Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

W Mlekpolu powstanie nowa proszkownia. Zatrudnienie znajdzie 100 osób

2016-12-07 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-07 16:46:54)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

Przy ZPM Mrągowo powstaje najnowocześniejszy Zakład Produkcji Sproszkowanych Produktów Mleczarskich w Polsce. 6 grudnia 2016 dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Inwestycja najprawdopodobniej zostanie uruchomiona w połowie 2019 r., a koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 400 mln zł. Zatrudnienie w nowej proszkowni znajdzie najprawdopodobniej 100 osób.

Już ruszyły prace budowlane związane z jedną z największych inwestycji w naszym mieście i jednocześnie województwie. W sąsiedztwie ZPM Mrągowo powstanie nowoczesna fabryka proszków mlecznych. Produkowane będą tam m.in. białka serwatkowe o dużej czystości i produkty z linii baby food.

— ZPM Mrągowo jest największym producentem sera w Polsce. Ze względu na dużą produkcję serowarską w ZPM Mrągowo powstaje duża ilość serwatki. W 2015 wyprodukowano ok.13 tys. ton serwatki w proszku. Ze względu na dużą ilość serwatki płynnej podjęto decyzję o wybudowaniu w Mrągowie, w Warmińsko -Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Zakładu Produkcji Sproszkowanych Produktów Mleczarskich — podczas uroczystości mówił Marcin Piwowarczyk, dyrektor Zakładu w Mrągowie. Wykonawcą części budowlanej inwestycji jest firma Budimex SA. Technologie zapewni GEA Polska. Radosław Górski, członek zarządu firmy Budimex zapewnił, że prace się nie opóźnią i budynek zostanie oddany do użytku o czasie, czyli w 2019 roku. Podobne obietnice złożył Piotr Markiewicz, prezes zarządu GEA Polska.

— Już w chwili obecnej zatrudniamy ok. 400 osób. Z chwilą uruchomienia proszkowni, zatrudnionych zostanie stu nowych pracowników. Potrzebne będą osoby dobrze wykwalifikowane, m. in. programiści, informatycy, osoby zajmujące się obsługą i sterowaniem maszyn. Proponujemy stałe i dobrze płatne zatrudnienie, co mam nadzieję przełoży się na to, że specjaliści będą chcieli tu mieszkać i pracować - mówił Marcin Piwowarczyk, dyrektor Zakładu w Mrągowie

W uroczystościach wzięli udział m.in. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Artur Henryk Chojecki, wojewoda warmińsko - mazurski, lokalni samorządowcy, członkowie zarządu i rady nadzorczej SM Mlekpol, przedstawiciele firm Budimex i GEA Polska.


Spółdzielnia Mleczarska w Mrągowie rozpoczęła działalność w 1946 roku odbudowując po wojnie poprzedni zakład mleczarski wybudowany w 1904 roku.

W 1957 roku powstała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Mrągowie i Mikołajkach. Połączenie nastąpiło na przełomie lat 1963-1964. Spółdzielnia liczyła wówczas 2 625 członków. W 1970 r. spółdzielnia skupowała 20 tys. litrów dziennie za pośrednictwem 42 punktów skupu. Około połowa dostaw pochodziła z rolniczych gospodarstw uspołecznionych. Po reorganizacji mleczarstwa w 1976 roku Mrągowo znalazło się w strukturach Wojewódzkiego Związku w Olsztynie.

W latach siedemdziesiątych przystąpiono do opracowania dokumentacji na budowę nowego zakładu. Budowę rozpoczęto w 1974 roku. W październiku 1986 oddano do eksploatacji serownię. Pozostałe wydziały rozpoczęły przerób mleka w roku 1989. Zakład specjalizował się w produkcji sera oraz mleka i serwatki w proszku. Przełomowym momentem dla rozwoju ZPM Mrągowo okazał się czerwiec 1999 r., kiedy to Zebranie Przedstawicieli OSM Mrągowo podjęło uchwałę o połączeniu się ze Spółdzielnią Mleczarską MLEKPOL w Grajewie.

Od momentu połączenia rozpoczął się okres porządkowania produkcji oraz niezbędnych inwestycji. W latach 2002-2004 dokonano modernizacji Odbieralni oraz Aparatowni Zakładu. W 2004 roku zamontowano linie produkcyjne oraz nowoczesne maszyny Elopak oraz Tetra Top do wyrobu produktów świeżych fermentowanych pod markami Milko, Mazurski Smak oraz Maślanka Mrągowska. W 2009 linia została uruchomiona największa linia serowarska w Polsce, o wydajności 1 miliona litrów przerabianego mleka na dobę. ZPM Mrągowo rocznie produkuje m.in. 34 643 384 kg serów dojrzewających, 7 350 818 litrów jogurtów Milko, 32 284 114 litrów Maślanki Mrągowskiej.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages