Sobota, 14 grudnia 2019. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Oskar Brzozowski wolontariuszem roku w powiecie mrągowskim

2016-02-29 17:50:12 (ost. akt: 2016-02-29 20:44:29)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Starostwo Powiatowe w Mrągowie rokrocznie organizuje samorządowy konkurs "Ośmiu wspaniałych". Konkurs ma na celu promocję młodych wolontariuszy i ich działań na rzecz innych. Zwycięzca - w tym roku Oskar Brzozowski pojedzie do Warszawy, by tam wziąć udział w eliminacjach ogólnopolskich.

Przesłuchania w Starostwie Powiatowym w Mrągowie trwały dzisiaj od godziny 11. W konkursie wzięło udział ośmiu uczestników, wytypowanych przez szkoły i stowarzyszenia pomocowe. Każdy z nich miał kilka minut do dyspozycji, aby zaprezentować swoją osobę, a przede wszystkim przedstawić własne działania, pracę na rzecz wolontariatu. Ośmiu wspaniałym towarzyszyli ich opiekunowie - koordynatorzy, którzy od początku wspierają swoich podopiecznych.

Należy przyznać, że komisja nie miała łatwego zadania.- Dzieciaki naprawdę dużo robią. Począwszy od zbiórek żywności dla zwierząt, poprzez pomoc na rzecz innych, po projekty międzynarodowe - mówiła Małgorzata Cienka - opiekunka Karoliny Sztaby.

W czasie przerwy mieliśmy chwilę, by zapytać młodzież o to co nimi kieruje, że im się chce, chce robić coś więcej, że czują potrzebę, by społecznie pracować na rzecz innych:

- Praca w wolontariacie przynosi mi osobistą satysfakcję, radość, zdobywam nowe doświadczenia. Mobilizuje mnie ku górze, do wyższych celów, a ofiarowane dobro wraca ze zdwojona siłą- Marlena Bednarczyk.

- Praca na rzecz innych przynosi mi spokój. Cieszy mnie, gdy ktoś dzięki moim małym gestom jest choć trochę szczęśliwszy, a uśmiech drugiego człowieka jest największą zapłatą - Karolina Sztaba.

Do konkursu zostali zgłoszeni uczniowie:

Dominika Brodzeń
Karolina Sztaba
Marlena Bednarczyk
Wiktoria Kurzawa
Magdalena Żołopa
Martyna Trzcińska
Adrianna Klincewicz
Oskar Brzozowski

Po dość długich naradach komisja w składzie: Zbigniew Lubowidzki - przewodniczący rady powiatu, Jolanta Iwanicka- dyrektor DPS w Mrągowie, Marek Szmigiel- naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Mrągowie, Marzena Romanowska- dyrektor Bursy Międzyszkolnej w Mrągowie, Jolanta Malajkat - organizator konkursu, wybrała na wolontariusza roku Oskara Brzozwskiego z ZSZ w Mrągowie.

Z. Lubowidzki podziękował opiekunom: Teresie Bałdydze, Małgorzacie Cienkiej, Piotrowi Markowiczowi za opiekę nad młodzieżą i wsparcie. Wolontariuszom za ich serce i ten właśnie "sposób na życie". - Z was emanuje oddanie i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi; czy to w hospicjum, czy w sporcie, czy innych dziedzinach - podkreślał przewodniczący rady. Swoje podziękowania złożył również A. Karaś- starosta. - To dla nas zaszczyt, że mamy tak wspaniałą młodzież - mówił wręczając nagrody i odznaczenia.

Oskar Brzozowski już w połowie kwietnia pojedzie wraz ze swoją opiekunką p. Teresą Bałdygą na eliminacje ogólnopolskie. - To duży kredyt zaufania, będę się starał godnie reprezentować nasz powiat w stolicy- podkreślał młody wolontariusz.

Kim jest Oskar Brzozowski?

Oskar jest uczniem I klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie. Działalność charytatywną rozpoczął już w szkole podstawowej. Były to różnego rodzaju zbiórki żywności, akcje "Góra Grosza", zbiórki na rzecz schroniska. Jeszcze bardziej aktywnie zaczął działać w pierwszej klasie gimnazjum, wtedy to po raz pierwszy wziął udział w WOŚP. Przez ostatnie trzy lata był liderem szkolnych sztabów WOŚP.
Po czterech latach jego pracy na rzecz organizacji, zawiązał się wolontariat - Młodzi Animatorzy Kultury, w którym Oskar aktywnie uczestniczył. Pomagał w organizacji imprez, animowaniu kultury w Mrągowie. Był współorganizatorem projektów: Śpiewające Obrazy, Impresje Artystyczne, Festiwal Filmowy Watch Docs.
Współpracuje z mrągowskim przedszkolem Stokrotka, bywa klaunem na imprezach organizowanych w przedszkolach. Pomoc jego polega na organizowaniu dzieciom zabaw, urozmaicaniu czasu, robieniu zwierzątek z balonów. Pomagał także przy promocji przedszkola, by pozyskać fundusze z budżetu obywatelskiego, na jego remont. Przed Świętami Bożego Narodzenia jako tzw. Moto-mikołaj rozdawał dzieciom słodycze.
W 2014 roku wziął udział w projekcie "My Voice Matters: A European Young Citizens' Initiative". Projekt zrzeszał wolontariuszy z: Litwy,Łotwy, Estonii i Polski. Jego ideą było pokazanie młodym ludziom, jak wiele znaczy ich głos.

Oskar w życiu kieruje się zasadą " Nigdy nie poznamy całego dobra, jakie może dać zwykły uśmiech".


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages