Warsztaty z kodowania w mrągowskiej bibliotece

2016-11-28 11:05:32(ost. akt: 2016-11-28 12:04:59)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

Wyjątkowe zajęcia odbyły się w bibliotece miejskiej w Mrągowie. Dzieci uczyły się kodowania i programowania na "żywym organizmie" - na robotach. Uczniowie wydawali im polecenia w języku Scratch.
W czwartek, 24 listopada, w bibliotece miejskiej w Mrągowie zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. W zajęciach uczestniczyło w sumie 32 uczniów.

Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem - robotem, przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu w labiryncie ułożonym z książek i pudełek - musiały ominąć wszystkie przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do celu.

Uczestnikom warsztatów najbardziej podobało się kodowanie i programowanie robotów, które wykonywały później zlecone zadania, wyścigi robotów z omijaniem przeszkód, gra w angrybirds, nauka podstaw programowania w języku Scratch oraz miła i przyjazna atmosfera.

Warsztaty prowadził Piotr Mrzygłowski,- specjalista ds. ochrony baz danych, pasjonat programowania.

Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać, a być może również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobyli więc kompetencje, które zaprocentują w przyszłości, a może także przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. Być może programowanie stanie się kiedyś ich pasją jak w przypadku Marka Zuckerberga i podobnie jak on trafią do Doliny Krzemowej albo tak jak Bill Gates założą firmę znaną na całym świecie?

Przygoda z kodowaniem w Mrągowie jednak się nie kończy. Biblioteka planuje kontynuację zajęć w ramach Lokalnego Klubu Kodowania. Do udziału w nich zaprasza dziewczynki i chłopców w wieku [10-15 lat], szczególnie tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z programowaniem i robotami, a chcieliby o nich dowiedzieć się więcej.
Urszula Śnietka

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5