Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

I LO obchodziło Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim

2016-03-03 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-03 14:41:46)

Autor zdjęcia: Archiwum I LO w Mragowie

W poniedziałek, 22 .02. 2016 r. delegacja z I LO w Mrągowie świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim

Już po raz drugi, dzięki nawiązanej współpracy z sekretarzem Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyną Kłosińską, pani Małgorzata Zielińska wraz z trzema uczennicami: Julią Dudą, Mileną Lubecką i Wiktorią Laskowską gościły w Pałacu Prezydenckim, by świętować dzień naszego ojczystego języka.

W tym roku spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęło się od wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nagrody „ Zasłużony dla Polszczyzny” profesorowi Jerzemu Bartmińskiemu. W spotkaniu uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiceprezes Rady Ministrów prof. dr hab. Piotr Gliński.

W drugiej części odbyła się interesująca debata na temat „Język wobec zmian społecznych”.
W debacie uczestniczyli wybitni językoznawcy. Dzielili się swoimi obserwacjami, badaniami – na temat: jak przemiany społeczne wpływają na zmiany w języku.

Na jakie treści zwróciły uwagę uczestniczki spotkania?

— Uświadomiłam sobie, że ze zmianami zachodzącymi w otaczającym nas świecie zmienia się nasz język. Wyrażane opinie, często przeradzają się w obraźliwe komentarze, a nawet wulgaryzmy pod przykrywką wolności słowa. Podczas dyskusji padło stwierdzenie: Tam, gdzie zanika moralność, zanika dobro społeczne, o czym niestety często zapominamy— Wiktoria Laskowska 2a.

— Zmiany językowe można dostrzec również w mowie nienawiści, zwanej potocznie ,,hejtem”. ,,Hejt” to jest przede wszystkim okrucieństwo wobec drugiego człowieka. Wielu ludzi wypowiadających się w przestrzeni publicznej nie zdaje sobie sprawy z tego, że słowo w Internecie jest jak pistolet, który może przyczynić się nawet do prób samobójczych młodzieży— 
 Milena Lubecka 2d.

—Muszę przyznać, że profesorowie wypowiadali się w bardzo interesujący i przystępny sposób, łatwy w odbiorze. Słuchanie na żywo wybitnych językoznawców, poruszających istotne kwestie językowe wywołało we mnie wiele przemyśleń na temat języka, którym posługuję się na co dzień — Julia Duda klasa 3A.

dyr Małgorzata Zielińska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AB #1946231 | 83.12.*.* 4 mar 2016 11:58

    Dobrze. że ta Pani nie ma dłuższej ręki bo objęłaby również i prezydenta. ha ha ha

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages