środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Policja apeluje: zadbaj o własne bezpieczeństwo - noś odblaski!

2016-12-05 11:53:16 (ost. akt: 2016-12-05 12:05:59)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

— Mając na uwadze jak wielką tragedię niesie za sobą zawsze śmiertelny wypadek drogowy prosimy, by dbali Państwo o własne bezpieczeństwo — apeluje policja.

W ubiegłym roku na warmińsko-mazurskich drogach najwięcej wypadków miało miejsce w okresie od listopada do marca, popołudniami i wieczorami. W tym okresie doszło do 320 wypadków z udziałem pieszych, a śmierć poniosło 30 osób.

Piesi i rowerzyści to grupa, która najbardziej narażona jest na najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. W aucie ochroną są pasy bezpieczeństwa, kurtyny, poduszki czy strefy zgniotu. W przypadku pieszych nie chroni ich nic poza własnym rozsądkiem.

Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla pieszych z uwagi na szybko zapadający zmrok i zmienną pogodę. Niestety kurtki, płaszcze, czapki i szaliki w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność pieszego na drodze. Prostą receptą na poprawę bezpieczeństwa jest noszenie odblasków. Posiadanie bowiem jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Prosimy, by nie wstydzić się nosić odblasków poza terenem zabudowanym oraz na wsi czy w mieście.

Pamiętajmy pieszego chroni tylko jego zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie. Oprócz odblasku ważne jest też bezwzględne stosowanie przepisów i przechodzenie przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach. Ale i w tych miejscach trzeba stosować zasadę „ograniczonego zaufania”. To, że widzimy samochód nie znaczy wcale, że kierowca widzi nas: bo może być w tym czasie zajęty rozmową przez telefon; zmieniać stację w radiu; rozmawiać z dzieckiem, które siedzi na tylnym fotelu; a może to będzie pijany kierowca. Zatem nie ryzykujmy własnym życiem!

Śmiertelny wypadek to ogromna tragedia, dlatego tak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Naprawdę warto świecić przykładem na drodze i nosić odblaski!
KPP Mrągowo
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages