Turnieje szachowe w Mrągowie

2016-07-26 14:16:29(ost. akt: 2016-07-26 14:50:23)

Autor zdjęcia: Archiwum Zdzisław Lesiński

17 lipca b.r. w Ośrodku Wypoczynkowym Polonez rozegrano XVIII Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Mrągowskiego Stowarzyszenia Gospodarczego

Wystartowało 60 szachistów z województwa warmińsko – mazurskiego, a także spoza województwa i krajów sąsiednich. Turniej miał w tym roku bardzo silną obsadę. Grało m.in. 2 mistrzów międzynarodowych, 2 mistrzów FIDE, 2 mistrzów krajowych i 5 kandydatów na mistrza.

Zwyciężył zawodnik o najwyższym rankingu FIDE wśród uczestników – mistrz krajowy Rafał Przedmojski z AZS Warszawa z wynikiem 7,5 pkt z 9-ciu partii.

- najlepszy weteran – Tomasz Rak - Giżycko

Mrągowskie Stowarzyszenie Gospodarcze od 18-tu lat sponsoruje cykliczne turnieje szachowe o zasięgu wojewódzkim, które przyciągają również szachistów z całego kraju, a czasem z krajów sąsiednich – Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Współorganizatorem turnieju był w tym roku Ośrodek Wypoczynkowy Polonez.
Turniej był zaliczany do cyklu Grand Prix 2016, który jest rozgrywany w różnych miastach województwa.

W dniach 18 - 23 lipca br. MKS „Mrągowia” w Mrągowie wraz z klubem szachowym Junior Lubin zorganizował Turniej Szachowy pod patronatem Burmistrz Miasta Mrągowo

W turnieju uczestniczyło 47 szachistów, w tym 25 juniorów z całej Polski oraz czworo szachistów z Białorusi i Ukrainy. Turniej rozegrano w dwóch grupach – turniej główny OPEN zgłoszony do międzynarodowej federacji szachowej FIDE oraz turniej juniorów.

Turniej główny wygrał po raz trzeci mistrz międzynarodowy Sergei Khamitskiy z Mińska (Białoruś) z wynikiem 7,5 pkt na 9 rozegranych partii. Drugie miejsce zajął mistrz FIDE Piotr Goluch z WKS Kopernik Wrocław również z wynikiem 7,5 pkt, lecz przegrał punktacją dodatkową.Trzeci był Przemysław Filewicz z MUKS Stoczek 45 Białystok z wynikiem 6,5 pkt.

Nagrodę dla najlepszego juniora w turnieju głównym otrzymał Bartosz Fiszer z UKS SP 321 Warszawa – Bemowo, a dla najlepszej szachistki Wiktoria Olszewska z UKS SP 3 w Bogatyni.
W turnieju juniorów zwyciężył Jan Marcinkowski z UKS Trzydziestka Olsztyn z wynikiem 7 pkt. Drugie miejsce zajął Jakub Fiszer z UKS SP 321 Warszawa – Bemowo z wynikiem 6,5 pkt, trzecie Piotr Jaroszewski z KSz Polonia Warszawa – 6 pkt, a czwarte Paulina Salamon z KSz Skoczek Czerwionka-Leszczyny. Nagrodę dla najlepszej szachistki w grupie juniorów otrzymała mrągowianka Wiktoria Sobieraj.

W opinii uczestników turniej okazał się bardzo udany pod względem organizacyjnym, jak również pod względem sportowym, ponieważ uzyskano 4 normy na wyższe kategorie szachowe. Turniej rozegrano w bardzo dobrych warunkach w Ośrodku Wypoczynkowym Polonez. Wręczający nagrody Tomasz Witkowicz, wiceburmistrz Mrągowa, zaprosił uczestników na przyszłoroczny turniej, który na stałe wpisuje się w kalendarz letnich imprez kulturalno- sportowych w Mrągowie.

Sporządził: Zdzisław Lesiński sekcja szachowa MKS „Mrągowia” Mrągowo