Złodzieje plądrują nasze działki

2016-04-22 11:11:31(ost. akt: 2016-04-22 12:21:56)

Autor zdjęcia: Sebastian Zyśk

Mrągowianie rozpoczęli kolejny sezon działkowy, wraz z nim liczą kolejne straty. Jak co roku bowiem na działkach dochodzi do szeregu włamań, kradzieży i zniszczeń. Działkowicze powoli tracą cierpliwość, są znużeni bezczelnością złodziei. — To skandal. Człowiek odmawiał sobie przyjemności, by kupić działkę i móc gdzieś przyjemnie spędzić czas, a tu przyjdzie taki jeden z drugim i za nic mają naszą pracę — mówi właścicielka jednej z działek.
Wraz z przyjściem słonecznych, ciepłych dni rozpoczął się sezon działkowy. Gdzie bowiem przyjemniej spędzić czas na grillu, czy spotkaniu z przyjaciółmi? Niestety do życia budzi się nie tylko przyroda, z zimowego letargu obudzili się również złodzieje grasujący na Rodzinnych Ogródkach Działkowych "Irys" w Mrągowie.

Właściciele działek skarżą się na uciążliwość złodziei
— To co ukradną nie zawsze jest bardzo wartościowe. Kradną głównie przedmioty, które mogą sprzedać na złom. Najgorsze są jednak zniszczenia. Powybijane okna, wyłamane drzwi, to za ich naprawę trzeba zapłacić kilkaset złotych, czasami kilka razy w sezonie — mówi pani Sabina. — W tym roku włamali się już 2 razy.
— U nas w tym roku jeszcze nie było włamania — mówi inny właściciel działki. — W poprzednich latach zginęła nam taczka, metalowa bramka, sąsiadowi ukradli metalową drabinę. Ginie przede wszystkim metal i alkohol.
— Jeśli nad działką nie ma nadzoru to nie powinniśmy trzymać na niej wartościowych przedmiotów, nie ma co w nią inwestować — twierdzi pan Eugeniusz, emerytowany policjant. — Kiedyś metalowe części od namiotu zakopywałem na terenie działki, teraz staram się nie trzymać nic, co można ukraść. Chociaż zginąć może praktycznie wszystko, złodzieje kradną nawet owoce i warzywa.

Jak bronić się przed złodziejami?
— Niestety po okresie zimowym, wczesną wiosną mrągowska policja otrzymuje co roku kilka informacji o kradzieżach, czy zniszczeniach na ogrodach działkowych i w altankach. Dlaczego w tym terminie? Ponieważ wraz z jesienią, później zimą coraz rzadziej pojawiamy się na terenie ogródków działkowych. Niestety stwarza to też okazję potencjalnym sprawcom kradzieży. Ci podczas długiej nieobecności właścicieli „plądrują” ich dobytek — mówi Dorota Kulig, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie. — Przychodząc na działkę dopiero wiosną może okazać się, że trzeba policzyć straty związane często z niewłaściwym zabezpieczeniem mienia. Warto więc w odpowiedni sposób zabezpieczyć domki, a w przypadku, gdy posiadamy wartościowsze przedmioty zabrać je ze sobą do mieszkania. Czasami wystarczą mocne drzwi, dobry zamek czy kłódka, a sprawca przejdzie obok naszej własności bez zainteresowania. Każdą inną sytuacje będzie starał się wykorzystać. Łupami sprawców często są kosiarki, sprzęt ogrodowy oraz urządzenia RTV i AGD. Warto też pamiętać, że gdy odwiedzamy nasze domki na terenie ogródków działkowych, a widzimy obce osoby krążące po alejkach to informujmy policjantów. Szybka informacja pozwoli na szybką reakcję.


1) Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
2) Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy dobre zamki.
3) Wskazane jest zanotować na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
4) Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.
5) Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
6) Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
8) Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiada, by w miarę możliwości sprawdził, czy na posesji nie ma szkód, skosił trawę lub zagrabił liście, akcentując obecność „właściciela”.
9) Ubezpieczmy swój domek na działce, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
10) O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.
Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem:

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rosomak #2727765 | 5.173.*.* 7 maj 2019 11:53

    Przestrzegam wystkie słodziejaszki i inne menty. Jak trafie kiedy na działce mojej czy sąsiadów zajazany ryj to na 100% dopadne zajebie i zakopie i śladu nie będzie. Nie ma co się z kurestwem patyczkować. Lenie z KPP Mrągowo potrafią jedynie kwity za pasy światła i tel wlepiać. Ich reakcja na zgłoszenie jest szybka jak erekcja denata. Nie zamierzam cackać się ze złodziejaszkami bo to chwast a chwast sie rwie i tyle.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. iceman #1980961 | 89.229.*.* 23 kwi 2016 20:55

    Postawiłbym wysokiego pastucha, podłączył 220v i życzył powodzenia. Ew. nocował na działce i delikwenta potraktował odpowiednio.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Stiff #1980831 | 37.47.*.* 23 kwi 2016 13:45

      Na Stokrotce też już byli na razie zniknął "bosch" z pod okna bo drzwi otwierane do zewnętrz ale już parapety podłączone do prądu heh jak go pierdoln*e to nie wstanie

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. emeryt #1980689 | 46.186.*.* 23 kwi 2016 07:15

      Policja będzie wdzięczna za zdjęcie sprawcy wraz z nr. PESEL!

      odpowiedz na ten komentarz

    3. działkowiczka #1980585 | 89.229.*.* 22 kwi 2016 21:09

      Policja niechętnie zajmuje się takimi sprawami,nie chce im się szukać złodziei.A wystarczyłoby powęszyć przy żulach na Wojska Polskiego.To eksperci od corocznego okradania działek.Tych co idą siedzieć zastępują ci co powychodzili z więzienia i tak w kółko.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (8)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5