Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

XIII Kaziuki w Mrągowie. Sentymentalna podróż na Kresy

2016-03-05 23:16:57 (ost. akt: 2016-03-06 09:35:05)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Wczoraj w Mrągowie odbyły się tradycyjne Kaziuki. W tym roku na scenie CKiT swoje umiejętności zaprezentował zespół Jawor. Towarzyszyła mu kapela Suderwianie.

Kaziuki w Mrągowie odbyły się już po raz trzynasty. Każdego roku święto to jest sporym wydarzeniem kulturalnym, gromadzi też wielu miłośników ziemi wileńskiej. Tak było i tym razem.
Występy rozpoczęli dwaj młodzi artyści, uczniowie szkoły muzycznej w Nowej Wilejce - Albert Czerniawski i Dominik Kowalew, którzy zaśpiewali pieśni Stanisława Moniuszki.

Następnie na scenę mrągowskiego CKiT wkroczył zespół Jawor z podwileńskiej miejscowości Awiżenie. Zespół przez dwie godziny bawił publiczność tańcząc, śpiewając, snując opowieści, anegdoty, nie o czym innym - jak o Kaziukach właśnie. Na sali nie raz w trakcie występów słychać było gorące brawa i entuzjazm oglądających. Dało się też zauważyć, że publiczność wychodziła wyraźnie zadowolona z wrażeń estetycznych i duchowych, jakich dostarczył im ten sobotni wieczór.

Koncert poprowadziła pani Aniela Dobielska - prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.
- Czujemy się bardzo blisko naszej macierzy. Charakter, środowisko w którym żyjemy, mentalność nasza jest nieco inna. Jednak stanowimy też cząstkę tej wielkiej kultury polskiej. Pielęgnujemy ją w domach, szkołach, tej pięknej wileńskiej mowie - już na zakończenie mówiła Apolonia Skakowska - prezes Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. St. Moniuszki.

W holu CKiT, jak co roku, odbył się kiermasz ozdób, palm i przysmaków wileńskich. Swoje prace zaprezentowali też uczestnicy WTZ w Mrągowie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages