Co łączy Mrągowo z Armenią?

2016-06-11 21:11:09(ost. akt: 2016-06-11 23:05:06)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Armenia to państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. W wyniku rozpadu ZSRR w 1991 roku uzyskała niepodległość.
Ormianie swoje pochodzenie wywodzą od Hajka, prawnuka Noego. Co ciekawe Armenia jest najstarszym chrześcijańskim państwem świata.
Jeśli chcecie o Armenii dowiedzieć się więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, bowiem w sobotę, w Muzeum w Mrągowie, została otwarta wystawa poświęcona "Archeologicznemu Dziedzictwu Armenii".

Ponadto to pierwsza taka wystawa w Polsce, która ma zostać zaprezentowana jeszcze w trzech miastach naszego kraju.
- Na wystawę składa się kilkanaście posterów, dot. one okresów począwszy od kamienia łupanego po średniowiecze - mówi D. Żyłowski, kierownik muzeum. Dzieli nas 3000 km, a mamy namacalne dowody na to, jak bardzo nasze kultury się zazębiają, począwszy od religii, po wytwory rzemieślnicze - dodaje Żyłowski.

Zainteresowało nas jak to się stało, że ambasada Armenii na pierwszą wystawę swego dziedzictwa wybrała Mrągowo. Zapytaliśmy o to D. Żyłowskiego i Krzysztofa Jakubiaka, dyrektora Insytutu archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Przyczyniły się do tego niewątpliwie dobre kontakty pani burmistrz z UW. Ta współpraca zaczęła się wiele lat temu. A sięgając jeszcze dalej, powiat mrągowski jako pierwszy został przebadany archeologicznie tuż po wojnie. To na tym terenie wychowało się kilka pokoleń archeologów, tutaj nabierali doświadczeń, pisali swe doktoraty. Muzeum przekazało uniwersytetowi wiele eksponatów znalezionych i przyniesionych przez mieszkańców.

Ok 2 -3 lat temu archeolodzy z Armenii i UW na zaproszenie pani burmistrz byli na rekonesansie w Mrągowie i okolicach. Kontakty te zaprocentowały tym, co możemy zobaczyć dzisiaj. Armenia posiada własne potężne rzadko pokazywane zbiory. Częściowo o nich dowiemy się dzięki tej wystawie, która została otwarta dzisiaj, za rok będziemy mogli zobaczyć nie tylko postery, ale także eksponaty i zabytki.

- Dwa lata temu z grupą Ormian oglądaliśmy tutaj stanowiska archeologiczne. Zastanawialiśmy się, jak moglibyśmy się zrewanżować za ciepłe przyjęcie. Dodatkowo Ormianie to naród kupiecki, oni szybko zrozumieli, że Mrągowo odwiedza wielu turystów i wystawa taka właśnie tutaj będzie doskonałą zachętą do turystyki w Armenii - mówił Krzysztof Jakubiak

* wystawa pod Patronatem Ambasady Republiki Armenii w Polsce czynna będzie w Mrągowie do końca lipca.

Na otwarciu wystawy pojawili się:

• Ambasador Republiki Armenii w Polsce –p. Edgar Ghazaryan
• Ashot Piliposyan - zastępca dyrektora Służby ds dziedzictwa historycznego i muzeów w Min. Kultury Republiki Armenii
• Artavazd Zaqyan - dyrektor Muzeum-rezerwatu Metsamor
• Tigran Zaqyan - projektant wystawy, konserwator ww. Służby
• Krzysztof Jakubiak- dyrektor Instytutu archeologi Uniwersytetu Warszawskiego
• Anna Mrówka -Rychert - zastępca dyrektora Muzeum Warmii i Mazur
• Tomasz Nowakiewicz - IAUW
• Beata Bublewicz - poseł
• Otolia Siemieniec - burmistrz miasta Mrągowa

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5