Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Policjanci rozdawali pieszym elementy odblaskowe

2016-12-09 12:01:41 (ost. akt: 2016-12-09 12:08:47)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Mrągowo

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” to jedne z wielu działań profilaktyczno-kontrolnych realizowanych przez mrągowską policję. Jak zauważają funkcjonariusze, działania są niezbędne ponieważ na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią, którzy niestety, nie korzystają z rad policjantów i nie noszą elementów odblaskowych.

Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niestety niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Jest to grupa szczególnie narażona na obrażenia ze skutkiem śmiertelnym podczas zdarzeń drogowych. Szanse przeżycia pieszego w zderzeniu z samochodem są minimalne.

Mimo wprowadzonych ograniczeń prędkości liczba ofiar wśród pieszych jest nadal duża. Należy podkreślić, że zdarzeń tych można byłoby uniknąć, gdyby piesi zadbali o swoje bezpieczeństwo, przestrzegali przepisów prawa i odpowiednio przewidywali ewentualne zagrożenia na drodze.
Po to by zmniejszyć ryzyko zdarzeń z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, jakimi właśnie są piesi i rowerzyści, wczoraj policjanci w trakcie kontroli ruchu drogowego przekazywali kamizeli i opaski odblaskowe.
Wczoraj również we współpracy z Urzędem Miejskim w Mrągowie funkcjonariusze zorganizowali konkurs na facebooku, gdzie uczestnicy zabawy udostępniając post promujący noszenie odblasków mogli otrzymać pakiety elementów odblaskowych.

Dodatkowo takie elementy otrzymali również uczestnicy wczorajszych zajęć na strzelnicy sportowej w LOK-u w Mrągowie.Po rozmowie na temat bezpiecznego poruszania się pieszych po zmroku policjanci niczym Święty Mikołaj wręczyli uczestnikom spotkania świecące elementy.

Nasze działania skierowane są do jak największego grona uczestników ruchu drogowego, dlatego też w poprzednią niedzielę również i z kościelnej ambony można było usłyszeć policyjny apel, o tym jak ważne są elementy odblaskowe.

Mamy nadzieję że tym samym ta informacja trafi do wszystkich pieszych i co raz więcej osób będzie nosiła elementy odblaskowe zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w mieście, czy na wsi w myśł świecę przykładem na drodze – nosze odblaski!.

Niestety, okazuje się też, że dużo wypadków ma miejsce również z winy pieszych.
Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych i rowerzystów to:- nieostrożne wejście na jezdnię – pośpiech, brak rozwagi, rozkojarzenie, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię zza pojazdu.
Zdarzeniom drogowym niestety sprzyja zła aura – zła widoczność, jak i brak oświetlenia przy przejściach dla pieszych.
Niestety, do większości wypadków z udziałem pieszych dochodzi z powodu pośpiechu i nerwów po jednej i drugiej stronie „drogi”. Piesi często lekceważą kierowców i nawet w trudnych warunkach wychodzą na jezdnię bardzo późno, zostawiając zmotoryzowanym mały margines na bezpieczne zatrzymanie auta. Kierowcy z kolei nie chcą czekać, śpieszą się i często jadą dużo szybciej, niż pozwalają na to przepisy lub - co gorsza – warunki panujące na drodze.

Dobre rady dla pieszego: 1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo,2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu! 3. Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody,4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych,5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby,6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie "mu to pasuje",7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego,8. Nosić elementy odblaskowe na ubraniu.
Ogromnym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim nietrzeźwy pieszy. Stwarza on zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów, by uniknąć wypadku.

Kierowcy!
Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych oraz zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych. Ponieważ zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających pojazdach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu.
(dk/rj)
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages