Poznajcie nasze OSP

2016-04-13 14:00:00(ost. akt: 2016-04-14 08:57:15)

Autor zdjęcia: Mateusz Klimek

Przed nami ostatnia prosta plebiscytu na najpopularniejsza jednostkę OSP. Pozostało tylko 10 dni głosowania, po których poznamy najpopularniejsze jednostki naszego powiatu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują. Głosujemy do 24 kwietnia!
W powiecie nadal prowadzi Krutyń, drugie jest Grabowo, trzecią pozycję obejmuje OSP Woźnice. Wszystko jednak jeszcze jest możliwe, to od was zależy, która jednostka wygra i to wy decydujecie komu przypadnie tytuł!


Poniżej przedstawiamy nasze powiatowe jednostki OSP (te, które skorzystały z naszej propozycji i nadesłały informacje):

OSP GRABOWO


Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowie (gm. Mrągowo) została założona w 1955r. Wcześniej w okresie przedwojennym miejscowa ludność pochodzenia niemieckiego i mazurskiego miała na dobrym poziomie zorganizowaną straż pożarną, którą założyli w 1922r. Strażacy mieli wówczas swoją orkiestrę dętą, która uświetniała lokalne uroczystości i zabawy. W remizie usytuowanej w środkowej części wsi znajdowała się konna sikawka oraz sprzęt gaśniczy. To właśnie ta sikawka i część sprzętu, którą odnaleziono we wsi na początku lat 50, była przyczynkiem do utworzenia OSP. W 1955 r. wpisano OSP Grabowo do rejestru terenowych i zakładowych jednostek ochotniczych straży pożarnych (wpis ten przyjęto jako oficjalny rok założenia OSP).
Grupa 24 osób zrzeszonych w OSP Grabowo popularyzuje pożarnictwo wśród lokalnej społeczności. Uczestniczą w pokazach strażackich na terenie gminy oraz całego powiatu mrągowskiego. Współpracują ze szkołami, stowarzyszeniami i instytucjami. Prowadzą zajęcia w ramach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz strażackiej drużyny piłkarskiej. Mają swój profil na Facebooku, stronę internetową i kanał na YouTube).
W OSP wyodrębniono 16 osobową Jednostkę Operacyjno -Techniczną, której strażacy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Dzięki skutecznym akcjom ratowniczym oraz odpowiedniej promocji bezpieczeństwa wśród ludności wiejskiej, strażacy z Grabowa dają okolicznym mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.
Mówią o sobie: Jesteśmy takim – „bezpłatnym” ubezpieczeniem dla naszych mieszkańców, zakładów pracy i instytucji. Jesteśmy mobilni, sprawni, dobrze wyszkoleni i wyposażeni. Nie zdarzyła się sytuacja, abyśmy nie pomogli ludziom znajdującym się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie. Ludzie wiedzą, że w każdej trudnej dla nich sytuacji, ich strażacy (bo takimi są strażacy ochotnicy z Grabowa) przybędą z pomocą. Dziś bronią tytułu najpopularniejszej jednostki osp powiatu mrągowskiego, który zdobyli w poprzedniej edycji tego plebiscytu, przeprowadzonego w 2012 roku przez Kurier Mrągowski.

OSP SORKWITY


Jednostka OSP w Sorkwitach należy do KSRG od 1995 r. Założona została w 1954 r. Początkowo była to straż zakładowa działająca przy PGR Sorkwity. Jest jednostką typu S-2. Posiada na wyposażeniu średni samochód gaśniczy GBAM 2,5/16/8 Star 244, oraz SLRT – VW T4. Położona jest w centrum gminy Sorkwity, przy krajowej drodze nr 16 Olsztyn-Augustów. Jest przystosowana do działań ratownictwa drogowego oraz działań gaśniczych. Położenie jej przy tak newralgicznym punkcie spowodowało, iż jej wyposażenie spełnia wymogi ratownictwa drogowego. Jednostka od 2009 r. posiada sztandar. Liczy 28 członków. W trakcie tworzenia jest drużyna młodzieżowa. Prezesem jednostki jest Marta Kopaniec, naczelnikiem Robert Gumbrewicz, sekretarzem Kamil Burda, skarbnikiem Ewa Lewandowicz, członkiem zarządu Grzegorz Nicewicz.

OSP OLSZEWO


Strażnica OSP po raz pierwszy pojawiła się w Olszewie w 1917 roku. Obecnie działa w niej 25 druhów, z czego 4 z nich to kobiety. Strażacy do akcji ratunkowych wykorzystują trzy wozy – Star 266, Jelcz 004 oraz Volkswagen Transporter. Poza działalnością ratowniczo-gaśniczą ochotnicy biorą również czynny udział w życiu swojej miejscowości. Prowadzą w szkole spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz biorą udział w festynach. Strażacy z Olszewa stworzyli również własną młodzieżową drużynę strażacką.

OSP MIKOŁAJKI


Ochotnicza Straż Pożarna w Mikołajkach obchodzi w tym roku 110 lat istnienia. Remiza powstała w 1906 roku. Od początku lat 70. znajduje się przy ul. Kolejowej 21.
Strażacy dysponują 5 wozami, które wykorzystują w swych akcjach, a są to Star-Man, Honker SCRT, Jelcz GCBA 6/32, podnośnik Star SH18 oraz najnowsza Scania P400. Strażacy biorą również udział w akcjach ratunkowych na wodzie mając do dyspozycji łódź hybrydową, wiosłową oraz kuter. W OSP Mikołajki działa 32 strażaków. Niebezpieczna praca nie odstrasza również kobiet, których w mikołajskiej remizie jest 5.
Ochotnicy z Mikołajek angażują się w życie w mieście. Biorą udział w różnego rodzaju festynach, często prezentując swój sprzęt oraz umiejętności. Dbają również o bezpieczeństwo podczas imprez, pochodów i zawodów sportowych. Każdego roku można ich spotkać w kościele św. Mikołaja, gdzie pełnią wartę przy Grobie Pańskim. Dwóch mikołajskich strażaków, Leszek Engwert i Tadeusz Kubicki, otrzymało odznaczenie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

OSP UŻRANKI


Jednostka OSP Użranki została założona w 1956 roku. Jej początki to zaledwie zwykły blaszak, stojący przy budynku dawnej Poczty Polskiej. Wyposażona była w wóz konny, motopompę PO3 odpalaną ręcznie, węże, bosaki, klucze hydrantowe. Do wozu zaprzęgano konie, użyczane od okolicznych gospodarzy i tak jechano do pożaru lub innych zdarzeń. Po roku 1956 oddano do użytku wybudowaną w czynie społecznym remizę ze świetlicą, boksem garażowym i wieżą, na której zainstalowana jest syrena alarmowa. OSP dysponowało samochodami bojowymi na podwoziu: Star 20, Star 25, Mercedes Benz 710, obecnie jest to Star Man.
Jednostka bierze udział w zdarzeniach, ćwiczeniach i szkoleniach organizowanych przez KPPSP Mrągowo. Uczestniczy również w imprezach takich jak dożynki wiejskie, dożynki gminne, igrzyska sołectw w gminie Mrągowo.
OSP Zrzesza 37 członków, w tym 20 czynnych, pozostali to członkowie wspierający i honorowi. Strażacy pomagją też ludziom w różnych trudnych sytuacjach np: dowożąc wodę do gospodarstw domowych.

OSP GIZEWO


Ochotnicza Straż Pożarna w Gizewie założona została w 1950r. Jest to jednostka działająca poza systemem. Na chwilę obecną liczy 15 członków zwyczajnych, 9 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz 2 członków wspierających. Na wyposażeniu jednostki znajduje się samochód Star 200 GBA. Prezesem OSP Gizewo jest Sylwester Książkiewicz, naczelnikiem Adam Smok, sekretarzem Kamil Książkiewicz, skarbnikiem Jerzy Łapka, gospodarzem Adam Smok.

OSP WARPUNY


Ochotnicza Straż Pożarna w Warpunach założona została w 1950 roku. Na dzień dzisiejszy liczy 27 członków zwyczajnych 4 honorowych oraz 5 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Na wyposażeniu jednostki są 2 samochody typu średniego Star 244 GBM oraz lekkiego Renault Master GLBMRt. Prezesem OSP Warpuny jest Karol Jędrzejczyk, naczelnikiem Paweł Rolnik, sekretarzem Adam Rolnik, skarbnikiem Wacław Trzciński, gospodarzem Marian Rolnik.

