Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Uczniowie z ZS nr 2 w Domu Mendelsohna w Olsztynie

2016-06-17 12:52:34 (ost. akt: 2016-06-17 13:11:53)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły


W Domu Mendelsohna w Olsztynie odbyło się spotkanie z cyklu Salon Mendelsohna pt.: „Cena Zgody”. Na to spotkanie wybrała się grupa młodzieży z ZS nr 2 w Mrągowie pod opieką pani Magdaleny Lewkowicz i Joanny Ajewskiej.


O wielokulturowej historii Wilna, dramatycznych doświadczeniach wojny i wileńskiego getta oraz o niezwykłej sile sztuki i jej roli w budowaniu dialogu między narodami mówił prof. Markas Petuchauskas, autor książki „Price of Concord“ (Wilno) i prof. Sławomir Buryła (Olsztyn).

Spotkanie prowadziła prezes Kornelia Kurowska. Gośćmi byli Wioletta Śląska- Zyśk, wicemarszałek województwa oraz ambasador Litwy. Przed spotkaniem uczniowie poznali to wyjątkowe miejsce w Olsztynie - czyli Dom Mendelsona, a jednocześnie siedzibę Stowarzyszenia Borussia.

Niewiele osób wie kim był olsztyński architekt Erich Mendelsohn. Dom Oczyszczenia, hebr. Bet Tahara, obecnie zwany również Domem Mendelsohna to dawny dom przedpogrzebowy gminy żydowskiej w Olsztynie, zbudowany w 1913 roku według projektu architekta Ericha Mendelsohna. Obiekt jest jednocześnie pierwszym dziełem Mendelsohna oraz ostatnią zachowaną pamiątką po gminie i ludności żydowskiej w Olsztynie.

Magdalena Lewkowicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages