Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Spotkali się z osobami starszymi, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie

2015-12-10 18:22:48 (ost. akt: 2015-12-10 14:26:33)

Autor zdjęcia: KPP w Mrągowie

W siedzibie mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki „Zodiak” odbyła się debata społeczna tym razem poświęcona bezpieczeństwu osób starszych. Oprócz licznie zgromadzonych członków Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Mrągowie w debacie udział wzięli również przedstawiciele Policji, władz powiatowych i Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.

Celem wczorajszego spotkania było omówienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych.

Rozmowę o bezpieczeństwie mrągowskich seniorów rozpoczęła pani Regina Barwisz i grupa emerytów prezentująca przy okazji świąteczne wiersze. Po tak miłym wprowadzeniu insp. Tomasz Klimek Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie zapewnił, że działania funkcjonariuszy z miejscowej komendy mają podstawowy cel - ochronę mieszkańców przed przestępstwami.

Pierwszym tematem spotkania były wciąż ewaluujące metody oszustw i okradania osób starszych z oszczędności ich życia. Policjantka przytoczyła dotychczas znane metody działania oszustów i omówiła ich mechanizmy. Zwróciła również uwagę na sposoby reagowania i przeciwdziałania ewentualnym wyłudzeniom. Funkcjonariuszka przypominała, aby w kontaktach z osobami obcymi zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim, aby nie zapraszać do mieszkania osób, których nie znamy. Co ważne by nie przekazywać pieniędzy nieznajomym i zawsze upewnić się, że osoba telefonicznie prosząca cię o pomoc jest tą, za którą się podaje.

Funkcjonariuszka podkreśliła, aby nie podejmować pochopnych decyzji i nie podpisywać dokumentów, których treści nie znamy lub nie rozumiemy. Po raz kolejny przypomniała obecnym, że policjanci nigdy nie żądają od obywateli, aby ci przekazywali pieniądze czy kosztowności. Co ważne w każdej sytuacji, kiedy mamy zastrzeżenia co do uczciwości osoby, która oczekuje od nas pieniędzy powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z miejscową Policją.

Tego dnia również Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju umów i zaciąganiu kredytów, w szczególności tych zawieranych na odległość lub podczas pokazów.

st. asp. Joanna Dawidczyk podczas spotkania omówiła zjawisko przemocy domowej, które niestety nie rzadko dotyka osoby starsze. Omówiła procedurę Niebieskiej Karty i przypomniała, gdzie zwróciła się o pomoc i jak ważne jest wsparcie osoby bliskiej, znajomego czy po prostu sąsiada dla osoby pokrzywdzonej przemocą. Apelowała o to, by nie być biernym i reagować na krzywdę innych.

Czwartą część spotkania poprowadził ast. szt. Wojciech Dutczak, który omówił bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Funkcjonariusz przypomniał o obowiązkowych elementach odblaskowych na spacerze poza terenem zabudowanym, co ważne podkreślił, że takie elementy zdecydowanie polepszą widoczność pieszego również i w mieście. Na zakończenie prezentacji wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali opaski odblaskowe.
KPP w Mrągowie
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna TurowskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages