Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

500 plus. Kto otrzyma wsparcie?

2016-03-18 13:17:36 (ost. akt: 2016-03-18 21:28:21)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Programem 500 plus może zostać objętych w Mrągowie ok. 3,5 tys. dzieci, tak wynika z pierwszych szacunków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie, który zajmie się obsługą nowego świadczenia. Ile rodzin w rzeczywistości skorzysta z pomocy przekonamy się niebawem.

Zgodnie z założeniami programu każda rodzina ma dostać 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku dochodu na osobę w rodzinie poniżej 800 zł, także na pierwsze. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1200 zł. Nowe świadczenie wystartuje od kwietnia. W skali kraju ma to kosztować 17 miliardów złotych. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczonych na zatrudnienie w gminach dodatkowych osób do obsługi programu.

Jak będzie w Mrągowie?
Wnioski o przyznanie świadczenie będzie można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie.
— Decyzją burmistrz Mrągowa wykonawcą świadczeń będzie MOPS, podyktowane jest to tym, że prowadzimy już świadczenia rodzinne — mówi Julian Osiecki, dyrektor MOPS w Mrągowie. — Wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia. Od zgłoszenia będziemy mieli 3 miesiące na wypłatę świadczeń.
Szacuje się, że w Mrągowie do programu zakwalifikuje się od 3100 do 3700 dzieci, wydatki mogą sięgnąć od 1,5 do 1,9 mln złotych. Choć program zakłada wypłatę 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko, to w Mrągowie jest wiele rodzin, których dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. Oznacza to, że świadczenie w takich przypadkach będzie przysługiwać również na pierwsze dziecko. Ze świadczeń rodzinnych w Mrągowie korzysta 580 rodzin (dane na 31.12.2015 r.). Każdy jedynak z tych rodzin zostanie zakwalifikowany do programu, bowiem dochód rodziny zgodnie z wymaganiami świadczeń rodzinnych nie przekracza progu.

Program wejdzie w życie 1 kwietnia
— 500 zł to kwota netto zwolniona z podatku dochodowego, która nie będzie podlegać egzekucji, podobnie jak inne świadczenia dla rodzin. Świadczenie wychowawcze nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń dla rodzin m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.
O wsparcie ubiegać będą mogli się także samotni rodzice, rodziny patchworkowe oraz rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego — informuje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. — Jeśli osoba złoży wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r., to świadczenia wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 r. Natomiast w przypadku złożenia wniosku po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. po 1 lipca 2016 r.), prawo do świadczenie zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że wsparciem będzie objętych w całym kraju 3,7 mln dzieci. Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego, więc będą mogły z niego skorzystać również osoby zamężne. Resort zakłada, że dzięki programowi w ciągu 10 lat urodzi się dodatkowe 278 tys. dzieci.
mp

Druki już dostępne: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie od dnia 14 marca 2016 roku rozpoczął wydawanie druków na świadczenie wychowawcze tzn. Program Rodzina 500 Plus.
Wnioski można pobrać w sekcji Świadczeń Rodzinnych na 1 piętrze, pokój numer 17 w godzinach pracy ośrodka tj. od 8:00 do 16:00 w poniedziałki oraz od 7:30 do 15:30 od wtorku do piątku. Wypełnione wnioski beneficjenci będą mogli składać od 1 kwietnia 2016 r. w MOPS w Mrągowie w Sekcji Świadczeń Rodzinnych w godzinach pracy ośrodka.
W poczekalni Sekcji Świadczeń Rodzinnych w gablotach wywieszone są przykładowe wzory wniosków (wzór wniosku na pierwsze dziecko z uwzględnieniem dochodu oraz wzór wniosku na dzieci kolejne bez uwzględnienia dochodu).
Wszelkie informacje można uzyskać od pracowników realizujących Program Rodzina 500 Plus pod numerem telefonu 89 6795436, 89 6795435, 89 7413442 wew. 53 oraz na stronie internetowej ośrodka skąd również można pobrać wzór wniosku na świadczenie wychowawcze.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages