Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

CBA w mrągowskim starostwie

2015-11-26 15:44:42 (ost. akt: 2015-11-27 10:46:12)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum CBA

Szef delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku skierował do Przewodniczącego Rady Powiatu Mrągowskiego pismo z zapytaniem o czynności jakie zostały podjęte wobec Marii Jarczewskiej, wicestarosty. Chodzi o równoczesne pełnienie funkcji wicestarosty i członka Zarządu Fundacji Wielkich Jezior Mazurskich w okresie 15 grudnia 2014 do 5 maja 2015.

"(...) zwracam się z zapytaniem, czy Rada Powiatu Mrągowskiego podejmowała, wobec Marii Jarczewskiej, pełniącej od 15.12.2014 r. funkcję wicestarosty, jakieś czynności, w związku z faktem, iż ww. nie dotrzymała terminu określonego w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (DzU z 2006 r. Nr 216. poz. 1584 z późn. zm.) i rezygnację z funkcji członka Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich (KRS: 42009), wpisanej do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, złożyła z dniem 5.05.2015 r." to fragment pisma skierowanego do Jana Łuńskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Mrągowskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu, Jan Łuński zapewnia, że wszystko zostało sprawdzone, a do CBA została wysłana odpowiedź na zapytanie. Przewodniczący nie zgodził się przekazać treści odpowiedzi. Maria Jarczewska, wicestarosta nie komentuje sprawy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne na tym etapie nie chce udzielić szerszych informacji.

Pismo wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Mrągowie 16 listopada 2015 roku.

"Fundacja Wielkich Jezior Mazurskich z siedzibą w Giżycku to ekologiczna organizacja pozarządowa, działająca od 22 lat na rzecz środowiska naturalnego Mazur. Inicjuje, koordynuje i wspiera działania proekologiczne w regionie Wielkich Jezior Mazurskich, tworzy warunki organizacyjne i materialne dla realizacji inwestycji proekologicznych na Mazurach, zapewnia doradztwo techniczne gminom, realizuje projekty mające na celu ochronę mazurskiej przyrody i prowadzi szeroko zakrojona edukację ekologiczna.

Fundacja Wielkich Jezior Mazurskich została utworzona pod koniec 1990 roku, a jej założycielami było kilka samorządowców lokalnych, ówcześni wojewodowie - suwalski i olsztyński oraz kilku zapaleńców. Obecnie działa w imieniu i na rzecz 31 gmin mazurskich stanowiących obszar 5400 km2 i od lat z powodzeniem realizuje swoje cele statutowe, którymi m.in. są:

- inicjowanie i wspomaganie działań na rzecz ochrony regionu Wielkich Jezior Mazurskich,
- stymulowanie inicjatyw proekologicznych i tworzenie warunków dla zwiększenia ich skuteczności,
- promowanie budowy oczyszczalni ścieków i innych rozwiązań uniemożliwiających degradację środowiska,
- tworzenie warunków organizacyjnych i materialnych dla wdrażania nowych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska,
- propagowanie idei ochrony środowiska i uwzględnienie praw ekologii w rozwoju regionu i kraju.

W ciągu 22 lat działalności Fundacja w Giżycku zainicjowała i przyczyniła się do realizacji wielu cennych przedsięwzięć inwestycyjnych, głównie w gospodarce wodno- ściekowej, w wyniku których obecnie 2/3 mieszkańców regionu WJM jest obsługiwanych przez nowoczesne oczyszczalnie ścieków. W ramach Programu Masterplan dla Regionu WJM, którego Fundacja jest koordynatorem, zostało w latach 1993-2005 wykonanych bądź zmodernizowanych 23 oczyszczalni ścieków, wykonano ponad 1500 przepompowni ścieków, położono ponad 350 km sieci kanalizacyjnych. Obecnie , po zaktualizowaniu Masterplanu, działania inwestycyjne kontynuowane są w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowiska oraz Regionalnego Programu Operacyjnego "Warmia i Mazury" na lata 2007-2013".

Fundacja działa na rzecz wprowadzania właściwej dla środowiska gospodarki odpadowej, a także popiera projekty mające na celu ochronę powietrza i zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Od lat jest regionalnym koordynatorem wielu akcji i kampanii ekologicznych, pobudza do aktywności dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Prowadzi wieloletnie działania na rzecz ochrony flory i fauny Mazur inicjując m.in. tworzenie ścieżek przyrodniczo- edukacyjnych. Wspiera merytorycznie i finansowo wszelkie projekty ekologiczne realizowane przez placówki oświatowe regionu i małe lokalne organizacje pozarządowe.