OSP PIECKI


Ochotnicza Straż Pożarna w Pieckach została założona w 1945 roku przez p. druha Jerzego Kołakowskiego. OSP w Pieckach jest najliczniejszą jednostką na terenie powiatu mrągowskiego. Liczy 50 członków zwyczajnych i 6 honorowych. Jest to jednostka typu S3, której prezesem jest Druh Mirosław Kozak. Od ponad 20 lat funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z bardzo dobrze przeszkolonymi ludźmi i nowoczesnym sprzętem, między innymi do ratownictwa technicznego i wodno-lodowego. Jednostka posiada świeżo wyremontowaną remizę, nad którą znajduje się GOPS. Na wyposażeniu posiada 3 samochody (samochód lekki): SLRt Volkswagen T4, (samochód średni): GBA 2,5/25 Mercedes-Benz 1326AF oraz (samochód ciężki): GCBA 6/32 Jelcz 325. W roku ubiegłym strażacy uczestniczyli w około 50 wyjazdach do akcji ratowniczo-gaśniczych.

OSP RYBNO


Jednostka OSP w Rybnie rozpoczęła swoją działalność w 1945 r. tuż po zakończeniu działań wojennych. Kadra jednostki opierała się głównie na mieszkańcach wsi Rybno i Kozłowo. W 1964 r. włączona została w struktury PGR Rybno i stała się jednostką zakładową. Od 1996 r. stała się ponownie Ochotniczą Strażą Pożarną, zarejestrowaną jako stowarzyszenie. Od 2000 r. siedzibą jednostki jest nowa remiza. Od 2005 r. OSP Rybno należy do KSRG. Jednostka posiada sztandar od 2005 r. Prezesem jednostki jest Zygmunt Duda, naczelnikiem Andrzej Nalazek.

OSP WOŹNICE


Początki Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnicach notuje się w latach 60­/70. Z powodu braku szczegółowych notatek nie można stwierdzić dokładnej daty jej powstania. A wynikało ono z nakazów i potrzeb działającego na naszych terenach SHR­u (Stacja Hodowli Roślin). Z powodu braku dokumentacji z pierwszych lat działalności ZOSP, trudno jest wymienić pierwszych jej założycieli, warto jednak wspomnieć naszego druha Henryka Kutowskiego, członka ZOSP w Woźnicach, który od samego początku działał na rzecz jednostki. Swoją służbę zakończył pełniąc funkcję sekretarza w obecnej OSP, do lutego 2016 roku. Odszedł na wieczną służbę​. ZOSP została zawieszona w 1998 roku. W 2001 roku, po tym jak spłonął jeden z obiektów prywatnych, pojawiła się myśl o reaktywacji straży. Osoby pomagające w tym przedsięwzięciu to: ­ks. Tadeusz Koresteński, ­Wiesław Witkowski, Krzysztof Lutrzykowski, ­Jan Maliniak.
Ostatecznie ZOSP zostało reaktywowane w 2002 roku jako OSP. W chwili obecnej nasza jednostka liczy 24 czynnych strażaków ochotników. Cały czas członkowie jednostki doskonalą swoje umiejętności w kursach i szkoleniach z udzielania pomocy medycznej (KPP), gaśniczej, czy obsługi sprzętu gaśniczego. Szkolenia te organizuje KP PSP w Mrągowie. Uczestniczymy również w zabezpieczeniach imprez kulturalno-­rozrywkowych oraz sportowych, organizowanych przez naszą gminę. Dzięki środkom gminnym i wypracowanym środkom własnym, włączamy się w organizację imprez lokalnych. W naszej jednostce znajdują się obecnie dwa wozy bojowe: star244 (GBA) i jelcz (GCBA). W swoich planach mamy rozbudowę remizy, podniesienie dachu i dalsze szkolenia, które są niezbędne do włączenia nas do KSRG.

