Kolejny nietrzeźwy wyeliminowany z ruchu drogowego dzięki obywatelskiej postawie

2016-08-29 10:54:05(ost. akt: 2016-08-29 10:59:05)

Autor zdjęcia: Archiwum

Mrągowscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 68-latka zatrzymano dzięki zgłoszeniu obywatelskiemu. Mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Teraz mężczyźnie może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.
28 sierpnia tuż przed godziną 18.00 mrągowski oficer dyżurny otrzymał informację, że kierowca jadący osobowym oplem o numerach rejestracyjnych NMR... może być pod działaniem alkoholu. Opisany przez zgłaszającego pojazd poruszał się po trasie Mrągowo-Szestno-Boże, by następnie zjechać na jedną z posesji w Szczerzbowie.

I właśnie tam dyżurny skierował patrol ruchu drogowego.

Pod wskazanym adresem policjanci zastali kierującego autem. Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. Wynik jednoznacznie wskazał, że mężczyzna był nietrzeźwy. Miał bowiem w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę, zatrzymując prawo jazdy kategorii B.

Teraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości 68-latkowi może grozić kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Po raz kolejny wzorowa postawa świadków przyczyniła się do tego, że został zatrzymany nietrzeźwy kierowca. Dzięki takiej postawie, być może nie doszło do tragedii na drodze.

Policjanci apelują, by stanowczo reagować, gdy widzimy, że osoba pijana chce prowadzić samochód. Warto zadzwonić na policję nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, a jedynie podejrzenie. To żaden powód do wstydu. W ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie.

Zadzwońmy pod numer 112. Podczas rozmowy trzeba określić miejsce, w którym się znajdujemy i jakie zachowania kierowcy wzbudzają nasz niepokój. Opisujemy również jego samochód, numery rejestracyjne, markę, kolor. Po zakończeniu rozmowy możemy poczekać na policjantów lub zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możemy skonsultować swój plan działania telefonicznie z funkcjonariuszem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujemy.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

KPP Mrągowo

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stary człowiek i... #2055121 | 188.146.*.* 29 sie 2016 13:36

    Jeżeli może być pod działaniem alkoholu to w czym problem ? Widocznie ma na to zezwolenie. Co innego byłoby gdyby otrzymali informację, że przypuszczalnie jest pod działaniem alkoholu lub podejrzewa się, że jest pod działaniem alkoholu. .

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5