Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Certyfikat "Szkoła Przyjazna Środowisku" dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie

2016-12-02 08:21:42 (ost. akt: 2016-12-02 22:11:56)

Autor zdjęcia: Archiwum Szkoły

Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku” przyznawany jest przez Kuratora Oświaty w Olsztynie tym szkołom, które podejmują działania angażujące całą społeczność szkolną w poszanowanie zasobów środowiska oraz doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju. To cenne wyróżnienie przyznawane jest na okres trzech lat.

Uzyskanie certyfikatu było wynikiem wielu działań dzieci realizowanych cyklicznie we współpracy z rodzicami i innymi instytucjami (Nadleśnictwo Mrągowo, Mazurski Park Krajobrazowy, Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku). Jak zawsze, w działalność ekologiczną szkoły włączyli się również rodzice.

W ciągu ostatnich trzech lat w szkole realizowano następujące projekty:

„NA OCHRONIE ŚRODOWISKA TWOJE ZDROWIE ZYSKA” –2013/14
„POZNAJEMY TAJEMNICE MRĄGOWSKICH JEZIOR” – 2014/15
„PTASI ZAKĄTEK”- PRZYSZKOLNY OGRÓD DYDAKTYCZNY – 2015/16
Uczniowie, nauczyciele i rodzice angażowali się również w następujące akcje ogólnopolskie:

„ZIMOWE PTAKOLICZENIE” – luty 2016 r. (we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków),
„NOC SÓW” – 11 marca 2016 r. (we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ptaki Polskie”)

Realizacja powyższych projektów oraz wielu innych działań zaowocowała uzyskaniem wielu wyróżnień regionalnych oraz ogólnopolskich. Oto one:

- 2013 r. – uzyskanie krajowego tytułu „LOKALNE CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ”,
- 2014 r. – wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie „ZDROWA ŻYWNOŚĆ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU”,
- 2014 r. – uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „ZIELONA FLAGA”,
- 2015r. - uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „ZIELONA FLAGA”,
- 2015 r. – uzyskanie „GEOCERTYFIKATU” przyznawanego przez OEE w Elblągu i OCEE w Olsztynie
- 2016 r. – uzyskanie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu „MŁODY ORNITOLOG” organizowanego przez W-MODN w Olsztynie,
- 2016 r. - uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „ZIELONA FLAGA” .

Dzieci każdego roku uczestniczą w akcjach zbiórki surowców wtórnych. Dzięki zaangażowaniu całych rodzin w ostatnim czasie zebrano:

- 464 kg baterii,
- 7059 kg makulatury,
- 825 kg elektrośmieci,
- 181 kg puszek aluminiowych.
Dzieci poszerzają swoją wiedzę przyrodniczo – ekologiczną uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych. Szkoła może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami uzyskanymi w przyrodniczych i ekologicznych konkursach o zasięgu wojewódzkim.

Szczególnie cenne jest zdobycie przez dziesięcioro uczniów tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie (wynik tylko ostatnich trzech lat).

Kolejnym wielkim osiągnięciem jest fakt, że trzykrotnie z rzędu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie zdobyli I miejsce w Mazurskiej Olimpiadzie Ekologicznej Szkół Podstawowych rejonu Wielkich Jezior Mazurskich organizowanej pod patronatem Kuratora Oświaty w Olsztynie.

Aby jednak móc osiągać sukcesy naukowe, trzeba w dzieciach zaszczepić miłość do przyrody, co w tej szkole odbywa się na wiele sposobów.

W ubiegłym roku szkolnym zorganizowany został przyszkolny ogród dydaktyczny „PTASI ZAKĄTEK”, który jest miejscem odpoczynku, lecz również prac ogrodniczych. Dzieci samodzielnie sadzą rośliny, obserwują ich wzrost przeprowadzają niezbędne prace pielęgnacyjne. W zagospodarowaniu „ugorka” pomogli rodzice, którzy przekopali teren i użyźnili glebę obornikiem.

Przy okazji realizacji tego projektu dzieci w różnorodny sposób poznawały świat ptaków. Cały rok trwała akcja dokarmiania tych skrzydlatych przyjaciół naszych podwórek . W szkole zostało zorganizowanych wiele zajęć poszerzających wiedzę (zarówno podczas zajęć kółek ekologicznych, jak też w trakcie realizacji zajęć lekcyjnych). Dzieci uczestniczyły w wielu konkursach szkolnych o tematyce przyrodniczej.

Wiosną odbyło się wiele zajęć w terenie i wycieczek edukacyjnych. Kilka klas zamieniło siedzenie w ławce na wycieczki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Młodsze dzieci masowo odwiedziły zaprzyjaźnione leśnictwa, aby przyrodę poznawać w naturalnym środowisku.

W marcu uczestnicy koła ekologicznego PRZYJACIEL PRZYRODY wybrały się nocą na zajęcia do lasu, aby podczas akcji „NOC SÓW” wywołać puszczyka nad jeziorem Sułtapie (zajęcia połączone były z nocnym spaniem w szkole na materacach sportowych).W maju uczniowie klasy 4f wspólnie z panią leśnik Ewą Pietrzak o godzinie 5.00 (o wschodzie słońca) z lornetkami w reku obserwowali ptaki uwijające się w gęstwinie gałęzi drzew. To tylko nieliczne przykłady działań , w których chętnie uczestniczą dzieci i ich rodziny.

Należy podkreślić, że tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu nauczycieli możliwa jest realizacja tak wielu inicjatyw ekologicznych. Miłe jest otrzymywanie nagród i zdobywanie certyfikatów lecz bardziej cenne dla przyszłości jest przekonanie dzieci, że ……

„Mamy tylko jedną Ziemię
a jej przyszłość zależy od
każdego na pozór niewielkiego
ludzkiego działania, zależy
od każdego z nas”

(Florian Plit)
SP nr 1 w Mrągowie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages