Szkolnictwo zawodowe szansą dla młodych?

2015-12-02 14:08:11(ost. akt: 2015-12-02 14:54:40)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

We wtorek, 1 grudnia w Mrągowie odbyła się konferencja na temat rozwoju kształcenia zawodowego w powiecie mrągowskim. Zebrani rozmawiali m.in o kierunkach rozwoju kształcenia zawodowego, możliwościach jakie ze sobą niesie oraz współpracy szkół zawodowych z pracodawcami.
Organizatorem Konferencji był Starosta Mrągowski, natomiast honorowym patronatem objęła ją Grażyna Przasnyska, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. Na konferencji pojawili się m.in.: Maria Jarczewska, wicestarosta powiatu mrągowskiego, Julian Osiecki, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego, radni, przedstawiciele firm, dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

— Zależy nam na jak najlepszym wypromowaniu kształcenia zawodowego, jako atrakcyjnej ścieżki edukacji, dającej wiele możliwości dalszego rozwoju — mówi Maria Jarczewska, wicestarosta mrągowski. — Szanse na lepszy start uczniów szkół zawodowych będą rosły, gdy szkoły będą aktywnie współpracowały z zakładami pracy. Jest to o tyle ważne, że wiele zakładów dysponuje najnowszymi technologiami i urządzeniami. Ponadto w ramach funduszy europejskich, został stworzony mechanizm wsparcia dla firm przyjmujących na staże i praktyki uczniów ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Należy pamiętać również o tym, że zmiany zachodzące na rynku pracy powodują, że kształcenie zawodowe musi być ciągle modyfikowane. Najlepiej dokonywać tego, przy ścisłej współpracy szkół z pracodawcami.

Maria Jarczewska zapowiedziała, że starostwo będzie uruchamiać nowe kierunki kształcenia w szkołach zawodowych, podkreśliła jak ważny dla szkoły jest każdy uczeń. Następnie głos zabrał Julian Osiecki. — Szkolnictwo zawodowe było zaniedbywane. Młodym ludziom wydawało się, że wystarczy ukończyć studia, by dostać dobrą pracę. Zostało to jednak skonfrontowane z rzeczywistością. Mamy wielu młodych, wykształconych ludzi, którzy jednak nie są potrzebni na rynku pracy — mówił. — Odpowiednio przygotowana oferta kształcenia zawodowego może być odpowiedzią na wiele problemów młodych ludzi.

Na spotkaniu zostały również zaprezentowane ankiety uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dają odpowiedź na szereg pytań m.in. skąd młodzi ludzie czerpią wiedzę na temat możliwości dalszego kształcenia, ich wyborów, motywacji i wielu innych. Diagnoza określa potrzeby szkół i jest doskonałym narzędziem i podstawą do wprowadzenia zmian.

Zebrani sporą szansę upatrują w rozwoju szkolnictwa ustawicznego, czyli kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla dorosłych. Już wkrótce przekonamy się, czy mają rację.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Milik #1872010 | 31.135.*.* 3 gru 2015 00:35

    Ot się zebrali radcy i radzą, a średnia ich wieku to 83,5.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5