Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Podsuwanie tygodnia strażackiego. Pożary sadzy w przewodach kominowych

2016-12-20 19:42:44 (ost. akt: 2016-12-20 20:45:38)

Autor zdjęcia: st. kpt. Mariusz Kozakiewicz ( KP PSP Mrągowo)

W ostatnim tygodniu od 12 do 18 grudnia straż pożarna na terenie powiatu zanotowała 13 zdarzeń, w tym 6 pożarów i 7 miejscowych zagrożeń, w likwidacji których brało udział 25 zastępów straży pożarnej w obsadzie 87 strażaków.

Strażacy interweniowali przy 4 zdarzeniach na drogach w Nowych Bagienicach i 2 razy w Mrągowie i Bobrówku. Na prośbę policji wydobywali zwłoki mężczyzny pływające w jeziorze Czos oraz dowozili wodę do gospodarstwa w Ruskiej Wsi i wypompowywali wodę z zalanej piwnicy w Olszewie.

Strażacy 3 razy gasili sadze w przewodach kominowych budynków mieszkalnych w Mikołajkach, Nawiadach i Kozłowie oraz pożar motoroweru w Babiętach. Doszło też do dwóch pożarów w mieszkaniach: w jednym przypadku zapaliła się instalacja elektryczna pralki, a w drugim zapalił się olej w garnku na kuchence. Na szczęście właściciel sam ugasił pożar przed przyjazdem straży pożarnej.
W takiej sytuacji przypominamy, że do palącego się tłuszczu nie można wlewać wody, gdyż spowoduje to wybuch i wykipienie oleju, a w efekcie możliwość groźnych poparzeń ciała i rozprzestrzenienia się pożaru na całe pomieszczenie kuchni. W przypadku pożaru oleju w garnku lub patelni należy wyłączyć gaz i przykryć naczynie pokrywką odcinając dopływ powietrza. Płomień sam wygaśnie.

W związku ze zbliżającymi się świętami i gorączką przygotowań do nich, strażacy przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności. Do pożarów dochodzi zazwyczaj z powodu nierozwagi i pośpiechu. Nie należy pozostawiać bez dozoru gotujących się dań na kuchenkach czy w piekarnikach.
Należy używać kolorowych lampek choinkowych zgodnie z instrukcja obsługi. Nie można montować lampek przeznaczonych do wnętrz na zewnątrz budynku, gdyż mogą one być po namoknięciui przyczyną porażenia prądem lub zwarcia instalacji elektrycznej skutkującej pożarem.

Należy również pamiętać, że choinki naturalne, jak i sztuczne, są łatwopalne należy ustawiać je w bezpiecznej odległości od kominków i pieców. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych.

mł. bryg. Jarosław Jakubik
[/i]Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages