrągowo zorganizowana została debata. Pojawili się na niej uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście: przedstawiciel policji, PCPR-u, kuratorskiej służby sądowej oraz kurator pionu karnego.
Spotkanie rozpoczęła st. asp. Joanna Dawidczyk prezentacją na temat praw dziecka. Przybliżyła uczniom akty prawne związane z przysługującymi im prawami. Krótko omówiła Konwencję Praw Dziecka oraz prawa do: życia, tożsamości, prywatności, informacji, wypoczynku i czasu wolnego etc. Podkreśliła jednak, że oprócz praw dzieci mają również obowiązki, które są zobowiązane spełniać.

Następnie głos zabrała przedstawicielka PCPR, która opowiedziała uczniom czym zajmuje się jej placówka. O swej pracy opowiedzieli również przedstawiciele kuratorium. Iwona Madej, kierownik kuratorskiej służby sądowej mówiła m.in. o problemach jakie mogą pojawiać się w rodzinach takich jak. alkoholizm, przemoc, czy zaniedbanie.

Po prezentacjach gości przyszedł czas na pytania uczniów. Pytali m.in. o swoje prawa, o kary jakie grożą za różnego rodzaju przewinienia (palenie papierosów, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych), o przepisy prawa i sposób w jaki odnoszą się do osób nieletnich. Na wszystkie skierowane zapytania otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

— Zorganizowanie obchodów poprzez przeprowadzenie debaty pozwoliło nam oddać głos uczniom, a o to nam chodziło. To ich święto w związku z czym oni powinni zabrać głos w tym szczególnym dla siebie dniu — mówi Antonina Szymanowska z Bazy, pomysłodawczyni i organizatorka dzisiejszego spotkania. — Dzięki debacie dowiedziałam się wielu rzeczy o moich uczniach. Wiem co ich interesuje. Zebrałam wiele wniosków z debaty do swojej pracy.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są: Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii na prawa:
• osobiste, umożliwiające rozwój dziecka. Są to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji;
• polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Są to prawa: prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach;
• socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są to: prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
• ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej od innych. Najważniejszym jest prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5