Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Mieszkańcy Wyszemborka pielęgnują piękny zwyczaj, plotą wieniec dożynkowy

2016-08-25 09:32:25 (ost. akt: 2016-08-30 14:58:39)

Autor zdjęcia: Archiwum M. Grzesiak

Mimo, że dożynki dopiero za kilka dni, mieszkańcy Wyszemborka już od dłuższego czasu przygotowują się do nich. W tym roku gminne święto plonów odbędzie się 4 września 2016r. na G4W w Mrągowie.

Na początku sierpnia odbyło się spotkanie w świetlicy wiejskiej, związane z organizacją dożynek gminnych. Podczas spotkania omówiono przygotowania i przedstawiłam pomysł na wieniec, pomysł spodobał się.

Od kliku dni na podwórku pani sołtys Wyszemborka, pod zadaszeniem, powstaje wieniec w kształcie pszczoły, jest duży, nie mieści się w drzwiach świetlicy wiejskiej, ani w domach. Wieniec jest z grubego pszenżyta, jęczmienia i owsa oraz kwiatów polnych i ogrodowych. Prace przy wieńcu dożynkowym rozpoczynamy już wiosną. Wtedy siejemy dynie, kwiaty i zioła, które później suszymy. To wszystko z myślą o święcie plonów.

Później czekamy już tylko na zboże ...
Zboże zbieramy wcześniej, już na początku lipca, zanim kłosy nie zwieszą się w dół i nie sczernieją. Z pojedynczych kłosków robimy małe pęczki, wieszamy w dół w pomieszczeniu, gdzie jest przewiew - wówczas dobrze schną. Pozostają wtedy też proste. W tym roku ciężko było je zbierać, wciąż padały deszcze, było mokro.

Niewiele czasu zostało do dożynek, a do zrobienia jeszcze sporo ...
Wieniec robimy wspólnie na zmianę, rano i po południu.
Panowie już jakiś czas temu wykonali solidny stelaż ze spawanych prętów.
Jedne panie plotą, inne układają, pomagają też mężowie.
Składamy kłosek do kłoska, a pęczek mocujemy do stelaża, tak powoli pleciemy i kręcimy wieniec, to żmudna i mozolna praca.

Powoli prace nad wieńcem podsuwają się do przodu...
Przy pracy zawsze jest dyskusja, co poprawić, gdzie jaki kwiatek dodać, żeby wyszło ładnie. Rozmowom towarzyszy nieustanny szelest słomy. Z czasem przybywa kwiatów, a wraz z nimi zapachu, który roznosi się dokoła. Każdego roku staramy się zaskoczyć komisję innym pomysłem i formą wieńca. We wcześniejszych latach zrobiliśmy: w 2010 r. studnię, w 2011 r. mazurską rybę w sieci, w 2013 r. wiatrak, w 2014 r. koguta, w 2015 r. ul pszczeli, w tym roku będzie to pszczoła.

Już za tydzień dożynki gminne, serdecznie zapraszam do naszego stoiska. Mamy nadzieję, że zarówno stoisko, jak i wieniec wszystkim się spodobają, także komisji, która co roku wybiera te najpiękniejsze. Już dzisiaj także pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom za pomoc i włożony trud, także strażakom z OSP Wyszembork, na których wsparcie, również w pracach związanych z dożynkami, zawsze możemy liczyć.

Mariola Grzesiak


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkańcy:)) #2477715 | 83.9.*.* 4 kwi 2018 16:50

    Ta sołtysowa, ona to dopiero ma pomysły, co roku nowy pomysł na wieniec i stoisko. tym bardziej, że to przynosi dobre skutki. I najlepszy smalec na dożynkach na stoisku Wyszemborka.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages