Nowa placówka dla osób z chorobą Alzheimera

2016-09-21 10:46:14(ost. akt: 2016-09-22 09:47:42)
Osoby zmagające się z chorobą Alzheimera mogą już korzystać z usług Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera. Taka właśnie specjalistyczna placówka została otwarta w Reszlu. Nie znaczy to jednak, że tylko mieszkańcy Reszla mogą zostać podopiecznymi ośrodka. Chorzy z Mrągowa będą mieli zapewniony transport dostosowanym busem.
Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera, to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne na usługi opiekuńcze i terapeutyczne dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera. Naszymi podopiecznymi mogą być nie tylko osoby z chorobą Alzheimera, ale również z zanikami pamięci i zespołami otępiennymi różnego typu - mówi zastępca kierownika Grażyna Chmielewska. Terapia odbywa się w trybie dziennym, co oznacza codzienny powrót podopiecznego do domu. Zajęcia terapeutyczne są zróżnicowane, dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego naszego uczestnika. Poza codzienną gimnastyką i rehabilitacją usprawniającą, zapewniamy trening funkcji poznawczych, muzykoterapię, terapię sztuką, terapię reminenscencyjną. Środowiskowy Dom Samopomocy w Reszlu funkcjonuje od godziny 7 do 16, od poniedziałku do piątku. Oprócz profesjonalnej opieki ośrodek zapewnia całodniowe wyżywienie i dojazd. Korzystanie ze wszystkich usług ŚDS jest bezpłatne. Ośrodek jest placówką publiczną, finansowaną z budżetu państwa.

Jakiego rodzaju poprawy można oczekiwać po terapii?
- Nie zatrzymamy postępu choroby, ale możemy opóźnić jej progres - mówi Grażyna Chmielewska. Udział w terapii spowalnia rozwój choroby. Można się spodziewać złagodzenia objawów zaburzeń zachowania, poprawy nastroju, zmniejszenia smutku i lęku oraz zwiększenia spontanicznej aktywności chorego.

Jak skorzystać z pomocy?
Wniosek o skierowanie do ŚDS składa się w ośrodku pomocy społecznej (PCPR, GOPS, MOPS), załączając:
1. Zaświadczenie od lekarza neurologa lub psychiatry stwierdzające chorobę.
2. Zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie.
3. Orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli kandydat takie posiada.
Środowiskowy Dom Samopomocy oferuje kompleksową pomoc w przygotowaniu dokumentacji oraz zapewnia zorganizowanie badania psychiatrycznego.
Szczegółowe informacje można otrzymać pod numerem telefonu: 882-134-224, a także w ośrodkach pomocy społecznej.

Obrazek w tresci


• artykuł sponsorowany


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GCh

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5