Bigos na bogato

2016-01-07 09:00:00(ost. akt: 2016-01-07 09:11:32)

Autor zdjęcia: Katarzyna Swat

Nic lepiej nie smakuje i nie rozgrzewa jak ciepły staropolski bigos. Najlepszy oczywiście taki po kuligu... na śnieg jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. A bigos zawsze można zrobić wcześniej, zamrozić, o ile go wcześniej nie zjemy:-)
Składniki:
1,5 kg kapusty kiszonej
1,5 kg kapusty słodkiej
2 duże gęsie udka
700 g żeberek wołowych, ze sporą ilością mięsa, bądź innej wołowiny
jedna golonka
700 g łopatki wieprzowej
ok. 500 g kiełbasy
2 duże cebule
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2-3 garście suszonych borowików
paczka suszone śliwki
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskiego
1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
2 łyżki oleju
sól i pieprz do smaku
 
Dzień 1
Kapustę kiszoną płuczemy pod bieżącą wodą,  siekamy i łączymy w dużym garnku z posiekaną kapustą słodką. Wlewamy 4 szklanki wody, dodajemy pokruszone na drobne kawałki grzyby, liście laurowe oraz ziele angielskie i gotujemy pod przykryciem przez półtorej godziny, następnie zdejmujemy z ognia.
Dzień 2
Całe mięso (oprócz kiełbasy) kroimy na mniejsze kawałki, oprószamy solą, pieprzem i papryką, a następnie łączymy je z posiekaną w kostkę cebulą, polewamy olejem i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane przekładamy do dużego naczynia żaroodpornego i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy na najniższej półce piekarnika, pod przykryciem by nie wyschło przez około 1,5 godziny. Upieczone mięso wyjmujemy z naczynia, a do kapusty wlewamy sosu który powstał w trakcie pieczenia i dodajemy śliwki. Kapustę ponownie gotujemy pod przykryciem przez około 1,5 godziny.
W czasie kiedy gotuje się kapusta kiełbasę kroimy w półplasterki, a przestudzone mięso w kostkę. Po upływie 1,5 godziny do kapusty dodajemy całe pokrojone mięso i gotujemy ją już bez przykrycia przez kolejną godzinę (od czasu do czasu mieszając). W razie konieczności podlewamy wodą. Po 2,5 godzinach garnek zdejmujemy z ognia, bigos doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i odstawiamy do wystygnięcia.
Dzień 3
Bigos ponownie gotujemy na niewielkim ogniu przez około godzinę, dość często mieszając, a następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, dokładnie mieszamy i podgrzewamy jeszcze ok. 30 minut. Zdejmujemy z ognia i studzimy.
Dzień 4
Bigos gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając. Gorący przekładamy w słoiki i może czekać do świąt.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5