OSP NAWIADY


Jednostka została założona w 1948 roku, a jej założycielami byli: Edward Grams, Zygmund Potocki i Zdzisław Maksymow. Pierwszą siedzibą OSP był mały chlewik, który pełnił swoje zadanie do 1988 r. Pierwszym prezesem został Edward Grams, był nim do 1965 r. W pierwszych latach jednostka dysponowała tylko podręcznym sprzętem gaśniczym, takim jak bosaki, szpadle, drabina, tłumice. W latach pięćdziesiątych zakupiono pierwszą motopompę typu PO3 wraz z podstawową armaturą wodną. Do wyjazdów podczas pożarów dysponowany był wóz i konie Henryka Frończyka i Antoniego Witkowskiego. Oni mieszkali najbliżej strażnicy, także ich konie, z powodu pracy w lesie, wykazywały się największą siłą pociągową. W 1987 r. rozpoczęto budowę strażnicy, w której miał się znajdować garaż na średni samochód, szatnia, sanitariaty, magazyn, mały warsztat i świetlica. Strażnicę oddano do użytku w maju 1988 r. W listopadzie otrzymaliśmy nowy wóz ratowniczo-gaśniczy STAR 244 GBM-2,5/8. Przez kolejne lata jednostka wzbogacała się w coraz nowszy sprzęt i była częściej wzywana do akcji ratowniczo-gaśniczych.
Największą akcją w jakiej uczestniczyliśmy był pożar lasów i torfowisk w miejscowości Karaska na Kurpiach w 1993 roku. W uznaniu zasług strażaków i dobrej działalności operacyjnej 4 września 2002 r. włączono nas w struktury KSRG. W 2004 r. na prezesa wybrano Mariusza Adamiaka, który pełni tę funkcję do chwili obecnej. We wrześniu 2006 r. rozpoczęto budowę boksu garażowego, który wybudowaliśmy w czynie społecznym, a 30 września 2007 r, otrzymaliśmy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Gas Gazela GLBART. W 2013 wymieniliśmy Stara 244 na Mercedesa Atego. OSP Nawiady posiada dwudziestu czterech w pełni wyszkolonych członków JOT-u oraz profesjonalny sprzęt, dzięki czemu jesteśmy jedną z najlepszych jednostek w powiecie.

OSP KRUTYŃ

Jedną z jednostek ubiegających się o tytuł jest OSP Krutyń

Pierwsze informacje o istnieniu jednostki strażackiej w Krutyni (wówczas noszącej nazwę Cruttinen, red.) pochodzą z 1922 roku. Jej kontynuatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna, która wznowiła działalność w 1951 roku. Jednym z inicjatorów i pierwszym komendantem OSP w Krutyni był druh Kazimierz Chęciński. Baza mieściła się wtedy w małym, prowizorycznie przystosowanym do potrzeb jednostki budynku. Do straży w początkach jej istnienia należało 15 ochotników. Sprzęt, którym dysponowano był skromny - konny wóz bojowy oraz ręczna pompa wodna. Jednak za czas powstania jednostki przyjmuje się rok 1960, ponieważ od tego momentu datowana jest posiadana dokumentacja.
W roku 2000 roku prezesem jednostki został Waldemar Bzura, naczelnikiem Piotr Kulas. Funkcje te pełnią do chwili obecnej.
OSP w Krutyni zaliczana jest do przodujących nie tylko w gminie, ale również w powiecie i województwie. Dodatkowo Strażacy OSP w Krutyni znani są z tego, że aktywnie włączają się w życie społeczne, pomagają w organizacji różnego typu imprez, często sami je inicjują. Współpracują ze szkołą podstawową, gdzie zorganizowali wspólnie choinkę, zajęcia pierwszej pomocy. Pod nazwą „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny” prowadzą warsztaty fotograficzne. Jesienią zakończyła się już czwarta ich edycja.
Od pięciu lat strażacy OSP w Krutyni i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z mieszkańcami wsi Krutyń organizują Bieg Niepodległości. Dbają o najbliższe środowisko naturalne, na przełomie listopada i października na terenie sołectwa Krutyński Piecek zaangażowali się w zbiórkę elektroodpadów. Nurkowie OSP w Krutyni od kilku lat na odcinku Rosocha - Wojnowo czyszczą dno rzeki Krutyni. Strażacy aktywnie włączają się w organizację Dni Krutyni czy Krutyńskiej Nocy Świętojańskiej. Współpracują z lokalnym środowiskiem: Szkołą Podstawową w Krutyni, Mazurskim Parkiem Krajobrazowym w Krutyni, Mazury Diving, OSP RW Ruciane Nida.

Jak głosujemy?
Głosowanie polega na wysłaniu SMS o treści KM.OSP.X na numer 71051. X to numer porządkowy przypisany konkretnej OSP. Wielkość liter nie ma znaczenia. Koszt jednego SMS’a wynosi 1,23 zł brutto. Głosowanie rozpocznie się 11 marca 2016 r. o godz. 12.00 i potrwa do 24 kwietnia 2016 r. do godz. 23.59.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5