Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Świecę przykładem na drodze – noszę odblaski!

2016-10-13 09:10:36 (ost. akt: 2016-10-13 09:25:25)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Od września mrągowscy policjanci promują noszenie odblasków. W ramach działań „Świecę przykładem na drodze – noszę odblaski” najmłodsi uczniowie szkół w Warpunach, Sorkwitach, Krutyni, Szestnie i Marcinkowie otrzymali opaski odblaskowe przekazane przez partnerów policji: WORD i PZM.

Mrągowscy policjanci przez cały rok szkolny prowadzą akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę zdarzeń z udziałem najmłodszych.

W ramach działań funkcjonariusze prowadzą również działania „Świecę przykładem na drodze – noszę odblaski”. Do ich realizacji z chęcią włączył się również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie oraz Polski Związek Motorowy. Dzięki partnerom policjanci rozdali dzieciom również elementy odblaskowe.

W tym roku otrzymały je dzieci ze szkół położonych na terenach wiejskich. Do promocji mody na odblaski włączyli się przedszkolaki i uczniowie klas 0- III z Warpun, Sorkwit, Krutyni, Szestna i Marcinkowa. Ta ostatnia placówka niestety bezpośrednio znajduje się przy krajowej szesnastce, dlatego tak ważne jest najmłodsi byli widoczni na drodze w jej pobliżu.

Dodatkowo policjanci dzięki współpracy z PZM przekazywali na drodze kamizelki odblaskowe dla dorosłych. Zależy nam bowiem na tym, aby uświadomić niechronionym uczestnikom ruchu drogowego jak ważnym elementem ubioru są kamizelki odblaskowe.

Prosimy, aby z odblasków korzystać zawsze, a nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Apelujemy, by nosić je w każdej sytuacji ograniczonej widoczności. Nie wstydźmy się nosić odblasków nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo!

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach, zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

KPP Mrągowo

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages