XVI Wojewódzki Turniej Fizyczny. Uczniowie I LO w Mrągowie- drudzy

2016-03-21 15:01:42(ost. akt: 2016-03-26 15:09:04)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

14 marca w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie odbył się XVI Finał Wojewódzkiego Turnieju Fizycznego. Uczniowie I LO: Anna Rossa, Gaja Parda i Patryk Turek wywalczyli w nim drugie miejsce.
Tradycją już jest (od 2003 r., red.), że uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego biorą udział w organizowanych przez olsztyńskie Planetarium Wojewódzkich Turniejach Fizycznych i Astronomicznych. Także i tym razem nie zabrakło ich w tegorocznej edycji turnieju z fizyki.
Młodzież do konkursu przygotował nauczyciel fizyki - Dariusz Borys. — Co roku wybieram kilku zdolnych uczniów, z którymi szykujemy się do konkursu. Tym razem również nie było problemu. — Ania, Gaja i Patryk natychmiast przyjęli moja propozycję. Przygotowania polegały na tym, że spotykaliśmy się po lekcjach i rozwiązywaliśmy zadania konkursowe z lat poprzednich — opowiada pan Dariusz.

O mały włos
Pierwsza tura konkursu to eliminacje, które odbyły się 15 lutego w Olsztynie. W tym roku rywalizowało ze sobą 17 drużyn. Do finału zakwalifikowało się 10, ponieważ aż 8 zespołów uzyskało ten sam wynik, czyli ex aequo zajęło 3 miejsce, w tym drużyna z Mrągowa. — Ten etap konkursu był dla nas najgorszy, to było pierwsze takie spotkanie, nie wiedzieliśmy co nas czeka, później było już łatwiej — wspomina Patryk.

Rozwiązywali zadania, przygotowali eksperyment
Na drugi etap składały się dwie części, czyli rozwiązywanie zadań i doświadczenie. Każda z drużyn otrzymała 10 zadań, które musiała rozwiązać. Zdobyliśmy 8 pkt. na 10 i po pierwszej turze zajmowaliśmy razem z drużyną z liceum z Ostródy - 1 miejsce. W drugiej części konkursu, w czasie 8 minut należało zaprezentować doświadczenie, które miało zilustrować pewne prawa fizyczne. — Mieliśmy wiele pomysłów, jednak do konkursu przygotowaliśmy "paradoks hydrostatyczny". Udowodniliśmy, że ciężar nie ma wpływu na siłę parcia. Za pomocą niewielkiej ilości wody rozerwaliśmy woreczek ( znaczenie ma tu wysokość słupa wody, a nie jej ilość., red.). — Zadanie to było o tyle trudne, że nigdy nie wiadomo co spodoba się komisji, nasz eksperyment może nie był bardzo skomplikowany, jednak dopracowaliśmy go dobrze i uzyskaliśmy 8 pkt. Po tej rundzie uplasowaliśmy się na drugiej pozycji — opowiadają uczniowie.

Wrócili z dyplomem za drugie miejsce
Trzy najlepsze drużyny kwalifikują się do ostatniego etapu. W tej fazie konkursu uczestnicy odpowiadają na sześć tur pytań. Dotyczą one głównie wiedzy pozaszkolnej. I w tym etapie reprezentanci mrągowskiego liceum wypadli doskonale, ostatecznie zdobywając drugie miejsce, tuż po zespole z Ostródy.
— W konkursie fajne było to, że wszystkie etapy rozgrywane były drużynowo. Że przez cały czas byliśmy zespołem, przez to jest mniejszy stres i już na etapie przygotowań mogliśmy podzielić się zadaniami, tzn. każdy z nas przyswajał inny fragment wiedzy, inaczej mówiąc wkuwał inne wzory — śmieją się uczniowie.

— Największą satysfakcję mam wtedy, gdy udaje się nam wyprzedzić szkoły olsztyńskie, u nas przecież też jest młodzież zdolna, z którą można coś fajnego zrobić — podkreśla nauczyciel. 4 kwietnia odbędzie się turniej astronomiczny i reprezentanci szkoły również wezmą w nim udział — dodaje.

Annie, Gai, Patrykowi i panu Dariuszowi Borys serdecznie gratulujemy!
Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5