Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Chuligaństwo na cmentarzu ewangelickim. Odpowiedź burmistrz na list otwarty do władz samorządowych

2016-04-13 13:32:39 (ost. akt: 2016-04-14 14:41:56)

Autor zdjęcia: Zofia Wojciechowska

Chuligaństwo, oddawanie moczu na groby, spotkania zakrapiane alkoholem oraz bałagan i nieporządek po wycince starych drzew. To wszystko dzieje się na naszych oczach na terenie cmentarza ewangelickiego w Mrągowie. Na sprawę zwróciła uwagę Zofia Wojciechowska, prezes Instytutu Hortiterapii i skierowała list otwarty do władz samorządowych. Jest odpowiedź burmistrz Mrągowa.

Zofia Wojciechowska złożyła "zawiadomienie o nieprawidłowościach zaobserwowanych na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego oraz w miejscach szczególnej pamięci". Zwróciła uwagę na chuligaństwo oraz bałagan na terenie XIX–wiecznego cmentarza.

— Zależy mi na tym, byśmy wspólnie znaleźli rozwiązanie problemów, które wskazuje w piśmie. Nie obwiniam o nic władz — mówi Zofia Wojciechowska. — Chcę, byśmy razem stanęli naprzeciw problemowi i go rozwiązali. Może wystarczy zmienić wykonawcę wycinek na terenie cmentarza na takiego, który będzie szanował teren na którym pracuje. Nie neguję wycinek drzew na terenie miasta. List napisałam, by wskazać problem, ale również po to, by znaleźć rozwiązanie i myślę, ze tylko wspólna praca nas wszystkich może je zapewnić.

List otwarty skierowany do samorządowców:
Otolia Siemieniec, burmistrz miasta Mrągowo odpowiedziała na pismo p. Wojciechowskiej. Podkreśliła, że "żadne drzewo na terenie miasta nie zostało wycięte bez zezwolenia, w których określona jest podstawa prawna jak również dogłębne uzasadnienie wycinki".

— Chciałabym Państwa zapewnić, że wszystkie drzewa usuwane z terenu miasta są zawsze poddawane wnikliwym oględzinom, a jako burmistrz miasta muszę opierać się wyłącznie na przepisach prawnych w tym zakresie mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo mieszkańców i mienia jak również szeroko rozumianą ochronę przyrody, dlatego też każda decyzja o wycince warunkowana jest wykonaniem nowych nasadzeń kompensacyjnych — czytamy w odpowiedzi.

Odpowiedź burmistrz Mrągowa na list otwarty:

Mrągowski magistrat planuje w najbliższym czasie dokonać następujących nasadzeń na terenie miasta:
• 65 sztuk lipy wzdłuż drogi pomiędzy osiedlem Mazurskim, a obwodnicą,
• 50 sztuk wierzby przy ul. Mickiewicza,
• 5 sztuk kasztanowców czerwonych przed CH Karuzela,
• 20 sztuk lipy na parkingu koło Ogrodów Działkowych im. 500-lecia Mikołaja Kopernika (Zatorze),
• 2 sztuki kasztanowca czerwonego przy ul. Warszawskiej,
• wzdłuż promenady zostaną nasadzone olsze
• do końca 2017 roku będą wykonane nasadzenia na terenie cmentarza.

Pierwsze nasadzenia już się rozpoczęły.
mp

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zofia Wojciechowska #1980795 | 178.43.*.* 23 kwi 2016 12:14

  Czytelnikom strony grupy wm.mragowo.pl i redakcji Kuriera Mrągowskiego dziękujemy za zainteresowanie tematem, dla dziennikarzy gazety przesłaliśmy nasze odpowiedzi na list umieszczony w w./w publikacji. Prosiliśmy Panią Burmistrz Mrągowa o rozmowę oraz konsultacje społeczne w/w sprawach z Parafią Ewangelicko Augsburską na temat spraw zawartych w Listach otwartych do władz samorządowych . Wydarzenia z dn. 10.04. i 12.04. 2016 r.. na cmentarzu są udokumentowane. Redakcja naszej gazety "Kuriera Mrągowskiego" otrzymała dokumentację fotograficzną powstałą w trakcie dwóch zdarzeń, które związane są ze sprawą chuligańskich wybryków, dewastacji i zaniedbań na terenie cmentarza ewangelickiego w Mrągowie. Obecnie oczekujemy na emisję ( dziś/ juro ) sobota/ niedziela g. 18.30 programu TVP Olsztyn Informacje nagranego na cmentarzu ewangelickim w Mrągowie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zofia Wojciechowska #1980792 | 178.43.*.* 23 kwi 2016 11:59

  Przedmiotem sprawy jest dewastacja i udokumentowane przez nas nieprawidłowości prac przy wycince drzew i krzewów, zaobserwowane 10.04.2016 r. i 12.04. br. na terenach podległych UM Mrągowo tj. zabytkowego XIX w. Cmentarza Ewangelickiego w Mrągowie, widać tu wyraźny brak nadzoru nad prowadzonymi pracami przez służby miejskie. Pragnę jeszcze raz zaznaczyć, że chodzi tu o stan cmentarza i panujący bałagan oraz chaos po wycince drzew, dewastacje grobów i degradacje poszycia roślinnego na powierzonym prawem terenie zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego w Mrągowie.Urząd prosiliśmy o ustosunkowanie się precyzyjnie do tematu. Szanowni Państwo, powstał Społeczny Komitet Ratowania Cmentarza Ewangelickiego (SKCE) w Mrągowie. (Strona na facebook.) Celem naszym jest zachowanie, utrwalenie oraz zabezpieczenie dziejowej pamięci tego miejsca. „Ządźborskie pola pamięci” powinny stać się przedmiotem naszej wspólnej troski, serdecznie zapraszamy do wspólnego dialogu wszystkich mieszkańców, bez względu na wyznanie i zajmowane stanowisko. Mamy przekonanie, że Mrągowo jest miastem Ludzi Aktywnych, a władze naszego miasta potrafią sprostać powierzonym im przez wyborców zadaniom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. warmiak #1980564 | 83.6.*.* 22 kwi 2016 20:35

  Niezły bajzel w tym Mrągowie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zofia Wojciechowska #1977034 | 81.210.*.* 16 kwi 2016 07:52

  Szanowni Państwo powstaje Społeczny Komitet Ratowania Cmentarza Ewangelickiego w Mrągowie. Zapraszamy osoby zainteresowane rozwiązaniem problemów na terenie cmentarza do merytorycznej współpracy. Chcemy by "Ządzborskie pola pamięci" miały swoje godne miejsce w świadomości mieszkańców. W sprawie naszych listów otwartych do władz miasta czekamy na kolejne odpowiedzi. Pytań jest wiele, gdyż nieprawidłowości opisanych w liście na terenie cmentarza jest dużo. Wycinka drzew jak się okazuje budzi największe emocje. W imieniu Społecznego Komitetu na rzecz Ratowania Cmentarza Ewangelickiego ustosunkujemy się stosownym pismem na odpowiedź Pani Burmistrz Mrągowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zofia Wojciechowska #1976277 | 83.9.*.* 14 kwi 2016 21:33

  Razem musimy dorosnąć do Mazur, razem powinniśmy nauczyć się je kochać takie jakie są dziś i jakie były kiedyś. A zachowanie i wspólne działania na rzecz uratowania tego miejsca jest budowaniem wspólnoty, bez podziałów ze względu na wiarę i pochodzenie, gdyż najważniejsze jest poszanowanie wzajemnej historii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages