51 osób zarejestrowało się jako dawcy szpiku w Mrągowie!

2016-01-21 12:06:19(ost. akt: 2016-01-21 13:44:46)

Autor zdjęcia: Sebastian Zyśk

O 8.30 w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie rozpoczęła się rejestracja dawców szpiku. Dzisiejsza akcja zakończyła się ogromnym sukcesem: 51 osób zarejestrowało się jako dawcy szpiku.
W zeszłym roku podczas Dnia Dawcy Szpiku w Mrągowie zarejestrowało się 19 osób, zatem rekord już został pobity, a rejestracja nadal trwa.
— To bardzo dobry wynik — mówi Jacek Gajda, prezes HDK w Mrągowie i organizator dzisiejszej akcji. — Dziś w większości rejestrowały się osoby bardzo młode, głównie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, ale pojawiły się także osoby trochę starsze. Cieszę się, że to tak wygląda.

— Dlaczego warto zarejestrować się jako dawca?
— W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Jedynym znanym lekarstwem do dziś, pomimo tak dobrze rozwiniętej techniki jest przeszczep od niespokrewnionego dawcy. W Polsce na tę chwilę jest zarejestrowanych ok. 1 230 000 potencjalnych dawców szpiku. W porównaniu z krajami europejskimi takimi jak Niemcy, czy Francja jesteśmy na szarym końcu.

— Jak wygląda metoda pobrania szpiku?
— Sama rejestracja u nas polega tylko na pobraniu wymazu, natomiast w 80% przypadków szpik pobiera się z krwi obwodowej, tylko 20% z części talerzowo-biodrowej. Wtedy faktycznie musimy spędzić od 3 do 5 dni w szpitalu i poddać się zabiegowi podczas którego pobierany jest szpik właśnie z części biodrowej. Ten szpik regeneruje się w zdrowym organizmie w ciągu 3 tygodni i nie ma to żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie i życie.

— Kto może zostać dawcą? Jakie są przeciwwskazania?
— Trzy choroby, które eliminują dawstwo na pewno to nosicielstwo wirusa HIV, AIDS i wszelkiego typu żółtaczki. Pozostałe choroby typu krótkowzroczność, nadciśnienie etc. nie stanowią problemu. Każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat (kobiety muszą ważyć min. 50 kg) może zostać dawcą.

— O czym powinna pamiętać osoba, która chce zostać dawcą?

— Przede wszystkim to musi być decyzja przemyślana. Będę to powtarzał z uporem maniaka, nie podejmujmy decyzji pochopnie, bowiem jest to bardzo poważna sprawa.

— Gdzie jeszcze możemy się zarejestrować, żeby zostać dawcą?
— Jeżeli nie u nas dzisiaj to wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i wyrazić taką chęć. Następnie Fundacja prześle na nasz adres pakiet rejestracyjny, który po pobraniu wymazu należy odesłać do Fundacji DKMS.

W trakcie dzisiejszej rejestracji udało nam się zapytać kilka osób, dlaczego zdecydowały się zostać dawcą komórek macierzystych.
— O tym, żeby zostać dawcą myślałem od dłuższego czasu. Dziś była okazja zrobić to w Mrągowie, dlatego przyszedłem — mówi Krystian Nadolny.

— Zarejestrowałem się, bo wiem, że wiele osób potrzebuje takiej pomocy — tłumaczył Patryk Werner, uczeń 3 klasy technikum w Zespole Szkół Zawodowych.

— Warto jest pomagać innym. Lubię to robić, zresztą ta pomoc w jakimś kontekście może do nas wrócić — stwierdził Dawid Suchecki, uczeń 3 klasy technikum w Zespole Szkół Zawodowych.

— Z pewnością warto pomagać ludziom, dlatego zdecydowałem się na rejestrację. Oprócz tego oddaję krew, by pomóc potrzebującym — deklaruje Łukasz Jankowski, również uczeń 3 klasy technikum w Zespole Szkół Zawodowych.

Rejestracja już zakończona. Dziś w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie zarejestrowało się 51 osób!

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5