Chlubą Fundacji jest powołane do życia 12 lat temu Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej.Głównym celem Centrum jest prowadzenie i wspieranie na obszarach działania Fundacji przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej i aplikacja pomocy finansowej udzielanej na te cele przez podmioty lokalne oraz ponadlokalne. Cele te realizowane są przez zajęcia dydaktyczne - seminaria, wykłady, konferencje, szkolenia, kampanie i cykliczne akcje na rzecz środowiska lokalnego, konkursy o tematyce ekologicznej, prowadzenie i wzbogacanie zasobów bibliotek ekologicznych, współpracę z lokalnymi i regionalnymi mediami oraz udzielanie pomocy finansowej podmiotom (głównie placówkom oświatowym) z obszaru działania Centrum na programy i projekty z zakresu edukacji ekologicznej.

Fundacja ma też swoją nagrodę - Nagrodę "Zielonego Kaganka". Jest to nagroda za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie edukacji ekologicznej oraz za systematyczna pracę z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi na rzecz zrównoważonego rozwoju Warmii i Mazur. Dotychczas "Zielonym Kagankiem" nagrodzono 37 osób i 2 instytucje.

Za swoją działalność Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in w roku 2005 otrzymała tytuł i statuetkę Ekolidera Warmii i Mazur, w 2007 roku Wyróżnienie Specjalne Ministra Środowiska oraz Brązową i Srebrną Statuetkę "Przyjaciela Ziemi" za wspieranie Programu Ekozespołów, w 2008 roku - Medal im. Wiktora Godlewskiego, w 2009 roku - statuetkę Srebrnego Jabłuszka, zaś w roku 2010 - statuetkę Anioła Ekologii. W roku 2011 Fundacja otrzymała z rą Ministra Środowiska statuetkę i tytuł "Lidera Polskiej Ekologii", zaś w 2012 otrzymała odznaczenie "Laur Najlepszym z Najlepszych" przyznane przez Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego. W 2013 roku Fundację wyróżniono w kategorii Organizacje pozarządowe/Edukacja ekologiczna jako instytucję która szczególnie zaangażowała się na przestrzeni minionych lat w ochronę środowiska Warmii i Mazur." — czytamy na stronie fundacji.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #1868892 | 83.31.*.* 29 lis 2015 14:36

  Nie rozdaje tylko wręcza. obserwatorze jak jesteś taki mocny w pisaniu to spróbuj sam wystapić o wyróżnienie, podziekowanie i medal od Pana Piechocińskiego, a nie Piechocińskiego. Najgorsze jak samemu się tego nie robi ale innych opluwa. Jesli cokolwiek z w/w otrzymałeś , a Tobie nie odpowiada to zwróć.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obserwator #1868070 | 188.146.*.* 27 lis 2015 23:51

  A Pan Starosta zamiast pilnować przestrzegania prawa rozdaje wyróżnienia, podziękowania i medale od Piechocińskiego

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pis-arz #1867855 | 188.146.*.* 27 lis 2015 18:59

  Brawo CBA! PiS zrobi porządek! Pan Sławek na starostę! Precz z PO i PSL!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kris #1867693 | 89.229.*.* 27 lis 2015 16:08

  Straszne czasy nastały , by jeden z wybrańców naszej małej ojczyzny pisał donos do CBA na swoją koleżankę co w potrzebie go przytuliła! Nie wiem jak nazwać takiego typa ! Kolaboracja i troska własne interesy , bo nie troska o powiat to wstrętne. Brzydzę się , że taki typ reprezentuje nas w radzie powiatu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Z"Ukosa" #1867476 | 83.6.*.* 27 lis 2015 11:33

   Kiedy dobiorą się do bangsterów .... za oszukiwanie obywateli przy pomocy instrumentów finansowych ..zw. kredytami frankowymi...? i tym samym łamanie prawa .a w szczególności . art.69 ust. prawa bankowe . Ten art. wyraźnie wszystkich parzy i podchodzą do niego jak pies do jerza. To rozbroji tą "bombę".. zwaną "in fraudem legis.- kontra juris kogentis"..

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages